Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

NAMAI, KUR JAUČIAMĖS SAUGŪS, KOKIE ESAME: ATIDARYTI NAUJI GRUPINIO GYVENIMO NAMAI PANEVĖŽIO RAJONE

Lavenai 1„Namai – tai tam tikra visuma, kuri mums yra brangi, kurioje jaučiamės saugūs tokie, kokie esame“ (Richard Bach „Palikę Užuovėją“). Tokiais prasmingais žodžiais svečius penktadienį įkurtuvių pakvietė naujųjų Lavėnų socialinės globos namų Grupinio gyvenimo namų Panevėžo rajone gyventojai.

Grupinio gyvenimo namai gyventojų sulaukė jau liepos pradžioje – čia įsikėlė 8 proto ir psichikos negalią turintys žmonės, kuriems pagalbą teikia 5 darbuotojai. Tačiau iki šventinio atidarymo rytmečio vyko pasiruošimo darbai – buvo įsikuriama savo kambariuose, tvarkoma aplinka, apsiprantama naujoje vietoje.

„Reikėjo daug padrąsinimo ir aplinkinių palaikymo paliekant jau įprastą gyvenimą socialinės globos namuose. Tačiau ne ką mažesni išbandymai laukia netolimoje ateityje – reikės lavinti įgūdžius ir  kartu su socialiniais darbuotojais tvarkytis namuose, prižiūrėti aplinką,  gamintis valgį, skalbtis bei atlikti visus kasdienius buities darbus. Juk iki tol globos namuose šiems žmonės viskas būdavo patiekiama paruošta ir sutvarkoma už juos. Visa tai dabar reikalauja daug susitelkimo ir pastangų“ – kalbėjo taip pat naujoje darbo aplinkoje apsiprantančios darbuotojos.

Įkurtuvių šventėje gyventojus sveikino ir sėkmingo starto naujoje vietoje linkėjo Socialinių įstaigų vadovų asociacijos prezidentas Arūnas Kiaušas, Panevėžio seniūnijos seniūnas Saulius Skrebė, VšĮ „Vilties namai“ direktorės pavaduotoja Justina Čepulienė, Panevėžio rajono tarybos narė, VšĮ Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė, Panevėžio rajono tarybos narys Jonas Katinas, Piniavos bendruomenės pirmininkas Zigmantas Babilas, projekto „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sukūrimo Lietuvoje“ ekspertė Eglė Jurkutė, kaimynai, Lavėnų socialinės globos namų administracija ir darbuotojai, gyventojų artimieji.

Lavenai 2Perkirpus simbolinę atidarymo juostelę, visi susirinkusieji apžiūrėjo jaukiai įrengtus kambarius, bendravo su jų gyventojais, darbuotojais.

Grupinio gyvenimo namai – svarbi institucinės globos pertvarkos dalis, padėsianti neįgaliesiems integruotis į bendruomenę, ugdyti socialinius įgūdžius ir gyventi visavertį gyvenimą. Tokio tipo namuose žmogui užtikrinama savarankiškumo, saviraiškos, tobulėjimo laisvė, sudaromos sąlygos dienos užimtumui ar darbinei veiklai.

Darbuotojai orientuoti į konkretų žmogų, jam padeda ne daugiau negu jam pačiam tikrai to reikia, skatindami siekti savarankiškumo, padėdami jam užmegzti socialinius ryšius, įgyti pasitikėjimo savimi. Pagalba teikiama tik tokiose srityse, kuriose jam jos tikrai reikia (pavyzdžiui, tvarkantis finansus, asmens higienos klausimais, vartojant medikamentus, įgyjant savitvarkos įgūdžių ir pan.). Svarbu, kad grupinio gyvenimo namai būtų orientuoti į asmens įgalinimą gyventi kiek įmanoma savarankiškiau bendruomenėje.