Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Vilnius planuoja dirbtuves ir dienos centrą neįgaliesiems: augins sliekus, megs šalikus

Savanorių prospekte, netoli Neries, turimame sklype Vilniaus miesto savivaldybė planuoja pastatyti socialinių paslaugų pastatą. Jame veiks socialinės dirbtuvės ir dienos užimtumo centras, kuriuose planuojamos tokios veiklos kaip Kalifornijos sliekų auginimas ir biohumuso gamyba ar šviesą atspindinčių šalikų mezgimas. Poreikis tokioms paslaugoms didelis, o jų pasiūlos kol kas dar stokojama.

Sklypas, kuriame išdygs naujieji pastatai, yra Savanorių pr. 169, kaip rašoma projektiniuose pasiūlymuose, „pietryčiuose ribojasi su geležinkelio bėgiais ir judria gatve (Savanorių g.), o priešingoje pusėje, t. y. vakarinėje pusėje – su medžių masyvu ir upe Neris, pietinėje pusėje stovi vienbutis namas su pagalbiniais statiniais, šiaurėje – gatvė“.

Sklypas – atokiau nuo gatvės

„Sklypas, kuriame projektuojamas pastatas, yra atokiau nuo pagrindinės gatvės. Aplink dominuoja laisvo planavimo užstatymas. Sklypo pietinėje pusėje stovi pavieniai gyvenamieji vienbučiai namai, šiaurėje – pavieniai, stambių gabaritų, pastatai. Todėl svarbu išlaikyti balansą tarp dviejų skirtingų pusių. Kuriant tūrių kompoziciją vienas iš prioritetų – mastelis, pastato funkcijų atskyrimas bei ryšys su gamta. Projektuojamo sklypo užstatymas suvokiamas kaip moderni architektūra, su lakoniškais ir ramiais šlaitinių stogų siluetais, bandanti įsilieti gamtinėje aplinkoje. Pagrindinis pastatas numatytas sklypo vakarinėje dalyje, atsitraukiant nuo įvažiavimo ir kartu padidinant sklypo vidinės erdvės išnaudojimą bei sukuriant jaukią aplinką.

Dalis esamų medžių, kurie patenka ant užstatymo zonos, numatyta kirsti bei sodinami nauji augalai (…) Žmonių su negalia patekimas nuo automobilių stovėjimo aikštelės iki pastato įėjimo numatytas be staigių aukščio perkritimų (pvz., dangų aukščio skirtumų laiptukų ir t. t.)“, – rašoma projekte.

Šio projekto užsakovas – Valakampių socialinių paslaugų namai, įstaiga, teikianti bendrąsias ir specialiąsias socialines paslaugas suaugusiems Vilniaus miesto gyventojams, turintiems proto / psichikos ir kompleksinę negalią.

Veikla nuo sliekų iki žvakių

Statytojas – Vilniaus miesto savivaldybė. Jos atstovų teigimu, „Savanorių prospekto 169 name bus įkurtos Socialinės dirbtuvės (20 vietų) ir dienos užimtumo centras (20 vietų) intelekto / psichosocialinę negalią turintiems suaugusiems Vilniaus miesto gyventojams.

„Socialinėse dirbtuvėse negalią turintys asmenys galės įgyti, lavinti savo darbinius sugebėjimus. Planuojamos šios socialinių dirbtuvių veiklos: Kalifornijos sliekų auginimas ir biohumuso gaminimas, augalų daiginimas ir auginimas šiltnamyje bei jų pardavimas. Dienos užimtumo centrą galės lankyti sunkesnę negalią turintys Vilniaus miesto gyventojai, kurie turės galimybę megzti šalikus, atspindinčius šviesą, gaminti žvakes, imtis kitų veiklų, atsižvelgiant į kiekvieno lankytojo individualius poreikius“, – teigia Vilniaus miesto savivaldybė apie būsimas veiklas.

Socialinėse dirbtuvėse turėtų dirbti 10 darbuotojų, dienos užimtumo centre – 9.

„Socialinių dirbtuvių ir dienos centro įkūrimas prisidės prie Vilniaus miesto gyventojų, turinčių negalią, darbinių įgūdžių lavinimo bei darbinio užimtumo didinimo. Neįgaliųjų artimieji ir neįgaliesiems atstovaujančios organizacijos nuolat pabrėžia būtinybę plėtoti šių paslaugų infrastruktūrą. Jų poreikius atspindi ir paslaugų gavėjų skaičiaus, tenkančio 1000 darbingo amžiaus asmenų su negalia, rodiklis, kuris yra 2,7, kai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatytas minimalus rodiklis – 4, maksimalus – 6“, – apie tokių paslaugų stoką teigia Vilniaus savivaldybė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, socialinių dirbtuvių veiklą Vilniuje vykdo 5 organizacijos: MB „Pirmas blynas“, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Vilniaus Viltis“, VšĮ „Valakampių reabilitacijos centras“, VšĮ „Rastis“, VšĮ Pal. Matulaičio socialinis centras.

NUOTRAUKA ir TEKSTAS: 15min.lt