Algirdas socialinėse dirbtuvėse rado mėgstamą veiklą – kuria paklausius odinius dėklus
Atskleisti žmonių gebėjimus, pabrėžti kiekvieno unikalumą, padėti rasti mėgstamą veiklą ir sudaryti galimybes ties ta veikla darbuotis – tokius tikslus kelia socialinių dirbtuvių paslaugos teikėjai. Dvejus metus Kėdainiuose veikiančių socialinių dirbtuvių „Dovanok gerumą“ dalyviai tobulina darbinius ir socialinius įgūdžius bei gamina atvirukus, galanterijos gaminius, įvairias prekes namams.
VšĮ „Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims“ socialinė darbuotoja Violeta Voznikė džiaugiasi: socialinių dirbtuvių paslauga žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, suteikia galimybę kurti paklausias prekes ar teikti bendruomenėje reikalingas paslaugas, o mažiau savarankiškiems neįgaliesiems, kurie kol kas negali dirbti atviroje darbo rinkoje, leidžia bent kelias valandas per dieną prisidėti prie kokio nors produkto kūrimo.
Į dirbtuves atvedė smalsumas
V. Voznikė sako, kad apie socialinių dirbtuvių prasmę geriausia kalbėti per asmeninius pavyzdžius, ir šypsodamasi pasakoja apie Algirdą. Vyras stokojo savarankiškumo darbiniuose veiksmuose – be pagalbos atlikdavo mažesnę dalį pavesto darbo, jam trūko įgūdžių baigus veiklą sutvarkyti darbo vietą. Į dirbtuves jį atvedė nuobodulys ir noras geriau pažinti save, sužinoti, ar sugebės atlikti tam tikras užduotis.
Vos pradėjus lankyti dirbtuves, ėmė augti Algirdo motyvacija: kaip pats sako, su kiekviena valanda didėjo noras išmokti vis kitokios veiklos – nuo įvairių medžiagų (popieriaus, odos, virvelių) detalių formavimo iki jų sujungimo, taip gaunant norimą rezultatą – gaminį.
Pradėjęs nuo smulkių užduočių, šiandien Algirdas didžiuojasi gaminamais kokybiškais dokumentų, planšečių ir darbo kalendorių dėklais, kuriuos siuva savo darbščiomis rankomis. Dėklai gaminami iš kokybiškos odos, yra patogiai užsegami, todėl vargti ieškant pirkėjų nereikia – juos noriai perka ir kėdainiškiai, ir kitų miestų gyventojai, įvairaus amžiaus ir profesijų žmonės.
Svarbu rasti mėgstamą veiklą
Pasak V. Voznikės, socialinėse dirbtuvėse labai svarbu atpažinti dalyvių gebėjimus ir poreikius, nes tik radę mėgstamą veiklą žmonės atsiskleidžia ir gali sėkmingai darbuotis bei tobulėti. Todėl dirbtuvėse darbai yra paskirstomi pagal kiekvieno gabumus ir norus. Vieniems mieliau gaminti papuošalus, kitiems – akinių dėklus ar raktų pakabukus, dar kitiems – kurti atvirukus ar spalvotus padėkliukus ir pagalvėles.
„Dirbtuvėse vieni išmoko dirbti su oda, kiti – siūti, dar kiti – lankstyti iš popieriaus. Visiems tai buvo nauji, iki tol nepraktikuoti užsiėmimai. Dažnas atvejis, kad išbandę vieną veiklą, žmonės pereina prie kitos. Kartais tokį norą išsako patys, kartais mes, darbuotojai, pastebime, jog kitas darbas sektųsi geriau ir būtų įdomesnis, ir pasiūlome pabandyti“, – pasakoja socialinė darbuotoja V. Voznikė.
Taip nutiko ir Algirdui. O net ir atradus polinkį dirbti su oda, prireikė daug laiko ir vidinio užsispyrimo, kad vaizduotėje regimi dėklai įgautų fizinį pavidalą.
Mokosi bendradarbiauti, prašyti pagalbos
Pašnekovė atvirauja – žiūrint į naujuosius socialinių dirbtuvių „Dovanok gerumą“ gaminius gali pasirodyti, kad pagaminti tokius odinius dėklus – vienas juokas, tačiau žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, net ir tam, kas mums rodosi paprasta, prireikia nemažai pastangų.
„Atradus Algirdo gebėjimą ir pomėgį dirbti su oda, pirmieji dėklai buvo gaminami su meistrų pagalba: pradedant vizija, ją pratęsiant brėžiniu, sukirpimu (išpjovimu), sujungimu formuojant, – apie darbo socialinėse dirbtuvėse subtilybes kalba socialinė darbuotoja. – Kiekvienas veiksmas reikalauja begalinės kantrybės ir atidumo. Vidinio užsispyrimo dėka, tobulėjant įgūdžiams, Algirdas palaipsniui atlikdavo vis didesnę darbo dalį“.
Algirdo patirtis atskleidžia, kad išmokti bendradarbiauti, išdrįsti paklausti ar paprašyti pagalbos – taip pat svarbu kaip pačiam kažką pagaminti. Šių įgūdžių irgi mokomasi socialinėse dirbtuvėse.
Drąsiau priima sprendimus
V. Voznikė svarsto, kad socialinės dirbtuvės – erdvė, kur intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės gali jaustis saugūs, reikalingi ir vertinami. Savivertė ypač pakyla, kai gaminiai yra parduodami. „Dovanok gerumą“ gaminių galima įsigyti mugėse (o jų per dvejus metus būta tikrai daug) ir internetinėje dirbtuvių parduotuvėje.
Nė vienam socialinių dirbtuvių dalyviui pašnekovė negaili gražių žodžių. Jos teigimu, pastebėti ir pagirti pažangą yra labai svarbu. Algirdą ji apibūdina kaip darbštų, atsakingą žmogų.
„Lankant dirbtuves lavėjo jo atmintis, gebėjimas susikaupti, atsakomybės jausmas, smalsumas. Algirdas tapo savarankiškesnis, ištvermingesnis. Prieš pradėdamas lankyti veiklas jis nebuvo itin uždaras ar nekalbus, bet nuolatinis bendravimas darbinėje veikloje lėmė, kad jis drąsiau priima nesudėtingų problemų sprendimus, nevengia padėti kitiems tiek veiksmu, tiek žodžiu. Matant jį geros nuotaikos nesunku numanyti, kad Algirdas džiaugiasi realizuojantis save per naujai atrastą ir pamėgtą veiklą“, – šypsosi socialinė darbuotoja V. Voznikė.
NUOTRAUKA: Socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.