Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pagalba priimant sprendimus: kaip tai pakeitė kauniečio Edvardo gyvenimą

Pagalba priimant sprendimus – tai paslauga, skirta suaugusiems žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia. Tiems, kuriems nustatytas ribotas gebėjimas priimti sprendimus tam tikroje srityje. Sprendimą priimantis asmuo naudojasi jam pagalbą teikiančio specialisto ar specialistų komandos pagalba, sprendžiant dėl asmens sveikatos, socialinio dalyvavimo, asmeninių turtinių bei neturtinių klausimų, remiantis sprendimą priimančio asmens valia, pageidavimu ir teise rinktis.

Kaip ši paslauga ir ją teikiantys specialistai keičia gyvenimus, kalbamės su kauniečiu Edvardu. Vaikinas jau pusmetį gauna tokią pagalbą.

Edvardai, papasakokite, kokią pagalbą iš darbuotojų gaunate?

Bendrauju tik su viena darbuotoja – Dalia Pileckiene. Man pasisekė, nes ji plataus profilio specialistė. Konsultacijose ji yra kaip psichologė, socialinė darbuotoja ir konsultantė gyvenimiškais klausimais vienu metu. 

Kokius sprendimus anksčiau jums būdavo sunkiausia priimti?

Kadangi neturiu su kuo pasitarti, tai labiausiai trūko galimybės tiesiog pasikalbėti apie klausimus ir rūpesčius, su kuriais susiduriu kasdien. Kartais iškildavo vienokie, kartais – kitokie.

Papasakokite, kokiose situacijose Dalia jums dažniausiai padeda?

Jos pagalbos prireikia ieškant problemų, kurios iškyla nekasdienėse situacijose, sprendimų. Pavyzdžiui, kokį elektros tiekėją pasirinkti, ar pasikalbėti apie interneto ir televizijos paslaugas. Kalbuosi ir labai asmeniškais, psichologiniais ir emociniais klausimais.

Su kokiais sunkumais susidurdavote anksčiau, kai neturėjote pagalbos – specialisto, padedančio priimti sprendimus? Kaip tuomet atrodė jūsų gyvenimas?

Na, teko ieškoti pagalbos kitose vietose. Pavyzdžiui, psichikos sveikatos centre, vyrų krizių centre, skambinti į emocinės pagalbos linijas ir panašiai. Žinoma, tai nebuvo taip smagu, kaip dabar, kai žinau konkretų žmogų, į kurį galiu kreiptis pačiais įvairiausiais klausimais ir sulaukti pagalbos.

O kaip jaučiatės dabar? Gal labiau pasitikite savimi, nebijote bandyti naujų dalykų?

Pasitikėjimas savimi niekuomet nebuvo mano stiprioji pusė, tačiau galimybė gauti atsakymus į kai kuriuos klausimus ir nuogąstavimus, pasitikėjimo savimi tikrai prideda.

Dabar turiu galimybę pasikonsultuoti beveik bet kuriais kylančiais klausimais su plataus profilio specialistu. Man tai yra labai daug!

Kaip vadinate Dalią? Bičiule, vardu?

Niekuomet nekviečiu vardu, visuomet sakau „jūs“. Man ji lyg vyresnė, labiau patyrusi draugė.

Ką pasakytumėte žmogui, kuris dar dvejoja, ar išmėginti Pagalbos priimant sprendimus paslaugą? 

Pasiūlyčiau pamėginti. Dar pirmo pokalbio metu man buvo paaiškinta, kad nėra jokių įsipareigojimų ir konsultacijas, jei netinka, galima bet kada nutraukti. Taigi, blogiau nuo to tikrai nebus, ir labai tikiu, kad įvyks atvirkščiai. Rekomenduočiau!

Institucinės globos pertvarkos inf.