Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Vaikai iš globos namų savo bute atranda ramybę

Klaipėdos vaikų globos namai „Rytas“ tuštėja – jų auklėtiniai šeimynomis persikelia į atskirus butus. Pirmadienį naujakurius, įsikūrusius Šaulių ir Vingio gatvėje nupirktuose bei įrengtuose butuose, aplankė ir miesto valdžios atstovai.

Miesto centre, Šaulių gatvėje globos namų ugdytiniams buvo nupirktas 5 kambarių butas per du aukštus. Gražiai, skoningai suremontuotuose namuose įrengti keturi dviviečiai kambariai, svetainė su židiniu, virtuvė, du sanitariniai mazgai, darbo vieta su kompiuteriais. Čia vasario 28 d. įsikūrė aštuonių vaikų šeimyna, kuriai naujo savarankiško gyvenimo pagrindus dėti padeda socialinės darbuotojos. Joms darbo pobūdis naujoje aplinkoje taip pat stipriai pasikeitė.

„Nors prižiūrimų vaikų perpus mažiau, tačiau dabar pačioms tenka aprūpinti šeimyną maisto produktais, apskaičiuoti, kiek kokio maisto pirkti ir gaminti. Tad prisidėjo ir buhalterijos, ir namų ruošos darbų, tačiau vyresnės šeimynos mergaitės – šaunuolės, – mums labai padeda“, – gyrė ugdytines socialinė darbuotoja Indrė Jankevičienė ir jos padėjėja Birutė Medžinskienė. Merui Vytautui Grubliauskui socialinės darbuotojos pasiguodė dėl problemų su senu katilu. „18 metų senumo katilas genda – prieš pat šv. Velykas sustreikavo. Tada židinys išgelbėjo. Namus pasišildėme, tačiau karšto vandens neturėjome“, – sakė bendruomeninių globos namų „Rytas“ darbuotojos.

Visi bute gyvenantys vaikai – skirtingo amžiaus. Keturi iš jų yra iš vienos šeimos, du – naujokai, kuriems globos namų institucijoje gyventi neteko. „Jų adaptacija prie naujų sąlygų visiškai kitokia, daug lengvesnė ir paprastesnė nei vaikų, kurie atsiduria globos namų institucijoje“, – pažymi I. Jankevičienė.

Vaikai naujais namais ypač džiaugiasi. Tai, jog daugeliui jų tenka gana toli važiuoti į mokyklą – ne problema, – miesto centre jiems labiau trūksta didelio kiemo žaisti. „Ramybė: čia, niekas į kambarį nesiveržia, netrukdo, ir mokytis lengviau. Kita vertus, pasiilgstame draugų. Bet čia – ne gėda ir svečius pasikviesti“, – pažymi vyresnės mergaitės.

Vis dėlto nėra lengva vaikams prisitaikyti prie naujos aplinkos, suprasti, kad ne vieni gyvena, o apsupti kaimynų, ir elgtis bei televizorių žiūrėti turi tyliau nei buvo įpratę. „Mokomės ir vandenį, elektrą taupyti, ir maistą ekonomiškai gaminti, ir padėti daiktus, drabužius į vietas. Tai tokie paprasti dalykai, kurie institucijoje gyvenant tarsi neegzistuoja“, – šyptelėjo socialinės darbuotojos.

Klaipėdos meras V. Grubliauskas pasidžiaugė, jog nors reikalavimai savarankiškam bendruomeninių vaikų namų būstui itin aukšti, tačiau Klaipėdoje po truputį atsisakoma institucinių vaikų globos namų ir sėkmingai plėtojamas naujas vaikų šeimynos modelis. „Praėjusiais metais šeimynai iš globos namų buvo įrengtas pirmasis butas, šiais metais jau įsikūrė dvi šeimynos ir dar du butai bus perkami, kitais metais planuojama nupirkti ir įrengti dar du butus. Sunkiausia yra surasti arba pritaikyti butą šeimynai, nes turi būti gana didelė kvadratūra, būtinai du sanitariniai mazgai. Tad šis projektas yra tikrai brangus, tačiau jis skirtas vaikų gerovei“, – sakė V. Grubliauskas.