Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Švėkšnoje globos namų vaikai jau gyvena naujuose bendruomeniniuose namuose

Klaipėdos regiono Saugų vaikų globos namų vaikų grupė jau turi naujus namus.  Šiandien, kovo 9 d., Švėkšnoje vyko bendruomeninių namų atidarymo šventė. Įkurtuvių proga vaikus bei jais besirūpinantį personalą pasveikinti atvyko Pertvarkos Projekto ekspertai, Saugų vaikų globos namų administracija, darbuotojai, vaikai, naujieji kaimynai, Švėkšnos bendruomenė. Atidarymo juostą perkirpo Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Kristina Paulikė, Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis ir Projekto ekspertas Audrius Natkevičius.
„Žinodami, kad kaip ir dauguma savivaldybių, mūsiškė neturi pakankamai lėšų, labai laukėme Projekto „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“ šios veiklos įgyvendinimo ir rezultatų. Džiaugiamės, kad esame pirmieji Lietuvoje, kurie iš Institucinės pertvarkos Projekto lėšų atidarome bendruomeninius namus. Mūsų globos namai – vieni seniausių Lietuvoje, veikiantys nuo 1947 m., tačiau tokių permainų per visą gyvavimo laikotarpį nebuvo. Ir štai, dabar matome pirmuosius žingsnius. Mes esame pavyzdys, kaip siekti greičiau ir lengviau integruotis į bendruomenę. Toks suartėjimas leis kitoms šeimoms pamatyti mūsų auklėtinių gyvenimą ir suprasti, kad mūsų vaikai yra tokie patys kaip visi. Tikime, kad tai paskatins šeimas, asmenis įvaikinti, globoti”, – kalbėjo Saugų vaikų globos namų vadovas Eugenijus Judeikis.

Šeimos aplinkai artimi pirmieji bendruomeniniai vaikų namai įsteigti vykdant Institucinės globos pertvarkos projektą ,,Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų  sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“, finansuoti iš ES struktūrinių lėšų.

Šilta geltona spalva akį traukiantis namas – be jokio specialaus pavadinimo – įkurtas niekuo neišsiskiriančioje aplinkoje – Švėkšnos miestelio individualių namų kvartale. Čia jau beveik savaitę gyvena 10 įvairaus amžiaus vaikų – jauniausias gyventojas gimė š. m. sausio pabaigoje, vyriausiajai – jo sesei – jau 17-ka. Naują būstą pašventino Šilutės klebonas, o miesto Senelių namai net automobilį padovanojo.

Naujuose namuose vaikai 5 kambariuose gyvena po du. Kaip ir įprastuose namuose čia yra  virtuvė, vonia, modernus valgomasis, erdvi svetainė, miegamieji kambariai su vaikams reikalingais baldais. Namuose sudarytos puikios sąlygos mokytis gyventi savarankiškai – šviesioje virtuvėje gamintis maistą Svetainės vaizdas - spfa, staliukas, veidrodistuomet, kai norisi valgyti, pusryčiauti, pietauti – ne būtinai nustatytu laiku, o tuomet, kai atsikeliama ar išalkstama. Vaikai patys skalbiasi drabužius, turi savo namų raktą, gali išeiti ir grįžti be iš anksto numatyto tvarkaraščio, pasikviesti draugų, klausytis muzikos, naudotis kompiuteriu bei savo asmeniniais daiktais, turėti naminį augintinį ir juo rūpintis ir t.t. Toks modelis leidžia  pajusti, kaip gyvena vaikai, augantys įprastose šeimose.

Dauguma šios šeimynos gyventojų – broliai ir sesės. Todėl, tikėtina, kad be socialinių darbuotojų, kurie drauge bus ištisą parą, mažaisiais pasirūpins ir vyresnėliai. Galbūt 17-metė, baigusi mokslus ir sulaukusi pilnametystės, apsiims globoti savo mažąjį broliuką.  Tai – labai pozityvios perspektyvos.

Šeimynos vaikai ir socialinės darbuotojos dėkingi už suteiktą galimybę vaikams turėti tikrus namus, kur jie galės pasijusti bendruomenės dalimi, nejaus atskirties, izoliacijos.

Vaikai į Švėkšnos bendruomeninius globos namus „Gilės“ perkelti iš institucinės Saugų vaikų globos įstaigos, kurioje tebegyvena 50 vaikų.

Atidarymo akimirkos: