Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Apsaugoto būsto gyventojos: tikrai šventei reikia jaukių namų

Sonata ir Eglė vasaros metu mėgaujasi laisvalaikiu prie vandens.

Į širdis vis labiau smelkiasi kalėdinės nuotaikos. Jos nesvetimos ir Pakruojo bei Šiaulių apsaugoto būsto gyventojoms. Pakruojietės Eglė (28 m.) ir Sonata (29 m.) bei šiaulietė Liuda (32 m.) jau papuošė eglutes ir namus, suruošė dovanas artimiesiems ir su džiugiu nerimu laukia stebuklingos Kūčių vakarienės.

Šventes pasitiks tradiciškai

Eglė ir Sonata apsaugotame būste šeimininkauja jau pusantrų metų. Kalėdos joms viena gražiausių švenčių, tad pamažu ruoštis pradėjo dar rudenį – prisirinko kankorėžių, kuriais dabar dekoravo namus ir papuošė eglutę. Ir kiti papuošimai yra rankų darbo – moterims taip jaukiau. Eglė ir Sonata puošia ne tik namus – jų kurtais žaisliukais iš džiovintų apelsinų papuošta Pakruojo eglių alėjos Klovainių sutrikusio intelekto jaunuolių centro eglutė.

Šiaulietė Liuda apsaugotame būste gyvena su dar trimis moterimis. Jos irgi su džiaugsmu laukia švenčių, puošia namus, planuoja Kūčių vakarienės meniu ir galvoja apie dovanas. Šiaulietės dovanomis keisis tarpusavyje, o pakruojietės mielomis smulkmenomis nudžiugins ir laiptinės kaimynus. Pakruojiečių laukia ir malonus šventinis iššūkis – ką padovanoti kartu gyvenančiai penkiametei Eglės dukrytei.

Saugi aplinka

Liuda, apsaugotame būste gyvenanti vienerius metus, pasakoja, kad čia pagaliau jaučiasi visiškai saugi ir rami. Vaikų namuose augusi moteris anksčiau gyveno su globėja, iš kurios patyrė psichologinį ir fizinį smurtą. Gijimo kelias nebuvo trumpas, prireikė ir psichologinės pagalbos, bet šiandien ji jaučiasi gerokai tvirčiau ir trokšta mokytis naujų savarankiško gyvenimo įgūdžių. Prieš čia atsikraustydama Liuda bijojo naudotis virykle, nemokėjo tvarkytis, o padedama socialinės darbuotojos išmoko savarankiškumo.

Moters gyvenime šiandien netrūksta veiklos: su kita moterimi lanko Šiaulių miesto savivaldybės globos namų dienos centrą „Goda“, paskui gamina maistą, tvarkosi, užsiima rankdarbiais. Kitos dvi moterys moksi Šiaulių profesinio rengimo centre. Didžiausia Liudos svajonė – išmokti mokėti mokesčius.

Prasmingas laisvalaikis

Tuo tarpu Eglė ir Sonata, savarankiškame gyvenime jau besijaučiančios ganėtinai užtikrintai, svajoja apie socialinį būstą. Abi kas mėnesį atsideda po tam tikrą sumą pinigų, kad ateityje jaustųsi saugiau. Į apsaugotą būstą jos atsikraustė iš savarankiško gyvenimo namų ir iškart puolė į veiklų sūkurį. Du kartus per savaitę lanko užimtumo veiklas, dalyvauja gerų darbų iššūkyje ir rūpinasi beglobėmis kiemo katėmis, lanko renginius, bibliotekoje baigė kompiuterinio raštingumo kursus, šiemet dalyvavo Pirmosios ponios inicijuotoje akcijoje „Baltasis paukštis“ ir iš vilnos vėlė paukštukus.

Kad viskas eitųsi sklandžiai, moterys iš anksto susiplanuoja visos savaitės darbus.

Eglė, Sonata ir Liuda atvirauja, kad kartais užklumpa nuovargis ir pristinga motyvacijos, tačiau visos trys yra nusiteikusios ryžtingai: kai turi jaukius namus, privalai stengtis juos išsaugoti.

Apsaugotas būstas – paslauga, kurios tikslas – asmenims su intelekto ar psichosocialine negalia sudaryti sąlygas savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą bendruomenėje, su pagalba palaikyti ir plėtoti turimus savarankiško gyvenimo įgūdžius, siekiant visiško jų savarankiškumo. Pakruojyje paslaugą teikia Klovainių sutrikusio intelekto jaunuolių centras,  Šiauliuose –  Šiaulių miesto savivaldybės globos namai, Radviliškyje –  Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Radviliškio Viltis“. Šiaulių regione šią paslaugą gauna 12 žmonių.

Informacija – Institucinės globos pertvarkos

E. Stankevičienės nuotr.