Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ekspertė iš JAV pasidalino JAV patirtimi apie asmenų su negalia įstaigų deinstitucionalizaciją

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su JAV ambasada Lietuvoje ir asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumu“ organizuoja praktinį seminarą „Pokyčių siekiant Lietuvoje: nuo institucionalizacijos prie bendruomeninių paslaugų asmenims su negalia“. Seminaro dalyviai –Nevyriausybinio sektoriaus ir globos įstaigų atstovai. Ekspertė iš Jungtinių Amerikos Valstijų Vivian Ngwa pasidalino JAV patirtimi apie asmenų su negalia įstaigų deinstitucionalizaciją ir šiuo metu teikiamas bendruomenines paslaugas kaip alternatyvą institucinei globai.

Jos manymu, žmogus su negalia turi teisę pasirinkti, kur ir kaip jam patogiau gyventi, o didelės institucijos atveju nustatyta tvarka neleidžia tinkamai atsižvelgti į kiekvieno asmens individualius poreikius, norus ir galimybes. Todėl labai svarbu bendruomenėje kurti ne tik su apgyvendinimu susijusių paslaugų infrastruktūrą, bet ir didinti kitų socialinių paslaugų, kaip pavyzdžiui, dienos užimtumo paslaugų prieinamumą. „Mes kasdien galime rinktis kokius sprendimus priimti, ir apie tai net negalvojame. Apgyvendinus žmones bendruomenėje tokiuose namuose, kaip gyvena ir kiti visuomenės nariai, galime stebėti akivaizdžius neįgalių asmenų elgesio, bendravimo pasikeitimus. Tai gražūs pokyčiai, ir kas, jei ne mes, juos galime tiems žmonėms suteikti,“ – sakė ekspertė.

Iki 2017 m. pab. buvo įsteigta 11 grupinio gyvenimo namų (SADM pavaldumo Kelmės, Telšių, Kėdainių, Švenčionių, Akmenės r., Kauno m. savivaldybėse esančiose įstaigose) 62 suaugusiems asmenims su negalia ir 10 vaikų su negalia, taip sudarant jiems galimybę lankyti dienos užimtumo centrus bendruomenėje, o 2018 m. pirmoje pusėje skirtingose savivaldybėse veiklą pradės dar 11 grupinio gyvenimo namų (88 suaugusiems asmenims su negalia ir 14 vaikų su negalia).