Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

TAPSIME ŠALIMI BE DIDELIŲ VAIKŲ GLOBOS NAMŲ. KAS TAI LĖMĖ?

111111111Institucinių vaikų globos namų pertvarka šalyje įsibėgėjo: nyksta dideli instituciniai vaikų globos namai, vietoj jų steigiami nedideli bendruomeniniai vaikų globos namai, stengiamasi vaikus apgyvendinti artimųjų, giminaičių šeimose, šeimynose, pas budinčius ar laikinus globėjus.

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patarėjos vaikų klausimais Dainos Urbonaitienės, nors problemų vis dar kyla, regionuose stinga specialistų, iš esmės pertvarka pasiteisino: „Pradžia nebuvo lengva, – sulaukėme pasipriešinimo ir iš savivaldybių atstovų, ir iš gyventojų, visuomenės. Tačiau pastarieji pora metų davė rezultatų: atsiranda budinčių globotojų, šeimų, kurios imasi globoti be tėvų likusius vaikus, visoje šalyje pradėti steigti nedideli bendruomeniniai vaikų globos namai. Tikiuosi, kad net ir pasibaigus pertvarkos projektui jo metu atliktas įdirbis duos gerų rezultatų artimiausioje ateityje“.

Vaikų globos namų pertvarkos ėmėsi prieš 4 metus

„Prieš ketverius metus Lietuvoje buvo liūdna vaikų, patenkančių į globą, statistika. Vaikų, esančių be tėvų globos buvo apie 10 tūkst. vaikų, iš jų apie 40 proc. gyveno dideliuose, stacionariuose vaikų globos namuose, apie 60-100 vaikų viename pastate. Kasmet į globą patekdavo po 3 tūkst. naujų vaikų. Skaičiai liūdino, – sako D. Urbonaitienė. –  Norėjosi gaunamas ES lėšas panaudoti tam, kad vaikai gyventų labiau jiems tinkančioje aplinkoje šeimoje ar nedideliuose bendruomeniniuose vaikų globos namuose“.

Svarbiausia – prevencinės paslaugos šeimoms

Pasak D. Urbonaitienės, atsiranda vis daugiau šeimų, kurios nėra su vaiku susijusios giminystės ryšiais, bet apsisprendžia globoti vieną ar net kelis vaikus. „Šiuo metu Lietuvoje yra beveik 200 budinčių globotojų, nuolat vyksta naujų globotojų mokymai. Įsteigta virš 60 bendruomeninių vaikų globos namelių, kuriuose apsigyvena vaikai, iškeliami iš didžiulių institucijų. Tačiau noriu pabrėžti, kad ne vaiko gyvenimo vietos pakeitimas yra pertvarkos esmė. Pertvarkos esmė – padėti šeimoms, kad vaikai nepatektų į globą, t. y. sukurti prevencines paslaugas šeimoms. Pavyzdžiui, įdiegėme naujų paslaugų, kuriomis gali panaudoti šeimos, patekusios į sudėtingą situaciją; globėjai ar budintys globotojai gali bet kuriuo momentu kreiptis į globos centro specialistus, jeigu susiduria su iššūkiais globodami vaiką“, – sako D. Urbonaitienė.

Globos centrai įsteigti siekiant padėti tiek globėjams, tiek globojamiems vaikams

„Paprastai globojamas vaikas yra išgyvenęs ne vieną traumą. Ne veltui jis negali gyventi savo biologinėje šeimoje, – ten patirdavo nepriežiūrą, psichologinį ar fizinį, net ir seksualinį smurtą. Tokiems vaikams ypatingai reikia pagalbos, o tuo pačiu reikia pagalbos globėjams, pasiryžusiems atiduoti visas jėgas, kad vaikas galėtų mėgautis vaikyste. Dėl šios priežasties ir imta intensyviai steigti globos centrus, kurių pagrindinis tikslas – padėti esamiems globėjams ir ieškoti naujų. Tuo tarpu globojamiems vaikams dažniausiai reikia psichologo ar psichiatro, raidos specialisto konsultacijų, ankstyvosios korekcijos ir pan. Kol kas ne visose savivaldybėse yra pakankamai pagalbos vaikui ir šeimai specialistų, tačiau bendraujame su savivaldybėmis, matome, kad jų vadovai supranta tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą: švietimo, sveikatos, socialinių paslaugų“, – teigia D. Urbonaitienė.

Ar Lietuvoje neliks globos institucijų?

Anot D. Urbonaitienės, nėra šalies, kurioje visai nebūtų globojamų vaikų. Tačiau yra šalių, kuriose paslaugos organizuojamos taip, kad globos įstaigose gyventų ne daugiau kaip 6-8 vaikai, dažniausiai paaugliai, kurie yra linkę nusikalsti ar jau yra nusikaltę. Jų tėvams nėra apribotos tėvų teisės, tačiau toks sprendimas priimtas siekiant padėti vaikams, tuo pat metu intensyviai bendraujant, bendradarbiaujant su nepilnamečio šeima.

 

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM duomenimis, iš viso 2019 metų pabaigoje Lietuvoje buvo 7244 globojami vaikai. Iš jų šeimose buvo globojami 4775 vaikai, šeimynose – 349 vaikai, pas budinčius globotojus – 219, vaikų globos institucijose – 1365, bendruomeniniuose vaikų globos namuose – 536 vaikai.

Nuolatinė globa pernai Lietuvoje nustatyta 772 vaikams. Iš jų 547 vaikai apgyvendinti globėjų šeimose, 15 – šeimynose, vienas – globos centre, 209 – globos institucijoje ir 55 – bendruomeniniuose vaikų globos namuose.