Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Susitikimas Tauragėje: norisi, kad apsaugoto būsto paslauga ateityje taptų nuolatine

Susipažinti, kaip Tauragės regione sekasi įgyvendinti vieną iš šiuo metu išbandomų projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ paslaugų, – apsaugoto būsto paslaugą – ir išgirsti apie dalyvių gebėjimų bei savarankiškumo pokyčius, Pertvarkos projekto atstovai pakvietė Tauragės regiono savivaldybių administracijų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovus, projekto partnerius: Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendriją, VšĮ „Sudoku bei Adakavo socialinės globos namų atstovus.

Institucinės globos pertvarkos tikslas – kad ateityje apsaugoto būsto paslaugą teiktų nevyriausybinės organizacijos, o jas finansuotų savivaldybės, taip padėdamos savo gyventojams būti visaverčiais visuomenės nariais.

Šiuo metu Tauragės regione apsaugotus būstus nuomoja VšĮ „Sudoku“, Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija bei Adakavo socialinės globos namai. Įstaigos atsakingos, kad apsaugotame būste gyvenantys žmonės išmoktų gyventi bendruomenėje, taptų kuo savarankiškesniais. Kitaip tariant, kad žmonės su negalia įsitrauktų į bendruomenės gyvenimą, net ir tie, kurie dėl įvairių priežasčių yra praradę socialinius ryšius su aplinka ir galbūt jaučiasi izoliuoti.

„Ne mažiau svarbu, kad iš dalies savarankiški neįgalieji, kuriems reikalinga minimali ar prevencinė pagalba, ir kurie dar nėra gyvenę socialinės globos namuose, į juos ir nepatektų, o išbandytų alternatyvą – išmoktų gyventi bendruomenėje kartu su mumis su minimalia pagalba“, Pertvarkos ekspertė Marijona Janavičienė.

M. Janavičienė pakvietė savivaldybių administracijų atstovus dar kartą pasiaiškinti apsaugoto būsto paslaugų poreikį, nes dar yra neužpildytų, laisvų vietų ir jas galėtų užimti žmonės pakankamai savarankiški žmonės su negalia. Taip pat buvo pasiūlyta kituose susitikimuose aptarti išsamesnės pokyčių analizės duomenis.

Svarbu – siekti suplanuotų tikslų

Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos socialinė darbuotoja Violeta Žūtautienėsusirinkusiems papasakojo, kad šiuo metu apsaugoto būsto paslaugą jų įstaiga teikia 55 žmonėms su negalia: Kauno regione – 4 (nuo 2020 m. liepos 1 d.), Tauragės regione – 8 (nuo 2020 m. birželio 1 d.), Telšių regione (Mažeikiuose) – 7   nuo 2020 m. birželio 11 d.), Vilniaus regione – 36 (nuo 2020 m. birželio 15 d.).

Violeta Žūtautienė sakė, kad labai svarbu su klientais aptarti ir išsikelti tikslus, kurių jie sieks artimiausiu metu. „Pavyzdžiui, išmokti tvarkytis buityje, palaikyti švarą namuose, nebijoti naudotis buities prietaisais (dujine,  skalbimo mašina), išmokti gaminti valgyti, susirasti receptus internete, reguliariai maitintis. Nemažiau svarbūs ir tikslai, susiję su sveikata: mokytis valdyti neigiamas emocijas, mintis, rūpintis sveikata, t. y. gydyti dantis, lankytis pas psichiatrą ar kitus gydytojus, išsiugdyti gebėjimą stebėti savo sveikatos būseną, vartoti vaistus taip, kaip paskyrė gydytojas“, – pasakoja specialistė.

Pasak jos, ką paprastai žmogus išmoksta augdamas, palaipsniui, ne kiekvienas psichosocialinę negalią turintis žmogus turėjo galimybę išmokti. Ypač jeigu iki šiol gyveno socialinės globos įstaigoje. Taigi, apsigyvenus apsaugotame būste tenka išmokti planuoti išlaidas, susitaupyti pinigų, pradėti ieškoti darbo, mesti žalingus įpročius ir įgyti padedančius išlikti sveikiems, galų gale – daugiau bendrauti ir susirasti naujų draugų, stiprinti ryšius su artimais.

Kas pasikeitė per metus?

Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje dirbanti socialinė darbuotoja V. Žūtautienė sako, kad visiems apsaugoto būsto gyventojams labai reikalingas priminimas, padrąsinimas, paskatinimas. Bet labiau už viską džiugina klientų pasikeitimai.

„Pavyzdžiui, per metus pavyko įgyti apsaugoto būsto dalyvio pasitikėjimą. Žmogus išmoko pasitarti prieš priimant sprendimus, tapo atviresnis, pakilo motyvacija, sumažėjo pasipriešinimas, labiau reaguoja į pastabas ir stengiasi vykdyti. Kita moteris tapo santūresnė, sumažėjo pykčio ir agresijos protrūkiai. Labiau pagalvoja, ką sako ir ką daro. Jos vyras labai džiaugiasi projekto teikiamomis paslaugomis, nes visos šeimos gyvenimas tapo ramesnis ir saugesnis. Mažiau prieštarauja, ginčijasi. Nuolat primenant, motyvuojant, paraginant gana daug pasiekta. Namai tvarkomi, ruošiamas maistas, gerėja bendravimo kokybė su artimaisiais. Paraginta jau pati kreipiasi į specialistus, lanko psichikos dienos stacionarą. Aktyviau dalyvauja bendrijos veikloje, miesto renginiuose“, – V. Žūtautienė džiaugiasi apsaugoto būsto gyventojų pasiekimais.

Moteris prisimena ir kitą pavyzdį, kai prieš apsigyvenant apsaugotame būste vyras prarado socialinius įgūdžius, todėl nesugebėjo pasirūpinti savimi ir savo poreikiais, gyveno nakvynės namuose. Kai įsikūrė apsaugotame būste, ėmė bendradarbiauti, atsirado noras keisti gyvenimo būdą. Ir nors to žmogaus norai didesni už galimybes ir gebėjimus, jis nenuleidžia rankų ir mažais žingsneliais eina pirmyn su užsidegimu atstatyti tai, kas prarasta, kad galėtų gyventi savarankiškai.

Ypač džiugina situacijos, kai atkuriami nutrūkę ryšiai su artimiausiais giminaičiais. Tuomet sustiprėja motyvacija imtis kitų veiksmų, prisiminti, ką jis veikė, kokius gebėjimus turėjo ir kaip visa tai pasitelkus gali padėti sau judėti į priekį.

Kas man svarbu?

Apsaugoto būsto gyventojai pasidalijo mintimis apie tai, kas jiems yra svarbu:

  • Dirbti, užsidirbti, turėti darbą, draugų, nuolatinę gyvenamąją vietą.
  • Kad būčiau pavalgęs, apsirengęs, turėčiau savo aplinkoje artimų žmonių, galėčiau planuotis savo laisvalaikį.
  • Jaustis visaverčiu žmogumi, turėti nuolatines pajamas, žmonių pagalbą.
  • Išmokti gyventi savarankiškai, įgyti pasitikėjimą savimi, atrasti savo vietą gyvenime, jaustis saugiu.  
  • Noriu būti vertinamas. Sukurti šeimą ir turėti savo būstą.
  • Realizuoti save, jaustis sveiku ir vertinamu.
  • Kad jausčiausi sveikas, būtina gerti vaistus, kad žmonės mane matytų ne kaip ligonį, o kaip sveiką žmogų.
  • Susirasti darbą, kad jausčiausi nepriklausomas finansiškai.
  • Siekti kuo didesnio savarankiškumo.

Kuo man padėjo apsaugoto būsto paslauga?

Apsaugoto būsto gyventojai atvirai kalba apie tai, kaip pasikeitė jų kasdienybė apsigyvenus apsaugotame būste:

  • Laiminga, kad patekome į projektą, kad iš kaimo pervažiavome į miestą. Man tai labai svarbu dėl dukros. Labai geri kaimynai, – jie neužgaulioja, neįžeidinėja. Lankome užsiėmimus bendrijoje, čia turime draugų, įdomios veiklos. Socialinė darbuotoja labai padeda dėl dukros bendrauti su mokytoja, gydytojais, psichologe. Su džiaugsmu priimu pagalbą, pamokymus.
  • Esu dėkingas už paprastų, kasdienių, bet man labai svarbių dalykų mokymą, už patarimus, pagalbą. Labiausiai dėkoju už emocinį palaikymą. Gera žinoti, kad nesi vienas, kad gali pasiguosti, net paverkti ir gauni patarimų.
  • Džiaugiuosi, kad esu projekte. Nebesijaučiu vienišas, atstumtas, nereikalingas. Stengiuosi klausyti patarimų, pamokymų. Smagu žinoti, kad turiu į ką kreiptis, kas padės, patars, pamokys, patarpininkaus. Jaučiu, kad po truputį grįžta noras gyventi.
  • Atvejo vadybininkė įtikino, kad nereikia ignoruoti medikų pagalbos, reguliariai vartoti vaistus, todėl pagerėjo miegas, nuotaika, tapau darbingesnė, noriu bendrauti.
  • Džiaugiuosi, kad dabar turiu namus: savo kambarį, lovą, televizorių, spintą. Turiu savo asmeninį gyvenimą, galiu pasitarti su darbuotoja, sulaukiu pagalbos.
  • Šaunu, kad turiu palaikymą, džiugu, kad rūpiu kitam, kai kitas padeda neapsileisti ir skatina veikti.
  • Jaučiu, kad tampu drąsesnis, ryžtingesnis. Daugiau reikalų galiu sutvarkyti pats, smagu, kad iškilus įvairiems klausimams yra su kuo pasitarti.
  • Džiaugiuosi, kad dalyvauju projekte, kad lanko atvejo vadybininkė. Pagerėjo santykiai su žmona. Sumažėjo jos agresyvumas, siautėjimas. Labiau prižiūri namus, būna sukalbamesnė. Aš esu ramus žmogus, tai šitie pasikeitimai mane labiausiai džiugina.
  • Jaučiuosi laimingas dalyvaudamas šiame projekte. Padidėjo pasitikėjimas savimi, mintys, darbai tapo rimtesni, protingesni. Atsirado tikslų ir norų, kurių anksčiau nebuvo. Noriu tokią pagalbą gauti ir toliau.
  • Džiaugiuosi turėdamas pagalbą šalia. Esu ramus, nes žinau, kad man visada padės ir patars, palaikys.

Tekstas ir nuotraukos – Institucinės globos pertvarkos