Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Savarankiško gyvenimo namuose taisosi ir gyventojų sveikata

namaiPrieš beveik trejus metus Biržuose duris atvėrė pirmieji rajone savarankiško gyvenimo namai, kurie yra VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro padalinys. Dabar čia įsikūrę šešiolika psichikos negalią turinčių ir vyresnio amžiaus žmonių. Jų patogumui – erdvūs, šviesūs butai su balkonais, kur kiekvienas sako besijaučiantis it tikruose namuose.

Dar lauke pasitikusi socialinė darbuotoja Dalia Mukienė aprodo jaukias patalpas. Viskas čia pritaikyta žmonėms, turintiems įvairių negalių – koridoriai platūs, durys be slenksčių, laiptinės erdvios, iš pirmo aukšto į antrą kelia keltuvas, yra specialūs takai regėjimo negalią turintiems žmonėms. Sanitarinės patalpos taip pat pritaikytos neįgaliesiems: jos erdvesnės, įrengti specialūs turėklai, pakabos, atlenkiamos dušo kėdutės ir kita.

Janina į savarankiško gyvenimo namus atvyko prieš dvejus metus. Iki tol ji nuomojosi butą be patogumų, kur slaugė sunkiai sergančią mamą. „Galimybė apsigyventi savarankiško gyvenimo namuose pasitaikė pačiu laiku, buvau ką tik palaidojusi mamą. Dabar geresnio gyvenimo ir negalėčiau norėti. Net liga pasitraukė, nors anksčiau daug laiko tekdavo praleisti ligoninėse. Dabar stengiuosi daug judėti, bendrauti, tai ir savijauta geresnė. Kol kojos neša, einu visur“, – šypsosi Janina.

„Čia jautiesi lyg šeimoje, kur visi vieni kitiems rūpi. Neslėpsiu, iš pradžių buvo baugu – ar pritapsiu, ar mane priims. Nežinojau, ką čia galima daryti, ko negalima. Gandų buvau prisiklausiusi įvairiausių, bet dabar jaučiuosi laiminga. Ypač gerai, kad galiu bute gyventi viena, kad su niekuo nereikia dalytis kambariu ar daiktais“, – pasakoja Janina. Moteris pasidžiaugia gražiu bendravimu su kaimynais, galimybe ne tik drauge išgerti kavos, bet ir pasidalyti geromis ar blogomis naujienomis.

Būti vienai labiau patinka Birutei. „Savarankiško gyvenimo namuose gyventi gera. Ramu, jauku, saugu, jokių rūpesčių. Jei nori, gali bendrauti su kaimynais. Bet aš labiau mėgstu vienatvę, viena einu pasivaikščioti, važiuoju į miestą“, – pasakoja moteris.

Naujame dviejų aukštų pastate iš viso įrengta 15 butų: 14 – vieno kambario ir vienas šeiminis, dviejų kambarių. Taip pat yra patalpa socialiniam darbuotojui ir bendras poilsio kambarys savarankiško gyvenimo namų gyventojams. Pastatas pastatytas už Europos Sąjungos lėšas, taip pat prisidėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Biržų rajono savivaldybė.

Visą Linos Jakubauskienės straipsnį „Geros gyvenimo sąlygos – geresnė sveikata“ portalo Lrytas.lt rubrikoje „Aš galiu“ kviečiame skaityti: https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2018/07/23/news/geros-gyvenimo-salygos-geresne-sveikata-7048813/#foto=7048772.