Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

BUDINČIO GLOBĖJO PAVEIKSLAS. KOKIE ŽMONĖS RYŽTASI GLOBOTI PALIKTUS VAIKUS?

7412Prieš maždaug dvejus metus atsiradusi budinčio globėjo sąvoka daugeliui buvo terra incognita. Kas tas budintis globėjas? Kas juo gali būti, ką jis veikia, kodėl? Kilus keliems skandalams, susijusiems su vaiko gerovės apsauga, budinčio globėjo sąvokos apskritai imta baimintis, kaip ir visa vaiko teisių apsaugos sistema – sulaukė daug kritikos. Tik ar baimės pagrįstos? Juk budintis globėjas yra tas žmogus, kuris į savo šeimą priima vaiką tada, kai jam labiausiai reikia pagalbos.

Rajone yra šeši

Budinčio globėjo darbas yra itin atsakingas, taigi nenuostabu, kad ne visiems toks darbas atrodo patrauklus.

Maža to, budinčiam globėjui turi būti užtikrinamas konfidencialumas, kad globoti ir saugoti vaikelį šeima galėtų ramiai, nejusdami spaudimo iš, pavyzdžiui, vaiko tėvų ar kokių pažįstamų žmonių.

Nėra jau kalbos apie tai, kad vaikas pas budinčius globėjus patenka tikrai ne šviesiausio gyvenimo rezultatų vedamas – tokie vaikai reikalauja ypač daug atidumo, meilės, prie jų reikia mokėti prieiti. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad budintis globėjas vaikus saugo, kol jie gali grįžti į savo šeimą arba jiems surandami įtėviai.

Kėdainių pagalbos šeimai centro direktorė Sandra Sagatienė „Rinkos aikštei“ pasakojo, kad šiuo metu visame Kėdainių rajone yra šeši budintys globėjai.

„5 budintys globėjai teikia paslaugas dešimčiai be tėvų globos likusių vaikų. Su 1 globėju pasirašyta laukimo sutartis, t. y. šiuo metu vaikams paslaugų neteikia, ir ji laukia vaiko“, – informavo pašnekovė.

Vos vienas globėjas gyvena miesto teritorijoje – visi kiti paslaugas teikia aplinkiniuose rajonuose. Kaip ir numato įstatyminė bazė, budintys globėjai yra 21-65 metų amžiaus bei turi ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą.

Gali dirbti

Nepaisant to, kad būna situacijų, kai vaiką iš šeimos budintys globėjai turi paimti bet kuriuo paros metu, paprastai globėjai gali dirbti ir kitą darbą. Budinčio globėjo paslaugų teikimas yra įforminamas kaip individuali veikla.

„Mūsų savivaldybėje esanti praktika rodo, kad budinčiu globėju tikrai gali būti dirbantis ar savo verslą turintis žmogus. Pasinaudojant bendruomeninėmis paslaugomis (kompleksinė pagalba šeimoms, Globos centro paslaugos, vaikų dienos centrai, atvirosios erdvės vaikams, vaikų darželiai ir kt.), dirbantis globėjas tikrai gali užtikrinti likusio be tėvų globos vaiko poreikius.

Savo veiklą budintis globotojas vykdo pagal individualios veiklos pažymėjimą ir yra sudaręs su Globos centru tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį. Taigi gali dirbti ir kitą darbą“, – patikino S. Sagatienė.

numatytus

Kursai nemokami

Žmogus, kuris pasiryžta tapti budinčiu globėju pirmiausia turi atitikti Civiliniame kodekse ir Socialinių paslaugų įstatyme reikalavimus, taip pat turi būti gavęs teigiamą išvadą iš Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atestuotų asmenų dėl pasirengimo tapti globėju.

„Žmogus turi baigti mokymus pagal Globėjų, budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programos pagrindinę dalį ir specializuotų mokymų dalį – šie mokymai nekainuoja, vyksta Kėdainių pagalbos šeimai centro Globos centre.

Baigus mokymus, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atestuoti asmenys parengia išvadą dėl pasirengimo tapti budinčiu globotoju“, – komentavo Pagalbos šeimai centro vadovė.

Nepalieka vieno

Budinčio globėjo darbas – tikras iššūkis, ir su tuo veikiausiai niekas nedrįstų ginčytis. Tiesa, visai neseniai buvo kilęs skandalas, kuomet vaikai, patekę į budinčių globėjų namus, buvo skriaudžiami fiziškai ir psichologiškai. Smurtas išaiškėjo tik vyresniam vaikui nufilmavus įvykį ir apie tai informavus socialinius darbuotojus.

Tačiau S. Sagatienė teigia, kad mūsų rajone dirbama, kad tokių situacijų nebūtų – ne tik vaikui, bet ir budinčiam globėjui suteikiama pagalba. Nėra traktuojama, kad globėjas yra tikrinamas ar stebimas specialistų, tačiau nuolatos palaikomas ryšys ir vizitai padeda specialistams susidaryti vaizdą apie tai, kaip šeimoje elgiamasi su globojamu vaiku.

„Budintis globotojas savo darbe nepaliekamas vienas – jam teikiama kompleksinė ir intensyvi Globos centro specialistų pagalba, konsultacijos. Pirmąsias dvi savaites, apgyvendinus vaiką, teikiama intensyvi pagalba ir jam, ir globėjui.

Apgyvendinus vaiką budinčio globėjo šeimoje, Centro direktoriaus įsakymu yra paskiriamas socialinis darbuotojas, kuris mažiausiai vieną kartą per savaitę apsilanko namuose, o esant poreikiui lankosi ir dažniau. Be to, nuolatos palaikomas ryšys telefonu“, – pasakojo pašnekovė.

Taip pat Centras budintiems globėjams organizuoja profesinės kompetencijos tobulinimą ir supervizijas.

„Mūsų savivaldybės budintys globėjai sistemingai dalyvauja savitarpio paramos grupėse, kurios vyksta Globos centre.

Itin svarbu paminėti, kad Globos centro specialistai budinčių globėjų netikrina, jie teikia jiems ir jų prižiūrimiems vaikams paslaugas, sudaro individualų pagalbos vaikui planą, kuriame numatytos įvairios priemonės, o jei Globos centro bet kuris specialistas pastebėtų ar išsiaiškintų vaiko teisių pažeidimus, nedelsiant turėtų apie tai informuoti teritorinį Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo skyrių ir Globos centrą“, – patikino S. Sagatienė.

Viskas apie išmokas

Nepaisant to, kad laikinai globoti vaiką – itin atsakingas, sunkus darbas, vis dėlto išmokos už jį nėra įspūdingos. Vis dėlto, jei budinčiu globėju tapti pasiryžta dirbantis asmuo, papildomi pinigai tikrai padengia vaiko priežiūros kaštus. Reikia pripažinti, kad šis darbas – daugiau savanoriškas ir socialiai atsakingas asmens elgesys, nei darbas, iš kurio galima pragyventi.

Štai išmoka šeimai, dar laukiančiai vaiko, siekia vos 0,25 MMA (151,75 Eur bruto). 1 MMA dydžio išmoka skiriama tiems, kurie globoja vieną vaiką, 1,8 MMA – kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendinti 2 vaikai, 2,6 MMA skiriama už 3 vaikus, 3,4 MMA – už 4 vaikus, 4,2 MMA – už 5 vaikus bei 5 MMA dydžio išmoka skiriama tiems, kas laikinai globoja 6 vaikus.

Jeigu budinčio globėjo namuose apgyvendintas mažylis iki vienerių metų amžiaus arba vaikas, kuriam nustatytas vidutinis arba sunkus neįgalumas, už kiekvieną tokį vaiką yra papildomai mokamas 0,5 MMA dydžio mėnesinis atlygis.

„Budinčiam globėjui turi būti užtikrinamas konfidencialumas, kad globoti ir saugoti vaikelį šeima galėtų ramiai, nejusdami spaudimo iš, pavyzdžiui, vaiko tėvų ar kokių pažįstamų žmonių.”

„Vos vienas globėjas gyvena miesto teritorijoje – visi kiti paslaugas teikia aplinkiniuose rajonuose. Kaip ir numato įstatyminė bazė, budintys globėjai yra 21-65 metų amžiaus bei turi ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą.”

Kėdainių pagalbos šeimai centro direktorė Sandra Sagatienė teigė, kad rajono praktika rodo, kad budintys globotojai gali būti dirbantys samdomą darbą arba turėti savo verslą. „Rinkos aikštės ” archyvo nuotr.

Visuose Kėdainiuose yra šeši budintys globėjai, bet kuriuo paros metu pasirengę į namus priimti į krizinę situaciją patekusį vaiką.

 

„Rinkos aikštės” inf.