Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pats baisiausias virusas – empatijos nebuvimas

Lapkričio pabaigoje iniciatyvos „Draugystė veža“ komanda, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei VšĮ „Turizmo plėtros institutas“ pakvietė visus norinčius ir bet kokią negalią – matomą ar nematomą – turinčius žmones pildyti anketas ir dalyvauti atsinaujinusiame projekte „Stipresni už virusą“ bei mesti iššūkį pasirinktiems garsiems Lietuvos žmonėms, pateikiant užduotį, kurią įvykdyti tikrai nėra paprasta!

„Manome, kad šiame projekte mūsų įžymybės gali tapti puikiais, įkvepiančiais pavyzdžiais visiems šalies žmonėms ir sėkmingais tikros, nuoširdžios draugystės užkrato platintojais. Pagrindinė žinutė, kurią norime paskleisti yra tokia: būkime vieningi, empatiški, priimkime kitą, mylėkime ir dalinkimės gerumu. Tokie turime būti ne tik tarpušventy, bet visą laiką. Šiais metais projektą pasukome šiek tiek kitokiu kampu, bet žiūrėdami pirmąsias filmuotas vaizdo medžiagas esame įsitikinę – pasielgėm teisingai,“ – sako projekto sumanytoja ir puoselėtoja Žydrė Gedrimaitė.

Dėl ypač griežtų karantino sąlygų projekto kūrėjai negalėjo kontaktuoti su dalyviais, todėl tiek neįgalieji, tiek žinomi žmonės sutiko trumpam tapti režisieriais. Ir iššūkių, ir užduočių vykdymo filmavimo procese jie visi pasitelkė šeimos narius, draugus, už kadro dažnai aidėjo juokas, vaikiški balsai. Viskas buvo taip gyva ir tikra. Labiausiai jaudino tai, kad nė viena kviestinė „žvaigždė“ neatsisakė dalyvauti. Žmonės filmavosi net sirgdami, rado laiko net tada, kai jo paroje būna per maža.

Šiandien pradedame pažintį su pirmąja projekto pora, kuri dalysis patirtimi, dovanos gerumą ir mėgins pelnyti žiūrovų bei skaitytojų simpatijas ir, be abejo, varžysis dėl prizo.

Erika Ambrazevičiūtė ir Vaidotas Valiukevičius

Kauno „Arkos“ bendruomenės gyvenimo namuose jau antrus metus gyvenanti Erika negali patikėti, kaip jai pasisekė. Svajojo sukurti savo gyvenimą, būti laisvesnė, keliauti, pažinti pasaulį, turėti draugų. Ir viskas pavyko. Dabar ji netgi turi savo aprangos stilių, pakeitė šukuoseną. Jaučiasi graži ir jaunatviška. Mergina kuria eiles, gieda su bendruomene, šoka, daro keramikos darbelius, spalvina dieviško grožio mandalas ir labai nori, kad greičiau baigtųsi „korona“.

Erikai šios Kalėdos buvo tikras stebuklas. Gavo kaip niekad daug dovanų – flomasterių ir saldainių maišą, ir pistacijų riešutų. O ji visiems draugams padovanojo ant lapelių parašytus savo kūrybos sveikinimus. Nors Erika sirgo Covid-19, ji mano, kad baisiau už šį virusą yra meilės trūkumas ir trokšta, kad žmonėms mažiau rūpėtų pinigai“ „Esu menininkė ir man patinka būti laisvai. Myliu gyvenimą, gyvybę, jėgą, visus žmones, kurie yra mano draugai. Man didžiausia dovana yra žmonės, su kuriais galiu švęsti gyvenimą. Turiu nedidelę intelekto negalią ir kojų defektą. Bet aš esu pilnavertis šios valstybės gyventojas.“ Rudenį vykusio iniciatyvos „Draugystė veža“ turo per Lietuvą „Stiprybė tavyje“ metu Erika pasakė, kad didžiausia jos svajonė – pabendrauti su grupės „The Roop“ lyderiu Vaidotu Valiukevičiumi. Mergina net moka garsųjį „On fire“ šokį, dėl kurio visa „Arkos“ bendruomenė kraustosi iš proto. Todėl nusprendė dalyvauti projekte „Stipresni už virusą“ ir mesti Vaidotui iššūkį – nuspalvinti mandalą gražiau nei tai daro ji. „Tegul ji būna išjausta tavo vaizduotės. Tavo harmonijos ir pusiausvyros kūrinys“, – atlikėjui sufleravo mergina.

Nors Vaidoto laikas suskaičiuotas minučių tikslumu, jis mielai priėmė Erikos iššūkį: „Ši galimybė priminė, kaip smagu yra piešti, spalvinti. Galvojau, kad šitas darbas užtruks trumpiau, bet man labai patiko. Iš naujo „prisijaukinau“ pieštukus, savotiškai meditavau, pabuvau susikaupęs, nusiraminau, pagerėjo nuotaika. Bet Erika spalvina tikrai geriau nei aš.“ Erika Vaido mandalą įvertino neblogai, nors spalvos pasirinktos keistai – jos mandaloms neprilygsta: „Aš turiu daug daugiau spalvų nei Vaidas. Ir gelio rašiklius, pieštukus, flomasterius naudoju. Gražiausia spalva man yra mėlyna, nes primena šių metų gražias saulėtas dienas. O šiaip patinka kaip visoms mergaitėms tamsiai rožinė.“ Vaidas pritarė merginai ir labai gyrė jos darbus, ypatingą spalvų derinimą. „Aš dar tik pradedantysis, po truputėlį mokausi. Erika galėtų būti puiki mano mokytoja“, – juokėsi Vaidas. Galiausia, abu sutarė, kad jei pieštų kartu, tai, matyt, ir dainuotų, o gal ir šoktų.

„Pirmasis grupės „The Roop“ vaizdo klipas vadinasi „Be mine“ ir jame pasakojama istorija apie meilę tarp negalią turinčio vaikino ir merginos. Ši daina gimė po susitikimų dienos centruose su negalią turinčiais žmonėmis, kur pamačiau, kokie mieli yra šie žmonės – ir jie niekuo nesiskiria nuo mūsų“, – Vaidotas dėkojo Erikai už iššūkį ir linkėjo jai ir toliau piešti – taip išreiškiant save per kūrybą. Taip pat vylėsi, kad po karantino gal pavyks ir gyvai susitikti. Vaidas mano, kad pats baisiausias „virusas“ yra vidinė baimė kažką daryti, išmokti, bendrauti, kartais – net gyventi. „Linkiu visiems ateinančiais metais įveikti ne tik „koroną“, bet ir baimės virusą. Nebijoti gyventi, nebijoti žmonių įvairovės ir visiems gerai sutarti. Taip pat linkiu visiems turėti gerą laiką ir geras emocijas šiame projekte. Nesvarbu, kas laimės. Šie susitikimai yra pats įdomiausias ir svarbiausias dalykas“, – mintimis dalijosi Vaidas.

„O aš linkiu visiems naujuosiuose metuose nebijoti iššūkių, nebijoti priimti netinkamų dalykų, nebijoti klupti ir keltis. Ir kad kiti metai būtų geresni. Visiems labai daug sveikatos ir ramybės. Esu labai laiminga. Gavau geriausią dovaną. Galvojau, kad gal kada nors pavyks pabendrauti su Vaidotu, bet kad taip staiga, antrąją Kalėdų dieną, nesitikėjau“, – pasibaigus pokalbiui nuoširdžias džiaugsmo ašaras braukė Erika.