Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinės dirbtuvės: kai baimę pakeičia smalsumas, gimsta stebuklas

„Amatų laboratorijos“ lankytojai išbando savo jėgas, atranda naujų gebėjimų, prasmingai leidžia laiką.

Kaune veikiančios socialinės dirbtuvės „Amatų laboratorija“ yra vieta, kur žmonės, turintys psichosocialinių sutrikimų ugdo, atstato ar įgyja naujus darbinius, socialinius įgūdžius, gali realizuoti save įsitraukdami į prasmingą veiklą, bendrauti su kitais žmonėmis ir įveikti vienišumo jausmą.
Socialinės dirbtuvės – paslauga, suteikianti galimybę žmonėms su psichosocialine negalia kurti paklausias prekes ar teikti bendruomenėje reikalingas paslaugas. Taip pat tai ir darbinių bei socialinių įgūdžių lavinimas. Šiuo metu čia gamina dirbinius iš odos, lanksto kartono dėžutes ar duomenis skaitmenina 14 žmonių su psichosocialine negalia.

Įveikti iššūkius

Socialinė darbuotoja J. Stankūnienė pasakoja, kad prieš maždaug pusantrų metų startavusių socialinių dirbtuvių pradžia buvo įdomi. Nors dalyvius lydėjo baimės ir nežinomybės jausmas, šalia to gimė ir smalsumas bei didelis noras patikrinti save, išmokti kažko naujo, tapti savarankiškesniu, pajusti finansinę naudą.

„Pirmuosius iššūkius įveikti padėjo tikėjimas meistru ir kita dirbtuvių komanda, aptarta bendra tvarka, produkto idėja, komandos bendradarbiavimas, – šypsosi pašnekovė. – Galų gale, tikėjimas, kad rezultatas džiugins ne tik juos pačius, bet jų darbus vertins ir norės įsigyti kiti.“

Šiuo metu didžiausias iššūkis – organizuoti sklandų darbą, daliai lankytojų esant saviizoliacijoje, kad jie galėtų tęsti veiklas iš namų.

Pašnekovė sako, kad be kiekvieno dalyvio indėlio nebūtų galima sukurti galutinio produkto. „Mokome toleruoti vienas kito sugebėjimus, nelenktyniauti, nelyginti ir nevertinti. Juk vienas tęsia kito darbą, nuo to priklauso bendras rezultatas.“

Kaip gimsta produktas

Dirbtuvių darbuotojai vieningai sutaria, kad pirmiausia ir svarbiausia užduotis buvo pažinti kiekvieną lankytoją, jo įgūdžius, elgesio modelius, charakterio savybes. Tik vėliau galėjo galvoti apie produktą, kuris atitiktų dirbtuves lankančių žmonių su negalia gebėjimus, charakterio savybes, jėgas. Dar daugiau – produkto idėja turėjo būti pritaikyta dirbtuvių dalyviams ir pagal medžiagiškumą, ir pagal tai, kiek ji patraukli pirkėjui.

„Kitas žingsnis – išskaidyti produktą gamybą atskiromis funkcijomis, atsižvelgiant į sudėtingumo lygį ir turimus įgūdžius, kad patikėtos funkcijos būtų įveikiamos, bei palaipsniui būtų galima jas sunkinti, taip lavinant įgūdžius ir keliant naujus iššūkius. Pagal konkretaus žmogaus galimybes pagaminame šablonus, ruošinius, palengvinančius sudėtingesnes operacijas“, – apie kasdienę veiklą pasakoja moteris.

„Amatų laboratorijos“ dalyviai su savo kūriniais aktyviai dalyvauja įvairiose mugėse, miesto šventėse. Taigi, mokosi ne tik kaip pagaminti kažką konkretaus, bet ir kaip parduoti, kaip bendrauti su pirkėju, kaip toliau elgtis su uždirbtais pinigais.

Socialinių dirbtuvių dalyvių mintys apie save, apie projektą

Andrius, 41 metai. Iki šio projekto turėjo labai nedaug darbinės patirties, o dirbtuvėse kuria odos gaminius. „Kaip pastebėjau, žmonėms su negalia labai sunku susirasti darbą, – sako vyras. – Pradžioje buvo sunku, reikėjo daug ko išmokti, nes darbas reikalauja atidumo ir kruopštumo, susikaupimo. Šis projektas labai naudingas, nes padeda įgyti įgūdžių, kuriuos ateityje galbūt pavyks panaudoti darbo rinkoje.“ „Amatų laboratorija“ jam patinka ir tuo, kad čia gali pabendrauti su žmonėmis.

Erika, 32 metai. Gamina papuošalus. Tai pirmoji jos darbinė patirtis. Darbas reikalauja didelio susikaupimo. Papuošalus gamina ne tik realizavimui, bet mėgsta jais pasipuošti ir pati, padovanoja artimiems žmonėms. Darbas padeda atsipalaiduoti.

Eglė, 32 metai. Turi polinkį į menus, anksčiau mėgdavo piešti. Turi darbinės patirties. Tikisi pasitaisius sveikatai vėl dirbti. Dirbtuvėse gamina papuošalus, neria. Mieliau renkasi veiklas, kurios paprastesnės, nes kruopštesni darbai kelia nerimą, įtampą. Dirbtuvėse jaučiasi saugiai, džiaugiasi būdama čia ne tik todėl, kad išmoko naujų dalykų, bet kad kiekvieną dieną yra užimta, bendrauja su kitais dalyviais ir darbuotojais. Anksčiau atsipalaiduoti jai padėjo piešimas, tačiau susirgusi jaučia apatiją, sunku susikaupti šiai veikai, greičiau nei įprastai pavargsta.

NUOTRAUKA: „Amatų laboratorijos“ archyvo.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.