Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kauno arka: bendruomenė – tai vieta, kur galia keičia negalią

Bendruomenėje žmonėms su intelekto negalia ir be jos dalijantis gyvenimu, mokinantis nuoširdumo ir draugystės, kuriant vertingus gaminius ar kartu atliekant kasdieninius darbus atskleidžiama kiekvieno žmogaus vertė ir dovanos.

Žmonės su negalia sudaro apie dešimtadalį Lietuvos visuomenės, tačiau jų įtraukties į visuomenę ir darbo rinką indeksas yra labai mažas. Ši situacija ypač aktuali asmenims su sunkia ir kompleksine negalia. Dėl socialinės pagalbos formų trūkumo, informacijos neprieinamumo, asmuo su negalia dažnai gyvena atskirtyje.

Lietuvoje, kaip ir daugumoje posovietinių valstybių, žmonės su intelekto negalia, o ypač su sunkia intelekto negalia, vis dar yra stigmatizuojami. Dažnai stereotipiškai manoma, kad jų savarankiškumas yra ypač mažas, gebėjimai per menki, jie negali dirbti, o jiems orientuotos paslaugos turėtų būti teikiamos tik specializuotuose centruose ar šeimoje. Deja, tokiu būdu žmonės su negalia yra atskiriami nuo vietos bendruomenės.

Bendruomeninių socialinių paslaugų orientuotų į suaugusius žmones su intelekto negalia ir individualizuotų paslaugų teikimo jų artimoje aplinkoje vis dar trūksta ir Kauno apskrityje.

Arkos iniciatyva gimė seniai, net 1964m. Trosly miestelyje (Prancūzija), kai Jean Vanier pradėjo gyventi su asmenimis turinčiais negalią. Toks gyvenimo būdas, kai dalijamasi savo gyvenimais, net iki šiol laikomas inovatyvus (daugiau www.larche.org). Kauno „Arkos“ bendruomenė, norėdama atliepti žmonių su intelekto negalia (bendruomenėje mes juos vadiname bičiuliais) egzistencinius poreikius, 2010 m. pradėjo organizuoti susitikimus, kur savanoriai pradėjo dalintis savo laiku su bičiuliais.

Kauno „Arkos“ bendruomenė apima 4 kryptis – bendrystė, darbas, malda ir kokybiškas gyvenimas, obendras tikslas – leidžiantis į draugystės nuotykį ir iššūkius, pasitikint Dievo vedimu, atskleisti kiekvieno asmens, su negalia ir be jos, dovanas. Šiuo metu šį draugystės nuotykį išgyvena 30 asmenų su intelekto negalia, 17 asistentų, 11 savanorių, iš kurių 2 tarptautiniai.

Tikime, kad tokia bendrystė ir buvimas bei darbas kartu:
 padeda ginti asmenų su negalia teises, mažinti jų diskriminaciją ir aktyvina vietos bendruomenę;
 sukuria saugią aplinką, kur kuriami vertingi gaminiai (daugiau socialinio tinko Facebook paskyroje – Kauno Arkos gaminiai);
 sukuria erdvę asmenims su negalia mokintis darbinių įgūdžių, o vėliau ir integruotis į darbo rinką;
 suteikia galimybę asmenims su negalia turėti kokybiškas gyvenimo sąlygas;
 ugdo jaunus savanorius, leidžia jiems pažinti žmonių su negalia kasdienybę, skatina atsakomybę ir empatiją bei moko įvairių praktinių įgūdžių;
 kuria draugystės nuotykius, tokius kaip išvykos, žygiai, kelionės – tai smagus ir prasmingas laikas kartu, kai atsipalaiduojant nuo nešamų atsakomybių, kiekvienas narys bando atsipalaiduoti ir džiaugtis Dievo dovanotu gyvenimu.
Pastaruoju metu Kauno „Arkos“ bendruomenė ypatingą dėmesį skiria iniciatyvoms – asmenų su negalia įsidarbinimo situacijai ir jų troškimui turėti savo namus, teisei patiems spręsti ir informacijos prieinamumo didinimui:
 Kurdami vertingus darbus, bičiuliai siekia atkreipti dėmesį į savo norą ir poreikį dirbti, bei gebėjimą tą daryti; kiekvienas iš jų siekia bent dalinai dirbti tikroje darbo rinkoje. Ypatingą dėmesį skiriame ryšių su verslo įmonėmis užmezgimui. Tikime, kad pavyks surasti solidarius asmenis, kurie norėtų įdarbinti bičiulius pagal jų turimas dovanas, o ne pagal darbo rinkos reikalavimus.
 Matydama pernelyg lėtą deinstitucionalizacijos procesą, bendruomenė įkūrė Gyvenimo namus, kuriuose padedant asistentams jau gyvena 6 bičiuliai. Daugumai bičiulių tai yra savarankiško gyvenimo kelio pradžia, kai išėjus iš perdėtos globos sistemos reikia mokytis pasirūpinti savimi ir kitais.
 Norėdami prieštarauti teisinio neveiksnumo sistemai, asmenys su negalia yra skatinami svajoti, kelti troškimus ir juos pasiekti – jiems suteikiama kokybiška pagalba priimant sprendimus.
 Bendruomenė stengiasi pakeisti vidaus erdves bei komunikuoti su bičiuliais naudojantis lengvai skaitoma (angl. Easy Read) ir simbolių kalba. Sudaromos įtraukties erdvės, kai asmuo negalia ir asistentas, bendrauja tarpusavyje, kaip lygiaverčiai asmenys, kartu sprendžia aktualius bendruomenės klausimus.

KAUNO „ARKĄ” KVIEČIAME PALAIKYTI BALSUOJANT: https://bit.ly/3FAix1g

TEKSTAS: Kauno „Arkos” ir Institucinės globos pertvarkos

NUOTRAUKA: Kauno „Arkos”