Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinėse dirbtuvėse – prasmingas užimtumas

Joniškiečių namus sušildo socialinėse dirbtuvėse gaminamų kvepiančių žvakių liepsna.

Devintą valandą ryto Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centre prasideda sujudimas. Ten susirinkę socialinių dirbtuvių dalyviai kimba į darbus: pina krepšius, gamina spalvotus kilimėlius ir kėdutes bei didelio populiarumo sulaukusias kvapnias sojų vaško žvakes, mezga ir neria servetėles ir šiltas kojines. Viskas tam, kad joniškiečių namai būtų jaukesni, – sako socialinių dirbtuvių dalyviai.

Saugi aplinka

Socialinės dirbtuvės Joniškyje duris atvėrė prieš pusantrų metų. Jose darbingo amžiaus žmonės, turintys intelekto ar psichosocialinę negalią, gali prasmingai praleisti dieną, realizuoti save, lavinti savarankiškumo ir darbinius įgūdžius. Jie atlieka realias darbo užduotis ir turi galimybę ateityje įsitvirtinti darbo rinkoje bei kurti savo ateitį savarankiškai.

Socialinėse dirbtuvėse komandoje dirba 11 jų lankytojų, užimtumo meistras, socialinė darbuotoja ir socialinio darbuotojo padėjėja.

Socialinė darbuotoja Rasa Čiuberkienė neslepia: „Pradėję savo veiklą buvome šiek tiek nedrąsūs. Pirmasis dirbtuvėse sukurtas produktas, pirmoji prekyba – pirmas blynas, bet neprisvilęs. Po pusantrų metų mes jau drąsesni, ryškesni, džiaugiamės ir didžiuojamės.“

Socialinių dirbtuvių dalyviai užmezgė labai gerus tarpusavio santykius – jie yra tarsi ramstis vieni kitiems. Pašnekovė pasakoja apie merginą, kuri dirbtuvėse nuolat verkdavo: išgyvendavo nesulaukdama brolio skambučio ir dėl kitų negandų. Dirbtuvių dalyviai pradėjo ją guosti ir tai suveikė – šiandien mergina šypsosi kur kas daugiau. Socialinėse dirbtuvėse žmonės gali jaustis visiškai saugūs, o tai labai prisideda prie jų emocinės būsenos gerėjimo.

Užauga kaip asmenybės

Kitas dalyvis po dviejų čia praleistų dienų norėjo išeiti iš socialinių dirbtuvių, bet specialistai įtikino pasilikti iki mėnesio pabaigos. Per dvi savaites taip įsiliejo į veiklas ir kolektyvą, kad nusprendė likti. „Šiandien jis iš vytelių pina puikius krepšius ir manau, kad ateityje tai galėtų tapti jo pragyvenimo šaltiniu“, – vaikino pasiekimais džiaugiasi socialinė darbuotoja.

Sustiprėjo, išdrąsėjo ne tik socialinių dirbtuvių komanda kaip bendruomenė, bet ir kiekvienas jos narys atskirai. R. Čiuberkienė sako, kad žmonės, turintys intelekto ar psichosocialinę negalią, dažnai gyvena uždarą gyvenimą, patiria vienatvės jausmą, yra sumažėjusi jų savivertė, trūksta motyvacijos. „Socialinėse dirbtuvėse jie ne tik įgijo darbinių ir socialinių įgūdžių, bet ir ūgtelėjo kaip asmenybės: pradėjo pasitikėti savimi ir kitais, išdrįso prašyti pagalbos, išmoko bendradarbiauti, dingo baimė suklysti, išmoko susitelkti į darbą“, – džiaugiasi socialinė darbuotoja.

Pasijunta bendruomenės dalimi

Pasak R. Čiuberkienės, itin svarbu tai, jog socialinėse dirbtuvėse žmonės pasijunta reikalingi ir įvertinti. „Darbai, kuriuos dirbame, nėra sudėtingi, bet sėkmę čia matuojame kitaip, – kalba socialinė darbuotoja. – Socialinių dirbtuvių sėkmė – kai žmonės gali užsiimti mėgstama veikla, bendrauti, atskleisti savo talentus. Pasisekimo jausmą ir džiaugsmą dalyviai patiria ir tada, kai jų gaminiai nuperkami. Jiems tai yra ženklas, kad dirba prasmingą darbą, kad kiti juos vertina.“

Neseniai socialinių dirbtuvių dalyviai dalyvavo kalėdinėje mugėje Vilniuje. Iš ten parsivežė daug neblėstančių įspūdžių. Mugės lankytojai noriai pirko šventėmis kvepiančias žvakes: Kalėdų eglutės, moliūgų pyrago, imbierinių sausainių aromato. „Dirbtuvių dalyviai džiaugiasi, nešdami šilumą į pirkėjų namus. Žvakės atrodo lyg ir menkniekis, bet iš tiesų jos padeda megzti santykį su bendruomene: ir gamybos etape galvojant apie būsimus pirkėjus, ir pardavimo metu su jais bendraujant“, – įsitikinusi pašnekovė.

Joniškiečiai bendradarbiauja su socialinėmis dirbtuvėmis „Kybartų skanėstai“ – tai dar viena galimybė patirti bendruomeniškumo jausmą. „Kybartų skanėstai“ gamina saldėsius, o joniškiečiai – žvakes, ir prekiauja tokiais rinkinukais. Socialinės dirbtuvės padeda keisti visuomenės nuostatas: parodo, kad neįgalieji gali darbuotis, būti naudingi ir visuomeniški.

NUOTRAUKA – socialinių dirbtuvių archyvo.

TEKSTAS – Institucinės globos pertvarkos.