Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

PAGALBA PRIIMANT SPRENDIMUS: KAIP KEIČIASI ŽMONIŲ GYVENIMAI

Jovitos sėkmės istorija prasidėjo prieš pusmetį, kai ji pasiryžo dalyvauti projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“. Nuo pernai metų birželio moteriai teikiama pagalbos priimant sprendimus paslauga.

Pagalba priimant sprendimus – tai paslauga, skirta suaugusiems žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia. Tiems, kuriems nustatytas ribotas gebėjimas priimti sprendimus tam tikroje srityje. Sprendimą priimantis asmuo naudojasi jam pagalbą teikiančio specialisto ar specialistų komandos pagalba, sprendžiant sveikatos, socialinio dalyvavimo, asmeninių turtinių bei neturtinių klausimų, remiantis sprendimą priimančio asmens valia, pageidavimu ir teise rinktis.

Kaip ši paslauga ir ją teikiantys specialistai keičia gyvenimus, kalbamės su kauniete Jovita.

Papasakokite, kokią pagalbą iš darbuotojų gaunate?

Gyvenu savarankiškai, bute. Man darbuotoja padeda apskaičiuoti komunalinius mokesčius. Padeda ir kai kas nors neaišku su banku ir elektroninėmis paslaugomis. Pagalbos prašau ir tada, kai negaliu apsispręsti su sveikata susijusiais klausimais.

Kokius sprendimus anksčiau jums būdavo sunkiausia priimti?

Dėl smulkių reikalų apsisprendžiu pati, tačiau dažnai prireikia patarimų dėl sveikatos problemų. Kai teko imtis buto remonto, bijojau likti viena, nes pačiai apsispręsti, ką reikia taisyti, kokius baldus ar sienų spalvą rinktis, kaip surasti statybininkus, man buvo per sunkūs.

Papasakokite, kokiose situacijose darbuotojai jums dažniausiai padeda?

Skambinu specialistei, kai būna liūdna ir sunku. Kai susipykstu su draugais ar mama. Padeda užsiregistruoti pas gydytojus, palydi, jeigu tik pasakau, kad man neramu ir bus drąsiau turėti pagalbą šalia.

O kaip jaučiatės dabar? Gal labiau pasitikite savimi, nebijote bandyti naujų dalykų?

Dabar jaučiuosi ramesnė. Turiu daug planų ir po truputį jų siekiu! O susitikti su darbuotoja ar pasiskambinti man visada yra kaip šventė. Gera žinoti, kad atrodantys neišsprendžiami klausimai tampa visai paprasti pasikalbėjus su gero linkinčia darbuotoja.

Dabar jaučiuosi geriau. Jaučiuosi kaip kiti žmonės. Anksčiau draugai juokdavosi iš manęs, kad šio ar to negaliu ar nemoku. Dabar esu daug savarankiškesnė – viena pati einu apsipirkti, galiu išsirinkti tuos produktus ir daiktus, kurie man patinka. Taip pat jaučiuosi geriau, kad pagaliau man priklausančius pinigėlius už savo neįgalumą gaunu į savo banko kortelę, nebereikia eiti į paštą, laukti eilėje.

Kaip vadinate jums padedančią darbuotoją?

Vadinu vardu, nes man nepatinka sakyti, kad jūs socialinė darbuotoja. Man ji labiau kaip draugė. O ir prieš draugus geriau jaučiuosi, kai jie nesupranta, kokią pagalbininkę turiu šalia (šypteli).

Ką pasakytumėte žmogui, kuris dar dvejoja, ar išmėginti pagalbos priimant sprendimus paslaugą?

Aš visiems rekomenduoju! Vienai draugei jau rekomendavau. Sakė, kad ji irgi norės pagalbos, kai iš globos namų išeis gyventi į socialinį būstą.

__________________________________________________________________________________________________________________

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kauno Viltis“ pagalbos priimant sprendimus specialiste dirbanti Vitalija Šepikaitė sako, kad su Jovita susipažino pernai vasarą. Paslaugos teikimo pradžia buvo gana komplikuota, nes moteris turėjo neigiamos patirties su kitais socialinių paslaugų teikėjais. “Į mane, kaip į darbuotoją, kurį laiką žiūrėjo gana įtariai: vengdavo kontakto ir bijodavo prašyti pagalbos. Taigi, pirmiausia reikėjo laiko sukurti santykį, įgyti pasitikėjimą”, – bendravimo pradžią prisimena Vitalija.

Dabar, po daugiau nei pusmečio darbo su Jovita, ji pastebi, kad moteris tapo atviresnė, noriai bendrauja ir net pati inicijuoja bendravimą: “Anksčiau ji nenorėdavo, kad kas nors žinotų apie mane. Dabar daugelis iš jos artimųjų rato žino, kad ji gauną šią paslaugą. Jovita noriai pasakoja kitiems apie mūsų bendradarbiavimą. Pastaruoju metu vis labiau išryškėja poreikis supažindinti savo draugus ir artimuosius su manimi, o tai džiugina. Mano akimis, Jovita labiau pasitiki ne tik savimi, bet ir ją supančia aplinka. Ji drąsiau bendrauja, planuoja, išsako savo poreikius, aktyviau imasi spendimų dėl savo gerovės”.

Institucinės globos pertvarkos inf.

Asociatyvi nuotrauka – Unsplash.com