Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Įdarbinimas su pagalba: sustiprėję įgūdžiai daro stebuklus

Įdarbinimo su pagalba paslauga įgalina grįžti į darbo rinką.

Dirbti svarbu ne tik dėl finansinės gerovės, bet ir dėl galimybės užsiimti mėgstama veikla, realizuoti savo gebėjimus, išmokti kažko naujo. Žmonės, turintys intelekto ar psichosocialinę negalią, mėgindami įsidarbinti susiduria su įvairiomis kliūtimis. Tokiu atveju padėti gali įdarbinimo su pagalba specialistas.

Kalbamės su Valakupių reabilitacijos centre dirbančia specialiste Toma, teikiančia pagalbos įsidarbinant paslaugą. Per daugiau nei vienerius darbo metus specialistė įdarbinimo su pagalbą paslaugą suteikė 13 psichosocialinę ar intelekto negalią turinčių žmonių: 4 iš jų pradėjo dirbti, o vienas prie projekto prisijungė jau turėdamas darbą.

Toma, trumpai pristatykite įdarbinimo su pagalba paslaugą. Nuo kokių žingsnių prasideda susitikimas su klientu?

Mes sakome, kad darbo paieška prasideda nuo konkretaus žmogaus socialinių ir darbinių gebėjimų vertinimo. Dažnai žmogui sunku pačiam įvardinti savo įsidarbinimo lūkesčius, prioritetus, atsižvelgti į asmeninę situaciją, todėl konsultacijų metu stengiuosi padėti klientui apsispręsti, koks darbas geriausiai jam tiktų. Vėliau kartu aptariame darbo paieškos būdus, sudėliojame gyvenimo aprašymą.

Ir tada laukia svarbiausia dalis – pirmoji pažintis su darbdaviu?

Darbo pokalbis – tai esminis lūžis ir daugiausiai emocijų sukeliantis momentas. Šis etapas potencialiam darbuotojui sukelia nemažai streso, nes nežino, kaip tinkamai bendrauti, ko klausti. Dėl kylančios baimės ir nerimo, dalis žmonių pasuka lengviausiu keliu – tiesiog nevažiuoja į darbo pokalbį. Mano, kaip specialistės, tikslas – motyvuoti, palaikyti, padrąsinti. Dažnai suvaldyti emocijas padeda detaliai aptartas pokalbis, galimi klausimai ir atsakymai.

Visuomet įdomiausia – sėkmės istorijos…

Jų netrūksta. Jaunas vaikinas, pavadinkime jį Dariumi, turintis intelekto negalią, ilgai svajojo apie darbą, savarankiškai uždirbtus pinigus. Jo svajonėse – valymo darbai. Ir nors vyrauja požiūris, kad tokį darbą rasti nesunku, bet vaikinui vis pritrūkdavo drąsos paskambinti ir pasiteirauti dėl darbo, ką jau kalbėti apie nuvykimą pokalbiui ar darbo sutartį.

Tačiau vieną kartą apsilankęs darbo pokalbyje kartu su specialistu, kitą kartą Darius pasijuto drąsiau ir tęsė darbo paieškas savarankiškai. Nepaisant nesėkmingų įsidarbinimo patirčių, vaikinas neprarado motyvacijos, labiau pažino save ir savo galimybes. Ir darbas, kuriame dabar jau sėkmingai dirba daugiau nei pusę metų, pasiektas jo paties pastangomis ir padedant įdarbinimo specialistui.

Nemažiau svarbu žmogų toliau lydėti, net ir jam pradėjus dirbti?

Tai vadinama lydimąja pagalba. Iš tiesų ir jau pradėjus dirbti kyla iššūkių bendraujant su kolegomis, darbdaviu. Pavyzdžiui, žmogus bijo kalbėti su darbdaviu dėl pasikeitusio darbo grafiko ar, kilus konfliktui su kolega, nežino, kaip elgtis.

Išklausome, patariame, kaip tinkamai pasielgti konkrečioje situacijoje, o kartais ir su darbdaviu pasikalbame. Neretas atvejis, kai mūsų paslaugos gavėjui atrodo, kad vos susidūrus su pirma kliūti tėra viena išeitis – palikti darbą. Taip yra dėl įgūdžių stokos spręsti iškilusias problemas.

Turbūt turite ir sėkmingą lydimosios pagalbos istoriją?

Viena moteris, turinti intelekto negalią, prie projekto prisijungė jau turėdama darbą. Jame dirbo neilgai. Nors moteris, kaip vėliau paaiškėjo, yra puiki, kruopšti, pareiginga darbuotoja, tačiau bendravimas su darbdaviu ir kolegomis keldavo labai daug iššūkių. Deja, moteris dėl savo negalios į net mažiausią problemą linkusi reaguoti emocingai, priima skubotus sprendimus.

Ką darote tokiu atveju?

Konsultacijos metu kartu su kliente apsibrėždavome žingsnių seką, kuria remsimės sprendžiant iššūkius. Pavyzdžiui, pirmiausia klientė paskambins atsakingam asmeniui ir susitars dėl tinkamo laiko susitikimui, namuose ramiai pasiruoš ir pasižymės, ko tiksliai turi paklausti, į iškilusius nesklandumus dėl valymo darbų objektų pokyčių reaguos ne pykčiu, o apgalvojusi darbdaviui įvardins savo lūkesčius ir kartu ieškos kompromiso. Per vienerius metus sustiprinti socialiniai įgūdžiai ir ryšys su darbdaviu bei kolegomis leido išsaugoti darbą. Moteris dirba iki šiol.

Tokie gražūs pavyzdžiai ir yra jūsų motyvacija?

Tikrai taip. Svarbu matyti paslaugos teikimo naudą. Dažnai net ne pats įsidarbinimo faktas yra svarbiausia. Daug svarbiau padėti žmogui pažinti save, atskleisti gebėjimus, sustiprinti socialinius, bendravimo įgūdžius. Tai visuomet veda į sėkmę.

NUOTRAUKA: asociatyvi iš Pixabay.com

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.