Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Darbdaviai džiaugiasi: „Taip švaru dar niekada nebuvo“

Socialinėse dirbtuvėse ir dirba, ir kuria prasmingus.

Įgyti naujų gebėjimų, dirbti ir užsidirbti, būti tarp bendraminčių, užmegzti prasmingus socialinius santykius – tokius tikslus sau kelia Kaune veikiančios socialinės dirbtuvės „SocACTIVA“. VšĮ direktorė Raminta Daščiorienė pasakoja, kad mažais žingsneliais galima pasiekti net ir sudėtingiausius tikslus bei įgyvendinti tolimiausias svajones.

Skatina savarankiškumą ir atsakomybę

VšĮ „SocACTIVA“ veiklą vykdo jau dešimt metų, o prieš 2 metus prisijungė prie projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ ir pradėjo teikti socialinių dirbtuvių paslaugą žmonėms, turintiems intelekto ar psichikos negalią. Socialinių dirbtuvių teikiama paslauga – aplinkos ir patalpų tvarkymas, nesudėtingų pagalbinių darbų atlikimas. Pasak R. Daščiorienės, vienas pagrindinių veiksnių, žmogui su negalia suteikiančių galimybę gyventi visavertį gyvenimą bendruomenėje, – gebėjimas būti veikliam.

„Mūsų socialinių dirbtuvių tikslas – kad žmogus su negalia dalyvautų socialinėje ir darbinėje sveikų žmonių bendruomenės veikloje. Socialinėse dirbtuvėse ugdome tam būtiną savarankiškumą, atsakomybę, socialinius ir darbinius įgūdžius. Išmoktus dalykus galima išbandyti praktinėje veikloje, tai irgi labai svarbu, nes dirbtuvių dalyviai supranta, ką reiškia atlikti darbą nuo pradžios iki pabaigos“, – sako pašnekovė.

Socialines dirbtuves lanko 10 dalyvių.

Atsiskleidė individualios savybės

R. Daščiorienė pamena, kad prieš beveik 2 metus, pradėjus socialinių dirbtuvių veiklas, čia atėję žmonės buvo susikaustę, nepasitikėjo savimi, nemokėjo dirbti komandoje, bijojo prašyti pagalbos. Nuosekliai dirbant su socialiniais darbuotojais ir užimtumo specialistais, dirbtuvių dalyviai tiesiog sužydėjo.

Štai Mantas, 23-ejų vaikinas, dabar jau geba laikytis darbų atlikimo instrukcijų, puikiai suvokia darbines užduotis, jei kažko nesupranta, drąsiai klausia patarimo darbuotojų. Taip pat jis išmoko kritiškiau vertinti savo gebėjimus.

20-metė Monika atsiskleidė kaip rūpestinga ir atidi asmenybė, visada randanti gerą žodį kitiems dirbtuvių dalyviams, puikiai gebanti dirbti komandinį darbą.

Negalima nepastebėti 26-erių Kristinos darbštumo, padidėjusio darbo tempo, susitelkimo į darbą.

Mokosi praktinių dalykų

Socialinių dirbtuvių dalyviai link savarankiškumo juda mažais žingsneliais. R. Daščiorienė svarsto, kad turėtume suvokti, jog darbai, kurie mums atrodo elementarūs ir nereikalaujantys jokių pastangų bei įgūdžių, intelekto negalią turintiems žmonėms gali kelti nemenkų iššūkių.

„Socialinėse dirbtuvėse Monika išmoko tokių praktinių dalykų kaip sodinti bei laistyti gėles, kurie gali praversti ne tik darbo rinkoje, bet ir asmeniniame gyvenime. Manto pasiekimai – išmoko išlaužyti sausas šakas iš krūmų, kasti žvyrą, sniegą. O Kristina dirbtuvėse išmoko plauti grindis, grėbti lapus“, – socialinių dirbtuvių „SocACTIVA“ dalyvių pasiekimais džiaugiasi direktorė.

Pasijunta reikalingi

Socialinių dirbtuvių teikiama paslauga – aplinkos ir patalpų tvarkymas. Dirbtuvių dalyviai sugrėbsto lapus, ravi šaligatvių tarpuose augančias žoles, plauna laiptines, šluoja takus. „SocACTIVA“ yra pasirašiusi paslaugų teikimo sutartis su UAB „Alsveja“, Kauno technikos kolegija ir 380-ojo daugiabučio namo savininkų bendrija.

„Didžiuojamės savo užsakovais, kurie nepabijojo ir patikėjo, kad intelekto negalią turintis jaunimas gali kokybiškai atlikti paslaugą. Jie suteikė socialinių dirbtuvių dalyviams galimybę dirbti, nes yra socialiai atsakingi žmonės. Dar svarbiau, kad šių paslaugų teikimo sutarčių pasirašymas griauna neįgalaus žmogaus jaučiamą neigiamą arba atsargų visuomenės požiūrį į negalią“, – džiaugiasi R. Daščiorienė ir priduria, kad galimybė dirbti suteikia reikalingumo pojūtį.

Dirbtuvių lankytojai išmoko drąsiau svajoti ir gavo galimybę įgyvendinti svajones: pvz., už uždirbtus pinigus susiorganizavo gimtadienio šventę sau ir savo draugams.

Darbdavių atsiliepimai – teigiami

Pasak Kauno technikos kolegijos administratorės Onutės, socialinių dirbtuvių kolektyvas yra nuostabus ir puikiai atlieka darbus. „Norime ir toliau bendradarbiauti. Tik nesugalvokite nutraukti sutarties! Esame labai dėkingi“, – šypsosi ponia Onutė.

Teigiamų atsiliepimų negaili ir 380-ojo daugiabučio namo bendrijos pirmininkas Romualdas. „Kaip gražu, kaip švaru! Pas mus taip niekad nebuvo. Kaip viskas blizga!“ – susižavėjimo neslepia ponas Romualdas.

NUOTRAUKA: Socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.