Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pagalbos priimant sprendimus specialisto tikslas – grąžinti žmonėms gyvenimą

Lietuvoje teisinis veiksnumas apribotas daugiau nei 8000 žmonių, maždaug pusė jų turi psichosocialinę ar intelekto negalią. Jie negali priimti kasdienių ir svarbių, gyvenimo kokybę lemiančių, sprendimų. Šie skaičiai ir toliau didėja, nes pilnametystės sulaukusiems tokiems žmonėms patys socialiniai darbuotojai rekomenduoja apriboti veiksnumą.

Kauno „Arkos“ bendruomenės atstovė Kristina Kalpokienė atvira: „Mums šokas. Kaip gali taip vykti šiais laikais, kai mes kalbame apie veiksnumo grąžinimą?!”

Prieš trejus metus, siekiant pertvarkyti ydingą, iš sovietmečio paveldėtą sistemą, buvo pradėta teikti pagalba priimant sprendimus. Būtent dėl šios pagalbos buvo pasiekti pirmieji laimėjimai teismuose – grąžinta prigimtinė žmogaus teisė ir laisvė spręsti savo gyvenimą ir likimą.

550 žmonių, turinčių psichosocialinę ar intelekto negalią, buvo pasiūlytos pagalbos priimant sprendimus specialistų paslaugos šešiuose Lietuvos regionuose: Kauno, Marijampolės, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Vilniaus.

Pagalbos priimant sprendimus būtinybė

Kauno „Arkos“ bendruomenės dienos užimtumo ir darbo centre kasdien besilankanti Edita yra viena iš laimingųjų, kuriems grąžintas veiksnumas. Šios nuolat besišypsančios jaunos moters svajonė – vieną dieną įsilieti į atvirą darbo rinką: „Man labai patinka plauti indus. Eisiu dirbti, kad daugiau užsidirbčiau pinigėlių.”

Prieš daugelį metų Editai buvo atimtas veiksnumas ir ši svajonė jai buvo nepasiekiama. Kauno „Arkos“ bendruomenės pagalbos priimant sprendimus specialistės kabinete prasidėjo Editos kelionė į veiksnumo atkūrimą.

Prireikė dviejų nesėkmingų bandymų, daugelio metų pasiruošimo, pusantrų metų teisinių procesų, daugybės dokumentų vertimo į lengvai suprantamą kalbą, ekspertizių ir nerimo naktų. Tik atkaklių pagalbos priimant sprendimus specialistų ir viso būrio bendraminčių dėka pavyko pasiekti pirmąją pergalę Lietuvoje ir grąžinti Editai teisinį veiksnumą.

Specialistus pribloškia vis dar gaji ydinga praktika apriboti veiksnumą pilnametystės sulaukusiam žmogui, turinčiam psichosocialinę ar intelekto negalią. Stebina kad taip daryti artimiesiems pataria patys socialiniai darbuotojai. Į „Arkos” bendruomenę tik įsitraukusiam jaunuoliui pasisekė: buvo laiku suteikta pagalba.

Grįsdamas tuo, kad šiam jaunam žmogui bus teikiama pagalba priimant sprendimus, teismas sutiko nutraukti procesą. „Jeigu procesas būtų įsibėgėjęs, žmogaus svajonės dirbti, balsuoti, o jis yra labai patriotiškas žmogus, būtų apribotos“, – teigia Kauno „Arkos” padalinio vadovė ir pagalbos priimant sprendimus specialistė Kristina Kalpokienė.

Pasak ekspertės, dažnai socialiniai darbuotojai sprendžia visuomenės problemą ir niekas neklausia žmogaus, turinčio psichosocialinę ar intelekto negalią, nuomonės. Pagalbos priimant sprendimus paslauga skirta tam, ko nori negalią turintis žmogus.

Tikslas – užkirsti kelią veiksnumo apribojimui

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Horizontalios politikos ir projektų valdymo grupės vyresniosios patarėjos Rasos Genienės, pagrindinis šios paslaugos tikslas – kad nė vienam asmeniui nebūtų apribotas veiksnumas ir sistema veiktų kaip darnus mechanizmas. „Kai tik yra rizika apriboti asmens veiksnumą, turėtų atsirasti atstovas, kad žmogus, turintis negalią, būtų savo gyvenimo šeimininkas“, – teigia R. Genienė.

Pagalbos priimant sprendimus specialisto darbą Kauno „Arkos” padalinio vadovė K.Kalpokienė prilygina ne tik asmens sargybinio, bet ir socialinio vertėjo veiklai. Nes jis parenka komunikavimo būdą pagal paslaugos gavėjo poreikius.

Kad komunikacija būtų sėkminga, specialistai pasitelkia alternatyvią augmentinę komunikaciją, lengvai suprantamą kalbą, simbolius, daiktus, kartais net vaidina.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė R.Genienė atliko tyrimą, kad įvertintų pagalbos priimant sprendimus paslaugą. Iš 222 apklaustųjų 80 proc. pagerėjo emocinė sveikata. Jie pradėjo savarankiškai eiti į parduotuves, kirpyklas, bankus. Pagerėjo daugelio santykiai su artimaisiais.

2024 m. prasideda negalios nustatymo reforma. Atvykęs į naują agentūrą nusistatyti dalyvumo, žmogus gaus ne tik socialines garantijas suteikiantį pažymėjimą, bet ir bus įvertinti įvairūs jo poreikiai. O savivaldybėse darbą pradedantys negalios reikalų koordinatoriai stebės, kaip šios paslaugos užtikrinamos. Naujojo projekto tikslas – kad kiekvienas žmogus būtų matomas ir išgirstas.

NUOTRAUKA: asociatyvioji iš Unsplash.com

TEKSTAS: 15min.lt