Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

SOCIALINĮ POKYTĮ PRIENUOSE PRADĖJO NUO ASMENINIO PAVYZDŽIO

Keltis kiekvieną rytą ir eiti į darbą – daugeliui iš mūsų yra įprasta rutina, tačiau žmonėms su negalia tai siektinas iššūkis. Prienuose, Basanavičiaus g. 16, jau penktas mėnuo veikia mūsų krašte pirmos tokio pobūdžio socialinės dirbtuvės, skirtos žmonėms su intelekto negalia. Jos įkurtos pagal partnerystės su Lietuvos neįgaliųjų departamentu projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, gavus Europos socialinio fondo agentūros bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansavimą.

„Galimybių dirbtuvių“ dalyviams sudarytos sąlygos atskleisti savo gebėjimus darbinėje aplinkoje, jie jaučiasi svarbūs būdami nariais kolektyvo, kuriame ne tik atlieka darbines užduotis, švenčia gimtadienius ar iškylauja, bet ir sulaukia psichologinio palaikymo.

„Galimybių dirbtuvės“ – žmonėms su intelekto negalia

Socialines dirbtuves Prienuose įkūrė Auksė Griškonienė drauge su vyru Sauliumi Jasevičiumi. Pora augina tris vaikus: dukrą Rugilę, sūnus Petrą ir Ąžuolą. Ko gero, būtent rūpestis dėl vyriausios atžalos Rugilės (ji turi ryškių autizmo spektro sutrikimų) nuosavą medelyną turinčią šeimą paskatino iš verslo „nerti“ į socialinę sritį.
Dukrai – trylika metų, šiuo metu ji lanko „Revuonos“ pagrindinės mokyklos specialiojo ugdymo skyrių. O tėvai, galvodami apie jos ateitį, nusprendė dėti visas pastangas, kad visuomenėje įvyktų realus socialinis pokytis – atsirastų bendruomeninės paslaugos neįgaliesiems su proto ir psichine negalia, kurios padėtų jiems išsiveržti iš uždaros savo ar „valdiškų“ namų aplinkos, lengviau integruotis į visuomenę ir tapti reikalingiems darbo rinkoje.
Prieš kelerius metus Auksė su Sauliumi ketino pradėti teikti laikinojo atokvėpio paslaugą tėvams, auginantiems neįgalius vaikus, tačiau sumanymo teko atsisakyti dėl finansavimo stokos. Sužinojusi apie naują, Neįgaliųjų reikalų departamento lėšomis remiamą socialinių dirbtuvių projektą, moteris vėl sugrįžo prie minties steigti bendruomenėje paslaugas. Jųdviejų su vyru parašytas projektas gavo finansavimą, teliko apsispręsti, kur įleisti šaknis ir vykdyti veiklą.
– Rinkomės tarp Kauno, Kazlų Rūdos, Jonavos ir Prienų rajonų savivaldybių, tyrėme poreikį ir aplinką, ieškojome patalpų, tinkamų įsikūrimui. Labai džiaugiamės, kad Prienų rajono savivaldybėje mums ištiesė ranką, suprato neįgaliųjų problematiką. Tuo metu kaip tik ištuštėjo „Saulutės“ lopšelio – darželio patalpos ir mums pasiūlė jas apžiūrėti, – apie tai, kaip socialinės dirbtuvės atsirado Prienuose, pasakojo Saulius Jasevičius.
Jis pasakojo, kad prieš tai šeima gyveno Kaune, o dirbo medelyne, įkurtame Daukšiagirės kaime, netoli Auksės tėvų namų. Pradėta nauja veikla juos paskatino sodinukus išparduoti, medelyno vietoje statytis namą ir visam laikui įsikurti Pakuonio krašte. Juolab, abu pabeldžia į medį, jiems sekasi dirbti kartu: Auksė yra „Galimybių dirbtuvių“ vadovė, rašo projektus ir rūpinasi jų įgyvendinimu, bendrauja su valstybinėmis įvairiomis institucijomis, o Saulius yra gamybos vadovas, paskirstantis užduotis pagal kiekvieno galimybes, jis atsakingas ir už ryšius su įmonėmis, užsakymus, gaminių kokybę.

Prašo ne pinigų, o darbo

– Mes kreipiamės į verslininkus su prašymu ne skirti pinigų, o prašydami duoti tokio darbo, kurį galėtume atlikti rankomis. Ir džiaugiamės, kad šis mūsų noras įmonių vadovams suprantamas, – Auksė ir Saulius už geranoriškumą dėkingi toms įmonėms, kurios jais pasitikėjo ir pateikė užsakymų, taip prisidėdami prie kilnaus tikslo. Dirbtuvių dalyviai dažė keraminius dirbinius, surinkinėjo keleivinio traukinio detales Vokietijos rinkai, pagal šabloną karpė kalendorių sąsagas. Jie geru žodžiu mini Jonavoje veikiančią UAB „Subtilija“, ši įmonė pateikė daugiausia užsakymų, jos prašymu žmonės su negalia sukirpo ir siuvo vienkartinius chalatus medikams bei specialius maišus. Sutarta su AB „Žemaitijos pienas“ dėl „Džiugo sūrio“ pakuočių išlankstymo. Auksė ir Saulius tikisi, kad socialinių dirbtuvių dalyviams pasiūlymų atsiras ir Prienuose, jie mielai iš įmonių perimtų laikui imlius ir neefektyvius darbus.
Draugiškų socialiniam verslui įmonių daugėja: vienos pasiūlo darbo, kitos padėjo įsikurti.
Pašnekovai aprodo dirbtuvių patalpas – jos apstatytos puikios kokybės ir dizaino baldais, tai – „General financing“ banko sostinėje dovana, jiems patiems tekainavo pasamdyti transportą baldų pervežimui. „Baltijos polistireno“ įmonė socialines dirbtuves remia finansiškai. Tapę Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmų Prienų atstovybės nariais „Galimybių dirbtuvių“ įkūrėjai sulaukė ir vietos verslininkų paramos. UAB „Wilara“ vadovas Gediminas Olsevičius tesėjo duotą pažadą – jo iniciatyva ir lėšomis baigiami įrengti sanitariniai mazgai ir higienos kambarys, pritaikytas suaugusiesiems. Viešajai įstaigai darbų saugos dokumentaciją nemokamai parengė Jūratė Maciulevičienė.

Planuoja įmonės plėtrą

Gegužės 25 dieną įkūrę „Galimybių dirbtuves“ ir į jas pakvietę dvylika suaugusių asmenų su intelekto negalia, šiandien Auksė ir Saulius jau planuoja įstaigos plėtrą. Šiuo metu socialinėse dirbtuvėse jiems padeda socialinė darbuotoja Greta Mikalauskaitė ir jos padėjėja Alvyra Liorentienė, netrukus ketinama įsteigti dar keturias darbo vietas.
– Praėjusią savaitę gynėmės Europos socialinio fondo agentūros lėšomis finansuojamo projekto „Alternatyvių investicijų detektorius“ paraišką. Paslaugų žmonėms su intelekto negalia poreikis yra didelis, todėl į socialines dirbtuves galėsime priimti dvigubai daugiau lankytojų. Įdarbinsime psichologą, vairuotoją, po vieną užimtumo ir rinkodaros specialistą, – Auksė pasidalina ateities planais.
Dar socialinių dirbtuvių įkūrėjai norėtų įsigyti autobusiuką. Šiuo metu pats Saulius nuosavu automobiliu rytais surenka lankytojus ir atveža į dirbtuves, o vakarais išvežioja į namus. Pakuonis, Šilavotas, Prienai, Globos namai – toks kasdienis jo maršrutas, tačiau, atsiradus norinčiųjų ir kitose seniūnijose, vietovių geografija plėstųsi.
Į socialines dirbtuves priimami neįgalūs žmonės nuo 18 metų iki pensinio amžiaus, motyvuoti bendrauti, kuo nors užsiimti, susirasti draugų. Jie dirba po šešias valandas, į šį laiką įtraukiamos poilsio ir maitinimosi pertraukėlės, kai gali ir arbatos išgerti, tortu pasivaišinti, šachmatais pažaisti. Lankytojams skiriamos 38 eurų dydžio stipendijos.
– Pamąstėme, kad būtų puiku papildomai motyvuoti žmones. Sutarėme, kaip juos apdovanosime, pavyzdžiui, dalį uždirbtų lėšų paskirsime kokiai nors turiningai išvykai. Antai praėjusią savaitę dirbtuvių dalyviai aplankė Trakus, kur pirmą kartą plaukiojo ežere su jachtomis, – pasakojo Auksė.
Ši išvyka didelį įspūdį paliko dirbtuvių lankytojai Marytei, kuri atsakinga už švaros ir tvarkos palaikymą patalpose: „Labai patiko ežere, bet visur pinigėlius kainuoja, todėl reik žiūrėt, kad būtų pagal galimybes, – svarsto save taupia vadinanti moteris.
Paklausta, kaip jai patinka naujame kolektyve, Marytė džiaugėsi, kad gali gyventi truputį laisviau, pasijusti savarankiškesnė. Kasdienybė tapo įvairesnė, joje netrūksta ir šventinių progų – kartu jau paminėjo trijų dalyvių gimtadienius.

Iš bendruomenės narių tikisi supratimo ir palaikymo
„Galimybių dirbtuvių“ įkūrėjai neslepia, kad kasdienėje veikloje susiduria su netikėtais iššūkiais, tačiau stengiasi kiekvieną žmogų priimti su jo privalumais ir trūkumais. Jie tarsi tėvai savo gausioje šeimynoje sprendžia svetimas šeimines situacijas, išklauso norinčius pasiguosti, pataria stokojantiems tam tikrų įgūdžių, kartais netgi pabara dėl žalingų įpročių, pamoko planuoti savo biudžetą ir išlaidas, tarpininkauja išmokant skolas.
– Asmenys su intelekto negalia – ypatingi žmonės, jiems labai reikia kitų bendruomenės narių priėmimo, supratimo ir palaikymo, kad jaustųsi lygiaverčiai ir saugūs, – pastebi Saulius Jasevičius. – Socialinis pokytis pirmiausia atsispindi jų veiduose, matai, kaip keičiasi jų išraiškos, nušvinta veidai. Tai – geri ir nuoširdūs žmonės. Nenoriu nieko įžeisti, bet žmonės su intelekto negalia man neretai atrodo daug dvasingesni už kai kuriuos sveikuosius, kuriuos užvaldęs pavydas, pyktis ir pinigų godulys.
O Auksė Griškonienė prasitaria apie kitus jos parengtus projektus, kurie skirti Prienų gyventojams. Bendradarbiaujant su Prienų miesto vietos veiklos grupe, moteris pradėjo organizuoti nemokamus edukacinius užsiėmimus šeimoms, o negalią turintiems vaikams suteikė galimybių lankyti hipoterapijos užsiėmimus Birštono žirgyne „Žygiai žirgais“.

Savame krašte ir sienos padeda…

Auksė yra baigusi KTU Ekonomikos ir vadybos fakultetą, o Saulius verslo administravimo specialybę įgijo Kauno kolegijoje. Nors nė vieno iš jų specialybė nėra susijusi su socialiniu darbu, šios srities problematiką jie jaučia širdimi.
– Idėjų mums netrūksta. Džiaugiamės, kad jos surado palankią dirvą būtent Prienuose. Pasisekė, kad sutikome daug puikių žmonių, kurie palaikė mūsų sumanymą ir padėjo jį realizuoti, – teigia Auksė.
Jos vyras Saulius svarsto, kad jų atveju viskas ėjosi daug lengviau galbūt todėl, kad Auksei šis kraštas yra savas. Ji mokėsi Pakuonio pagrindinėje mokykloje, o „Revuonos“ vidurinę mokyklą baigė su pagyrimu. Gera vėl sugrįžti į savo kraštą ir sukauptas žinias, patirtį bei idėjas panaudoti kilniems tikslams – atjaučiančios, savo silpnesniais nariais besirūpinančios bendruomenės kūrimui.
Socialinės dirbtuvės – naujas reiškinys ne tik Prienuose, bet ir Lietuvoje. Kol kas jos finansuojamos projektų lėšomis, bet Auksė ir Saulius įsitikinę, kad jiems pavyks „Galimybių dirbtuves“ išauginti į savarankiškai iš uždirbtų lėšų išsilaikančią įstaigą.