Budintiems globotojams – visokeriopa Globos centrų pagalba
Priimti, kad ir laikinai, svetimą, dažniausiai gyvenimo jau traumuotą vaiką į savo namus – nemenkas iššūkis. Tam pasiryžtų tikrai ne kiekvienas, o ir pasiryžęs ne kiekvienas susidorotų su rūpesčiais ir klausimais, kurių kyla daugybė, ir juos spręsti reikia čia ir dabar. Kad palengvintų budinčių globotojų naštą, Tauragės, Šilalės ir Jurbarko savivaldybės bendrai dalyvauja įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva nuo 2014 m. vykdoma institucinės globos pertvarka, kuria siekiama, kad vaikams, taip pat suaugusiesiems su proto ir (ar) psichikos negalia nereiktų gyventi globos namuose, kad vaikai augtų biologinėse šeimose, pas įtėvius ar globėjus arba šeimai artimoje aplinkose, o žmonės su negalia gautų reikiamas paslaugas, pagalbą bendruomenėje. Vienas pertvarkos tikslų – mažinti į vaikų namus patenkančių vaikų skaičių. Į pagalbą likusiam be tėvų globos ar iš vaikui nesaugios aplinkos paimtam vaikui iki jį grąžinant į šeimą arba randant nuolatinius globėjus ar įtėvius skuba budintys globotojai.
Globa šeimoje iš visų globos formų yra svarbiausia ir palankiausia forma vaiko asmenybės vystymuisi. Laikinoji globa globotojo šeimoje organizuojama siekiant užtikrinti be tėvų globos likusio vaiko teisių ir įstatymų ginamų interesų įgyvendinimą ir apsaugą, suteikiant vaikui tokias artimiausias šeimos gyvenimui sąlygas, kokių reikia jo fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei bei socialinei raidai, ir tokią šeimos aplinką, kokios reikia jo gerovei.
Projekte dalyvaujanti budinti globotoja Jūratė Latožienė pati pirmoji Tauragės rajone pasiryžo imtis šių atsakingų pareigų. Šiuo metu jos namuose, kuriuose auga ir dvi savos dukros, gyvena 2, 8 ir 13 metų globotiniai. Moteris pasakoja išties kasdien susidurianti su įvairiomis problemomis.
– Spręsti jas dažniausiai tenka nedelsiant. Išsprendi, o paskui galvoji, ar teisingai padarei, ir labai gerai, kai turi su kuo aptarti susidariusias situacijas, pasidalinti mintimis. Globos centras ir jo įgyvendinamas projektas tam labai padeda: yra savitarpio pagalbos grupė, psichologo konsultacijos, seminarai, – pasakoja J. Latožienė.
Paprašyta papasakoti, su kokiomis situacijomis tenka susidurti, budinti globotoja pasakoja apie du broliukus. Globotoja prisimena, kaip patį pirmąjį kartą atsitūpusi šalia paaiškino, kad jiems teks čia pabūti, kol mama pasveiks. Vaikai greit priprato, nurimo, tapo tikri plepučiai. Net ir grįžę į savo namus jie po kurio laiko panoro aplankyti globotoją, nors gyveno už 5 km. Tokie išgyvenimai yra jautrūs ir ilgam lieka atmintyje.
Tauragės vaikų globos namų „Šaltinėlis“ Globos centro koordinatorė Aušra Partsvania antrina, kad sunkumų, su kuriais susiduria globotojai, išties begalė: vaikai atvyksta traumuoti, turintys elgesio sutrikimų, psichikos pažeidimų, gimę su vaisiaus alkoholiniu sindromu, patyrę įvairiapusišką nepriežiūrą. Dažnai atvežami būdami užsikrėtę pedikulioze, neturintys elementarių higienos, socialinių įgūdžių, nepasitikintys aplinka, patyrę smurtą artimoje aplinkoje.
– Kai nusprendžiau tapti globotoja, visi artimieji labai nerimavo – jie įsivaizdavo, kad būsiu viena su globojamais vaikais. Labai gerai, kad yra palaikymas ir pagalba, – teigė J. Latožienė.
Tauragės regiono institucinės globos pertvarkos procesų ekspertė Marijona Janavičienė, atsakinga ir už pertvarką Šilutės bei Šakių rajonuose, pasakoja, kad Tauragės, Šilalės ir Jurbarko savivaldybių bendrai įgyvendinamo projekto esmė – globos centrų budintiems globotojams teikiama pagalba. Anot ekspertės, pagalba labai reikalinga, kad jie neliktų vieni. Globos centrai tuo tikslu ir yra sukurti, kad visokeriopai padėtų globotojams. Pastarieji dalyvauja savitarpio pagalbos grupėse, jos labai naudingos.
– Stengiamės, kad globotojai neliktų su savo bėdomis vieni, juk jų darbas labai sudėtingas. Globotojai dirba 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, ir negali, kaip įprasta, po darbo grįžti namo – darbas ir yra jų namuose. Jie nuolat jaučia atsakomybę ir įtampą.
A. Partsvania pritaria ekspertei:
– Puiku, kad dalyvaudami projekte galime globotojams suteikti dar daugiau paslaugų, samdyti gerus lektorius. Štai kaip tik neseniai informatyvų seminarą vedė lektorius Vaidas Arvasevičius. Savitarpio pagalbos grupėse globotojai dalijasi patirtimi, sprendžiame situacijas, kurių būna kiekvieną dieną, bendromis jėgomis randame išeitį. Vyksta ir supervizijos, kurių metu globotojai gilinasi į save, atranda savo skaudulių. Tai pagalba sau, stipri savianalizė, padedanti tapti stipresniu, geriau save pažinti. Juk žmonės gali ir perdegti, ir nusivilti, nes jų emocinė būsena nuolat įtempta. Budinčiam globotojui ir globojamam vaikui suteikiame nuolatinę pagalbą – individualias psichologo ir socialinio darbuotojo konsultacijas, suteikiame galimybę tobulinti profesines kompetencijas.
Be to, projekte dalyvaujantiems globotojams Globos centras padeda kone visais kitais gyvenimo atvejais: nuo informavimo, konsultavimo iki tarpininkavimo visose instancijose – bendraujant su medicinos ar teisėsaugos institucijomis, švietimo įstaigomis, jei vaikui reikia darželio ar mokyklos. Kadangi globotojai dirba ne pagal darbo sutartį, o pagal individualios veiklos pažymą, Globos centro koordinatorė kartu su Tauragės apskrities valstybine mokesčių inspekcijos atstovais organizuoja informavimą, konsultavimą, visapusišką pagalbą pajamų deklaravimo ir mokesčių klausimais.
Šiuo metu Tauragės regione (Tauragėje, Šilalėje ir Jurbarke) yra 6 budintys globotojai. Bandomajame projekte „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“ dalyvauja 4.
Globos centrai yra kiekvienoje savivaldybėje, jie įkurti nuo liepos 1 d. ir veikia prie socialines paslaugas teikiančios įstaigos kaip jos padalinys. Jie atsakingi už asmenų, norinčių ir galinčių tapti vaiko globotojais, suradimą, atrinkimą, konsultavimą, mokymus, pagalbą organizuojant dalyvavimą tęstiniuose mokymuose, planuoja bei koordinuoja jų veiklą, organizuoja vaikų apgyvendinimą globotojo namuose, apmoka jų paslaugas, organizuoja laikino atokvėpio paslaugas ir kitą reikiamą pagalbą globotojui ir vaikui.
Laikraščio „Tauragės žinios“ publikacija.