Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

VAIKŲ GLOBOS NAMŲ ERA BAIGIASI

ben-wicks-1118947-unsplashProjektas Lietuva be vaikų globos namų įgauna pagreitį. Panevėžio rajono savivaldybė rengiasi uždaryti Linkaučiuose esančius masinius vaikų globos namus, o juose šiuo metu gyvenantiems vaikams ieško pirkti dviejų namų.

Kaip teigė Panevėžio rajono vaikų globos namų direktorė Jūratė Pagojienė, šiuo metu čia gyvena penkiolika vaikų, kurių gimdytojams apribotos tėvystės teisės. Dar prieš keletą metų ši įstaiga būdavo perpildyta. Linkaučių globos namuose gyveno keturios šeimynos, o dabar belikusios vos dvi. Didesnieji vaikai jau užaugo, o naujų globotinių beveik neatsiranda. Paskutinis auklėtinis šiuose globos namuose apsigyveno metų pradžioje.

„Vaikų mūsų įstaigoje mažėja. Ne dėl to, kad jų biologiniai tėvai atsakingiau žiūri į savo pareigas, o todėl, kad iš šeimų paimami vaikai pirmiausia keliauja į budinčių globėjų šeimas, iš jų grįžta arba pas savo gyvenimo būdą pakeitusius tėvus, arba į nuolatinių globėjų šeimas”,- pasakojo J. Pagojienė.

Pasiprašo ir atgal

Šiuo metu Panevėžio rajone yra keturios budinčių globėjų šeimos, kurios pasirengusios nors ir naktį priglausti iš biologinių tėvų paimtas atžalas. Budinčių globėjų šeimoje vaikai gali gyventi iki metų. Pasak globos namų vadovės, Liek pakanka, kad tikrieji tėvai susitvarkytų gyvenimą. Jeigu to padaryti nepavyksta, vaikams ieškoma nuolatinių globėjų. Paprastai kūdikiai ir labai maži vaikai labai greitai randa naujus namus ir tėvus. Neretas atvejis, kai mažyliai ir įvaikinami.

„Kol kas neturėjome tokio atvejo, kad nebūtų kur padėti iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų. Jeigu vienas budintis globėjas užimtas, gali priimti kitas. Jau turime ir daugiau kursus išklausiusių globėjų, tik su jais dar nepasirašytos sutartys”, – pasakojo J. Pagojienė.

Visgi ji pripažįsta, kad atsisakyti bendruomeninių globos namų kol kas nerealu. Globėjai labai retai kada nori priimti vyresnius nei dvylikos metų paauglius. Kartais ir patys vaikai pasiprašo iš globėjų šeimos juos perkelti į globos namus.

Dairosi gyvenvietėse Panevėžio rajono savivaldybė planuoja pirkti du ne mažiau nei keturių kambarių ir ne mažesnius kaip 112 kv. metrų ploto namus, kuriuose apgyvendintų dabar Linkaučiuose įsikūrusias dvi šeimynas. Planuojama, kad vienas namas būtų priemiestyje – Dembavoje, Piniavoje, Velžyje ar Vaivaduose, o kitas – viename iš dešimties Panevėžio seniūnijos centrų. Dabartiniam globos namų pastatui Linkaučiuose bus ieškoma naujų šeimininkų.

Dėl pertvarkos jau atleisti kai kurie globos namų darbuotojai, Direktorės teigimu, į šį skausmingą sprendimą buvo stengiamasi pažiūrėti taip pat šeimyniškai – pirmiausia darbo neteko jau sulaukusieji pensinio amžiaus. Socialiniams darbuotojams pasiūlyta persikvalifikuoti. Globos namams patikėjus vykdyti ir Panevėžio rajono globos centro funkcijas, buvę socialiniai darbuotojai dabar dirba globos koordinatoriais. Jie padeda ne tik budintiems globėjams, bet ir maždaug septynioms dešimtims nuolatinių globėjų.

Pastarieji rūpinasi apie šimtu vaikų, kurie negali augti biologinių tėvų šeimose.

Skatins finansiškai

Panevėžio mieste vaikai, paimami iš biologinių šeimų, pradėti apgyvendinti jaukiuose butuose jau prieš dvejus metus. Pasak Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorės Linos Kazokienės, šiuo metu aštuoniolika vaikų gyvena trijuose butuose, dar vienas būstas įrengiamas.

Panevėžio rajono savivaldybė dar šiemet tikisi nupirkti du namus, kur galėtų apgyvendinti iš uždaromų globos namų Linkaučiuose perkeliamus vaikus.

„Sekundės” inf.