Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

KAUNO „ARKOS“ BENDRUOMENĖS BIČIULIAI PRASMĘ RANDA KURDAMI UNIKALIUS GAMINIUS

Kaune įsikūrusi „Arkos“ bendruomenė prieš 11 metų pradėjo kurti nedidelę šeimos tipo bendruomenę, kurioje draugystę ir namus randa intelekto negalią turintys suaugę žmonės, vadinami bičiuliais. „Arkos“ bendruomenės vadovas Gedas Malinauskas sako, kad bičiuliai, dirbdami drauge su asistentais, gali atsiskleisti, realizuoti savo talentus, patenkinti poreikį priimti sprendimus, kuris dažnai ignoruojamas ne tik instituciniuose globos namuose, bet net ir šeimose. 

Pernai prisijungę prie projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, kuris finansuojamas ES lėšomis ir įgyvendinamas Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM, įkūrė ir Socialines dirbtuves.

Socialinėse dirbtuvėse, pasivadinusios Draugystės tiltu, dirbantys žmonės – kūrybingi ir darbštūs, o tuo įsitikinti galima apsilankius jų dirbtuvėse arba feisbuko paskyroje Kauno Arkos gaminiai, kur galima įsigyti jų rankomis sukurtų keramikos dirbinių, veltinio bei odos dirbinių, žvakių, muilo, originalių pakabukų. Kartu Draugystės tilto komanda įmonėms ir privatiems asmenims teikia aplinkos tvarkymo, žolės pjovimo paslaugas, kurios

Nauji užsakymai bičiuliams – prasmė kasdienybėje

Kauno „Arkos“ bendruomenė – tai vieta, kurioje intelekto negalią keičia galia oriai gyventi: dirbti, kurti, mokytis ir bendrauti.

„Bendruomenė siekia atliepti egzistencinį bičiulių poreikį, sukurti bendrystės santykį ir suteikti prasmingą darbą. Darbo „skonis“ padeda formuoti pilnavertį identitetą, kurį turi visi žmonės – einu į darbą ir sprendžiu savo sprendimus ką noriu veikti, tai yra dalyvauja bendruomeninių sprendimų priėmime, renginių organizavime“, – pasakoja G. Malinauskas.

Pasak vadovo, per įvairias kasdienes situacijas bendruomenės nariai mokosi savarankiškumo, įveikti tarpusavio santykių iššūkius, įsivardinti savo jausmus, pomėgius, nuomones, išmokti naujų dalykų.

Kauno „Arkos“ bendruomenėje gyvuoja Dienos socialinės globos centras ir Socialinės Dirbtuvės. „Bendruomenėje skirtingu intensyvumu dalyvauja 29 asmenys su intelekto negalia (bičiuliai), dirba 8 darbuotojai ir keletas vietinių bei tarptautinių savanorių, taip pat praktiką atlieka socialinio darbo studentai“, – sako Kauno „Arkos“ vadovas. Jis priduria, kad nuolatiniai dirbtuvių gaminių pirkėjai – įmonių grupė „Genba group“, „Rotary“ klubas ir kt.

Originalūs gaminiai – ir pagal individualius užsakymus

Viena iš socialinių dirbtuvių darbštuolių, Erika, sako: „Kai lipdau iš molio, būnu laiminga. Sukišu rankas į molį – kaip į žemę. Tada širdis dainuoja. Kai gaminu gaminius, galvoju apie savo vaikystę, kai senelis kasė molį, lipdėm ir bandėm krosnyje išdegti. Tiems, kas pirks mano dirbinius, linkiu meilės, didesnės atsakomybės, vilties, džiaugsmo!“

Bendruomenėje gaminamas muilas – bičiulių rankų darbo stačiakampio ar širdelės formos iš muilo bazės ir kieme augančių vaistažolių: ramunėlių, šalavijų, raudonėlių, medetkų.

Odos raktų pakabukai – įvairių spalvų ir formų, su skirtingais įspaudais, gali būti su įmonės logotipu. Arba veltinio raktų pakabukai – unikalūs, kiekvienas su skirtingų spalvų medžio, molio ar plastiko kojytėmis.

„Kaskart tikimės vis naujų, įdomesnių iššūkių ir galimybių. Nauji užsakymai bičiuliams padeda atrasti prasmę jų kasdienybėje, lavina darbinius įgūdžius“, – pozityviai baigia G. Malinauskas.

Institucinės globos pertvarkos inf.

Kauno „Arkos” archyvo nuotr.