Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ar tikrai esame už vaikus?

 

uz vaikusŠalyje įgyvendinama institucinės globos pertvarka norima, kad tėvų globos netekę vaikai galėtų augti šeimoje arba šeimai artimoje aplinkoje, kaip kiekvienas iš mūsų, o žmonėms su proto ar psichikos negalia nereiktų leisti gyvenimo didelėse institucijose, jie būtų bendruomenės apsuptyje, pagal savo savarankiškumo galimybes su reikiama pagalba.

Rodytųs, niekas negalėtų prieštarauti, kaip svarbu pasiekti šį tikslą ir padėti vaikams bei žmonėms su negalia gyventi pilnavertį gyvenimą, patiems kurti savo ateitį. Tiesiog su nedidele mūsų visų pagalba.

Todėl sunku suvokti, kad vis dar pasitaiko žmonių, sakančių „mes ne prieš vaikus, tiesiog tegu jų nebūna arti“ ir panašiai, dar nepažinus kaltinančių neva būsimais nusikaltimais, nuteikinėjančių bendruomenes prieš (https://www.lrytas.lt/gyvenimo-budas/seima/2019/07/29/news/i-isterija-puole-birzieciai-vaikus-atstume-be-gailescio-11285184/).

Svarbu nepamiršti, kad bendruomeniniuose vaikų namuose nuolat būna specialistai, vaikai nepaliekami be priežiūros, yra rūpinamasi jų ugdymu, kokybišku laisvalaikiu.

Vaikams labai svarbu padėti išmokti šeimos tradicijų ir jas perimti, kad šeimos supratimą ir įgūdžius užaugę vaikai išsineštų į savarankišką gyvenimą. Taip pat sudaryti galimybę gyventi ir augti kaimynų apsuptyje, taip kaip ir mes visi, jaučiantis bendruomenės dalimi. Visa tai ugdo jų asmenybes, vertybes, skiepija socialinius įgūdžius, kurių reikės gyvenimo kelyje.

Vien institucinės globos pertvarkos projekto rėmuose bendruomeniniai vaikų globos namai jau sėkmingai veikia visuose Lietuvos regionuose, juos yra įsteigusios ir pačios savivaldybės, globos namai, nevyriausybinės organizacijos. Kai kur iš pradžių irgi susidurta su nuogąstavimais ir priešinimusi. Tai, matyt, yra normalu, kai susiduriama su pokyčiais ir naujovėmis. Tačiau vėliau bendruomenės priėmė vaikus į savo ratą ir nesklandumų nekyla.

Tad paklauskime savęs darkart ir šįkart nuoširdžiai: ar tikrai kiekvienas esame už vaikus. Už savo šalies mažuosius piliečius. Ar norime priimti ir padėti vaikams, kurie užaugę kurs Lietuvą, ir tik nuo mūsų visų priklausys – kokią. Linkiu, kad atsakymas būtų tik „taip“.

Institucinės globos pertvarkos projekto vadovas Gedas Batulevičius