Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Prezidentė: budinčiu globotoju galime tapti kiekvienas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vilniaus rajone susitiko su budinčiais globėjais, kurie bet kuriuo paros metu iš probleminių tėvų gali priimti į savo namus. Nors globėjų skaičius auga, kol kas jų yra nepakankamai.

Nors vaikų globos namuose mažėja, šiuo metu institucijose vis dar auga beveik 3000 vaikų. Tam, kad šalyje neliktų globos namų, būtina, jog kiekvienoje savivaldybėje atsirastų budintys globėjai. Šiuo metu Lietuvoje yra 116 globotojų, nors reikėtų ne mažiau 400.

Pasak prezidentės patarėjos Ramunės Guobaitės-Kirslienės, norintieji tapti globėjais pirmiausia turi praeiti specialius mokymus.

Šiemet įsigaliojo pataisos, pagal kurias savivaldybės gali pačios perorientuoti socialines paslaugas taip, kad globos įstaigų neliktų.

Pasak prezidentės, kiekvienas vaikas privalo augti šeimoje. Budintys globotojai – geriausias įrodymas, kad žmonės neabejingi kito nelaimei, yra pasirengę atverti namų duris ir savo šiluma bei meile dalintis su nelaimės ištiktais vaikais, rašoma prezidentūros pranešime.

Nuo šių metų įsigaliojo prezidentės inicijuotos įstatymų pataisos, reglamentuojančios budinčių globotojų ir globos centrų veiklą. Pataisomis užtikrinamas globotojų atlygis, visapusė pagalba iškilus problemoms, galimybė derinti darbą ir globotojo veiklą ir kt.

Budintys globotojai, galintys pasirūpinti vaikais, kol jie bus grąžinti tėvams arba perkelti į nuolatinių globėjų ar įtėvių šeimą, – dar viena globos forma, galinti tapti realia alternatyva globos įstaigoms. Taigi nuo šiol savivaldybėms sudarytos visos galimybės imtis iniciatyvos ir perorientuoti socialines paslaugas taip, kad vaikai į globos namus nebebūtų atiduodami ir tokių įstaigų pagaliau būtų atsisakyta.

Dalis savivaldybių iniciatyvos rengti budinčius globotojus ėmėsi nelaukdamos įstatymo įsigaliojimo. Šiuo metu 26 savivaldybėse veikia 116 budinčių globotojų, o reikėtų bent 5 kartus daugiau. Nors vaikų globos įstaigose mažėja, tačiau vien per praėjusius metus ten atsidūrė dar daugiau nei 1000 vaikų.

Pasak prezidentės, sukurti visi įrankiai, kad globos pertvarka galėtų vykti sparčiai. Kai kurios savivaldybės jau tapo puikiais pavyzdžiais, kad pradėti veikti galima nelaukiant specialių įstatymų, užtenka iniciatyvos ir nevaldiško požiūrio į vaikus.

Šiuo metu jau pertvarkomos 23 vaikų globos įstaigos, beveik 400 vaikų iš didelių įstaigų perkelti į bendruomeninius globos namus.

http://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/200400/prezidente-budinciu-globotoju-galime-tapti-kiekvienas