Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Iš vaikų globos namų persikraustė į butus

Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė („Kauno diena”, 2017 01 11)

Iki 2020-ųjų Lietuvoje turėtų nelikti didžiulių vaikų globos įstaigų. Kaunas neatsilieka nuo patvirtintų planų – palikę globos namus, į naujai įrengtus butus neseniai išsikraustė pirmieji vaikai.

butas-kaune

Patys sau dizaineriai

Gruodžio mėnesio pabaigoje Kauno „Atžalyno” globos namų koridoriuose tapo pastebimai tyliau – prieš pat didžiąsias metų šventes įstaigą paliko net aštuoniolika jos auklėtinių. Dvylika jų iškeliavo į naujai įrengtus, jaukius butus Eigulių mikrorajone, likusieji šeši įsikūrė keturių kambarių bute Šilainiuose. Pliušiniai žaislai, paaugliškos knygos lentynose, sportinių pasiekimų įvertinimai šalia jų ir nerūpestingai sulankstyti drabužiai ant lovų išduoda, kad namuose jau kurį laiką įsikūrę vaikai.

„Jie viską rinkosi patys. Pradedant sienų spalvomis ir vonios plytelėmis, baigiant lovomis ir jų užtiesalais. Pradžioje iš inercijos dar svarstė, kur sutikti didžiąsias šventes, bet galiausiai apsisprendė, kad prie stalo sės naujuosiuose namuose”, – degančias vaikų akis ir jaudinantį įsikūrimą prisiminė mero patarėja socialiniais, švietimo ir bendradarbiavimo su nevyriausybinėmis organizacijomis klausimais Irena Segalovičienė.

Šiuo metu pirmajame bute gyvena šešios mergaitės, antrajame – tiek pat berniukų, trečiajame – ir mergaitės, ir berniukai. Vaikai į naujus būstus, pasak I. Segalovičienės, buvo skirstomi atsižvelgus į jų individualius poreikius, amžių, tarpusavio giminystės ryšius, mokyklas ar darželius, kuriuos lanko.

Mokys socialinių įgūdžių

Dienomis naujuosiuose namuose sukasi specialius kvalifikacijos kėlimo ir kompetencijų tobulinimo mokymus baigę socialiniai darbuotojai. Jiems patikėtas ne tik paprastų namiškių vaidmuo, bet ir elementarių socialinių įgūdžių skiepijimas vaikams: kaip patiems pasigaminti pietus, susitvarkyti kambarį, išsiskalbti drabužius ar priimti į namus netikėtai užsukusius svečius.

„Kai pirmą kartą atėjo į savo naujus namus, dauguma vaikų batus paliko už durų. Ką tai rodo? Socialinių įgūdžių stoką”, – apie darbuotojų ir jų padėjėjų laukiančius iššūkius kalbėjo vicemerė Rasa Šnapštienė. Tiesa, bent kol kas didžiausias visų vaikų rūpestis – ne nauja staltiesė po gėlių vaza, nuotrauka ant sienos ar arbatos puodelis, kurį vertėtų pasiūlyti į namus užgriuvusiam svečiui. Galvos skausmas naujakuriams – mylimo šuns, kurį augino dar globos namuose, dalybos.

„Niekaip neapsisprendžia, pas ką jis galėtų įsikurti”, – patogiai įsitaisiusi minkštasuolyje šyptelėjo I. Segalovičienė.

Atrodo, kad artimiausiu metu dėl mylimo keturkojo vyks kur kas aršesnė kova – vasario pabaigoje baigus įrengti tris papildomus butus, į juos įsikels dar keliolika „Atžalyno” auklėtinių.

Skaityti daugiau: http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/vaiku-globos-namu-persikrauste-i-butus-791324