Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Duris atvers 42 grupinio gyvenimo namai, juose galės apsigyventi 300 žmonių su negalia

Lietuvoje iki metų pabaigos planuojama atidaryti 42 grupinio gyvenimo namus žmonėms su negalia, juose apsigyvens per 300 asmenų iš institucinių globos namų. Marijampolėje duris atvers, nors ir pavėluotai, dveji grupinio gyvenimo namai.

Didvyžių socialinės globos namuose 12 metų gyvenanti Jolanta bibliotekoje lankosi dažnai: su darbuotojais aptaria ekskursijas, kuriose dalyvaus, naujienas. Jolanta yra išreiškusi norą išsikelti gyventi į naujus grupinio gyvenimo namus, kur gyvens 10 žmonių.

„Valgyti moku daryti, tvarkytis moku, daug ką galiu padaryti, kiemą šluoju, gėles laistau“, – sako Didvyžių socialinės globos namų gyventoja.

„Įsivaizduoju, kad bus įdomiau, čia daug žmonių, ten laisviau bus. Choro repeticijos, žvejyba, tarybos pirmininko pareigas einu, dramos būrely kartais skaitovu būnu, dainavime, visada spėju viską“, – pasakoja Didvyžių globos namų tarybos pirmininkas Kęstutis Sobeckis.

Dar šiemet apie 40 šių socialinės globos namų gyventojų iš daugiau nei trijų šimtų planuoja apsigyventi grupinio gyvenimo namuose. Gyvenimo pokyčiams jie ruošiasi ne vienus metus, ugdomas savarankiškumas.

„Mokomi gamintis maistą, augintis daržoves, mokėti naudotis banko kortele, apsipirkti parduotuvėse, IT technologijomis, dalis gyventojų vyksta į socialines dirbtuves Kybartuose, ten irgi lavina savo savarankiško gyvenimo įgūdžius“, – sako Didvyžių globos namų direktoriaus pavaduotoja Ona Budrienė.

Didvyžių globos namų gyventojai kelsis į namus Marijampolėje, jie pritaikyti 10-čiai žmonių su negalia. Įrengti atskiri gyvenamieji ir higienos kambariai, bendros poilsio erdvės, žmonės patys gaminsis maistą.

„Gyvens su socialinio darbuotojo pagalba, individualios priežiūros specialisto pagalba. Tačiau žinoma, kad vien namų nepakanka. Reikalinga didesnė infrastruktūra socialinių paslaugų, dienos užimtumo paslaugų, socialinių dirbtuvių“, – pažymi Marijampolės socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė.

Socialinės dirbtuvės įrengtos, tačiau pripažįstama, kad projektas įrengiant dvejus grupinio gyvenimo namus vėluoja, įkurtuvės numatytos spalį.

„Nupirkti baldus, tiek pačios statybos darbus ne visada pavyksta iš pirmo karto. Tai mes tikrai susidūrėme su problemomis, kada ne iš pirmo ar trečio pirkimo… Visur procedūros“, – teigia Marijampolės vicemeras Artūras Visockis.

Šiuo metu šalyje veikia pusšimtis grupinio gyvenimo namų suaugusiems. Iki sausio planuojama atidaryti beveik dar tiek. Iki 2030-ųjų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuoja įrengti dar 80 grupinio gyvenimo namų ir kelis šimtus būstų žmonėms su negalia. Situacija keisis jau kitąmet, sako ministerijos atstovai, kai pagalba ir paslaugos keliaus paskui žmogų, įsteigus Asmens su negali teisių apsaugos agentūrą.

„Atvejo vadybos taikymas būtent žmonėms, kurie turi negalią, būtų sprendžiami kompleksiniai poreikiai, ko reikia ir kas jiems gali padėti, sumažinti riziką jiems vėliau patekti į socialinės globos įstaigas. Sudaromi individualūs pagalbos planai, identifikuojami įvairūs poreikiai ne tik dėl negalios pažymėjimo gavimo“, – aiškina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Rasa Genienė.

Lietuvoje veikia per 30 valstybinių institucinių globos įstaigų žmonėms su negalia, jose iki šiol gyvena daugiau nei 5,5 tūkstančio žmonių.

TEKSTAS ir NUOTRAUKA: LRT.lt