Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Savarankiško gyvenimo namai – dar viena asmens orumą užtikrinanti paslauga

Panevėžyje atsiranda nauja socialinė paslauga – apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose. Tai dar vienas žingsnis į asmens orumo ir individualizuotos bei įgalinančios senyvo amžiaus asmenų ir asmenų, turinčių negalią, pagalbos formos mūsų mieste atsiradimas, praplėsiantis socialinių paslaugų spektrą. Panevėžio Šv. Juozapo globos namų direktorius Patrikas Skrudupis atkreipia dėmesį, jog mieste dar nėra pakankamai išplėtota socialinių paslaugų infrastruktūra senyvo amžiaus bei negalią turintiems asmenims, nepakankamai jiems užtikrintas ir socialinių paslaugų prieinamumas. Šią problemą iš dalies padės išspręsti Panevėžio Šv. Juozapo globos namų infrastruktūros modernizavimas, įrengiant savarankiško gyvenimo namus.

Įgyvendinant šį projektą, rekonstruotas Katedros aikštėje 4-uoju numeriu pažymėtas pastatas, kuriame įkurti šešių vietų savarankiško gyvenimo namai senyvo amžiaus ir suaugusiems negalią turintiems asmenims. Savarankiško gyvenimo namų statybos darbai pradėti dar 2019-ųjų rugsėjį. Naujas paslaugas Panevėžyje teikianti įstaiga duris atvers jau 2024-ųjų sausį. Rekonstravus patalpas, čia sukurtos tokios sąlygos, kad gyventojai jaustųsi kaip savo namų aplinkoje, darbuotojų pagalba įgalinami spręsti bei planuoti savo kasdienį gyvenimą ir pagalbos mastą.

Klientai įsikurtų savotiškuose mini butuose po vieną, o jei pageidauja, ir po du. Kambariai paruošti patogiai gyventi – su visais reikalingais baldais bei buitine technika, gyventojai gali atsivežti ir asmeninius daiktus, patys kurti savo jaukią aplinką. Šalia gyvenamųjų kambarių įrengtos higienos patalpos, pritaikytos asmenims, turintiems specialiųjų poreikių. Savarankiško gyvenimo namų klientams jų gyvenamojoje aplinkoje įrengtos individualios virtuvės su visa reikalinga buitine technika.

Šia paslauga naudosis ir galės apsigyventi senyvo amžiaus ir negalią turintys darbingo amžiaus asmenys, individualiai įvertinus poreikį ir socialinių paslaugų mastą. Šį vertinimą atliks miesto Savivaldybė, o Šv. Juozapo globos namai kaip bendruomenė teiks šią socialinę paslaugą.

Apsigyvenę šiuose savarankiško gyvenimo namuose asmenys bus įgalinami išlikti kiek įmanoma savarankiški ir patys tvarkytis asmeninį gyvenimą – iš savo pajamų pirks maisto produktų bei kitų jiems reikalingų prekių, gaminsis maistą, mokės už jiems teikiamas komunalines paslaugas. Savarankiško gyvenimo namai nebus tik suteikta pastogė. Tai ir socialinis darbas su jų gyventojais atstatant ir įgalinant juos gyventi visapusišką ir aktyvų gyvenimą Panevėžio miesto bendruomenėje, kad negalia ar senyvas amžius nebūtų kliūtys įsitraukti  į miesto ar kitų bendruomenių gyvenimą, turint privatumą ir orumą puoselėjančią aplinką gyventi visavertį gyvenimą plėtojant ir palaikant socialinius ryšius.

„Manyčiau, reikšmingiausia yra tai, kad bus suteikiama net tik apgyvendinimo paslauga, bet ir kitokia pagalba, kokios žmogui reikia. Vienišas žmogus kartais neturi su kuo pasitarti, o šioje įstaigoje jam padės socialiniai darbuotojai. Viliuosi, kad mūsų organizaciją ir jos bendruomenė šiems asmenims bus namų saugumo ir pagarbaus bei nuoširdaus asmenų susitikimo vieta“, – akcentuoja P. Skrudupis.

Socialiniai darbuotojai, individualios priežiūros personalas savarankiško gyvenimo namų gyventojams prireikus pagelbės namų ruošos reikaluose, planuojant biudžetą, mokant už komunalines paslaugas, apsiperkant, naudojantis viešuoju transportu, įsitraukiant į bendruomenės veiklą ir kitose gyvenimiškose situacijose. Klientams, pagal jų pageidavimus, bus užtikrinama ir pagalba gaunant sveikatos priežiūros paslaugas. Tie, kurie dėl negalios, ligos ar senatvės negali savarankiškai pasiekti gydymo įstaigos, bus į ją palydimi.

Jie taip pat galės užsiimti mėgstama veikla – skaityti knygas, spaudą, žiūrėti televizorių, klausytis radijo, naudotis kompiuteriu. Planuojama, kad vienas individualios priežiūros darbuotojas teiktų paslaugas ne daugiau nei 5–8 asmenims. Projektas „VšĮ Šv. Juozapo globos namų infrastruktūros modernizavimas ir paslaugų plėtra įkuriant savarankiško gyvenimo namus“ finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Valstybės biudžeto lėšų.

TEKSTAS ir NUOTRAUKA: „Sekundė”