Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Trakuose įsikūrusių socialinių dirbtuvių kūrėjai: jie ir geba, ir labai nori

Nuo šio pavasario VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo cent­re pradėtas įgyvendinti Neįgaliųjų reikalų departamento projektas „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėt­ra“ ir įsteigtos socialinės dirbtuvės neįgaliesiems. 10 negalią turinčių žmonių, kurių bendrieji darbiniai gebėjimai riboti ar labai riboti, dalyvauja bitininkystės veikloje.

„Projektas vykdomas jau 6 mėnesius. Per šį laiką parduota nemažai medaus ir jo produktų, natūralaus vaško žvakių ir kitos produkcijos. Vykdytos edukacinės programos, kuriose buvo pristatomas medaus kelias nuo kvapnios gėlės link gardaus medaus statinaitėje”, sako Juozas Norinkevičius, Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius.

Vis dėlto pats didžiausias jų veiklos laimėjimas ir pasiekimas – ne parduoto medaus kiekis, o tai, kad projekto dalyviai pradėjo rečiau sakyti „ne“. „Projekto pradžioje jo dalyviai dažnai abejodavo savo gabumais, sugebėjimais. Dažnai išgirdavome „aš nemoku“, „man nepavyks“, „aš nesugebėsiu“. Įsibėgėjus projektui, visi kartu „paraitoję rankoves“, su kantrybe, užsispyrimu, kartais ir su nusivylimu, skinamės kelią į priekį. Su kiekviena diena platėja mūsų šypsenos, pamačius apčiuopiamus darbo rezultatus. Vis dažniau ir garsiau vietoje „nemoku, nesugebu, negaliu“, pasakoma: „moku, sugebu, galiu“”, – šypsosi J. Norinkevičius.

Jis džiaugiasi, kad šis projektas – puiki galimybė įtraukti negalią turinčius žmones į visuomeninę veiklą, pastebėti jų unikalius gebėjimus, o ne negalios ypatumus. Maloniai nuteikdavo faktas, kad patys projekto dalyviai prašydavosi veiklos, kai atrodydavo, kad viskas yra padaryta. Vis dažniau stebi, kad atsiranda veiksmų kryptingumas, užduoto tikslo siekimas.

„Kartais pamirštame, kad gyvenimo kokybė – ne tik puiki fizinė savijauta, gebėjimas vaikščioti, matyti, girdėti ar komfortiškai gyventi. Gyvenimo kokybė – tai vidinė būsena, bylojanti apie mūsų gebėjimą jausti pilnatvę, užsiimti mėgstama veikla ir gyventi visavertį gyvenimą”, – įsitikinės pašnekovas.