Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

„Motinos Teresės šeimų namų“ socialinių dirbtuvių darbai – kovojančiai Ukrainai

Vasario 24 d. Rusijos kariuomenei pradėjus karo veiksmus Ukrainoje, atsibudome pasikeitusioje realybėje. Kaip į žinias apie karą reaguoja žmonės, turintys intelekto ir psichosocialinę negalią? Kaip su jais kalbėtis tokiu įtemptu metu, kaip paaiškinti, kas ir kodėl vyksta, kaip nuraminti ir suteikti vilties?

Šiauliuose įsikūrusių VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai“ socialinių dirbtuvių rinkodaros specialistė Toma Petkevičiūtė-Jasutienė sako, kad dirbtuvių lankytojai labai jautriai reaguoja į besiklostančią situaciją.

„Dirbtuvėse vyksta nedrąsios diskusijos, kurios pilnos vilties, kad viskas bus gerai, – pasakoja specialistė. – Mes, darbuotojai, stengiamės, nesiveldami į ilgas diskusijas, trumpai atsakyti į dalyviams rūpimus klausimus ir nuteikti optimistiškai – juk įstaigoje esame saugūs, turime maisto atsargų ir užsiėmimų. Kai dalyviai prašo išjungti per radiją skelbiamas žinias, tai ir padarome. Perteklinė informacija visiems kelia paniką. Nutarėme – geriau ne drebėsim ir spėliosim, kas bus toliau, o padėsim kovojančiai Ukrainai.“

Pagalba rūšiuojant surinktą labdarą.

„Lankstėme drabužius, rūšiavome maisto paketus ir higienos priemones. Visi dalyviai mielai prisijungė, stengėsi padėti“, – džiaugiasi T. Petkevičiūtė-Jasutienė.

Ji priduria, kad dirbtuves lanko ir ukrainietė Žana: „Žanai ši tema ypač svarbi. Didžioji dalis jos giminių gyvena Ukrainoje. Žana dėl jų labai išgyvena, su ašaromis akyse apie juos pasakoja, dalijasi ir gražiais prisiminimais apie savo vaikystę Ukrainoje. Žada netgi pasisiūlė vertėjauti, jei prireiks.“

Žanai patinka kurti floristines kompozicijas.

Ukrainietė socialines dirbtuves lanko 10 mėnesių. Ilgą laiką ji yra „Motinos Teresės šeimų namų“ bendruomenės narė. Toma pasakoja, kad Žanai geriausiai sekasi lauko darbai – aplinkos tvarkymas, ravėjimas. Šaltuoju sezonu pabandė kurti floristines kompozicijas – toks užsiėmimas jai labai patiko. Taip pat Žana atsakingai atlieka įvairius kruopštumo reikalaujančius darbus – padeda supakuoti gaminius, klijuoti etiketes.

Dirbtuvėse gaminamos Ukrainos vėliavos spalvų sagės.

Šiuo metu dirbtuvių lankytojai intensyviai gamina Ukrainos vėliavos spalvų sages, kiekvieną puošia gintaro lašelis. Sages užsakė Šiaulių miesto savivaldybė.

„Prieš tau jau gaminome lietuvišką trispalvę simbolizuojančias sages, tad patirties jau turėjome. Prisitaikydami prie pastarųjų aktualijų pradėjome gaminti ukrainietiškos vėliavos spalvų sages. Taip dalyviai ne tik užsidirba pinigų, bet ir jaučiasi prisidedantys prie kovos už taiką.“

Trispalvės sagės įteiktos Šiaulių miesto savivaldybei.

Dirbtuvių dalyvių gaminamų segių galima įsigyti apsilankius dirbtuvių feisbuko paskyroje, atvykus į dirbtuves adresu Žemaitės g. 71 Šiauliuose arba Šiaulių turizmo ir informacijos centre.

Etaplius.lt ir Institucinės globos pertvarkos projekto inf.

„Motinos Teresės šeimų namų“ socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.