Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Įdarbinimas su pagalba: pradėjęs dirbti, svajoja apie dar didesnį savarankiškumą

Paulius žengė pirmą žingsnį į savarankišką gyvenimą – pradėjo dirbti.

Vis dar daug žmonių, turinčių intelekto ar psichosocialinę negalią, negali susirasti darbo. Taip yra dėl nepagrįstų visuomenės ir potencialių darbdavių baimių. Tačiau kaunietis Paulius savo pavyzdžiu įrodo: jei nori dirbti, negalia nėra kliūtis.

Svarbiausia  – pasitikėjimas ir atviras bendravimas

Įdarbinimo su pagalba specialistė Laima Latušinskienė, padėjusi Pauliui susirasti pirmąjį jo darbą, sako, kad natūralu, jog pradžioje kilo nemažai iššūkių. Pauliui teko išmokti darbo režimo, ugdytis atsakomybės jausmą, pavyzdžiui, neatvykti į darbą be priežasties ir iš anksto nepranešus.

„Iš pradžių Paulius buvo uždaras, nebendraujantis, tad užtruko, kol užmezgėme nuoširdų ryšį, – pasak specialistės, teikiant šią paslaugą pasitikėjimas vienas kitu ir atvirumas labai svarbu. – Paulius bijojo naujovių, buvo itin atsargus, nepasitikėjo savimi ir kitais, tad pradžioje buvo sunku suprasti, kas darbe jam kelia daugiausiai sunkumų“.

Sprendžiant šias problemas padėjo ir atviras bendravimas su įmonės, kurioje Paulius įsidarbino, direktoriumi. Jo iniciatyva apie naujo darbuotojo priėmimą į darbinę aplinką buvo daug kalbama ir su bendradarbiais.

Tikslas – kad ateityje įsidarbintų savarankiškai

Įdarbinimo su pagalba paslaugos tikslas – padėti norinčiam ir galinčiam dirbti asmeniui, turinčiam intelekto ar psichosocialinę negalią, įsitvirtinti atviroje darbo rinkoje. Įdarbinimo su pagalba specialistas žmogui padeda parengti gyvenimo aprašymą, rasti stiprybes, kurias galima pritaikyti darbe, ugdyti silpnesniąsias puses. Specialistas kartu su paslaugos gavėju nagrinėja darbo rinkos situaciją, ieško gebėjimus atitinkančių darbų. Svarbi paslaugos dalis – darbo pokalbių ir pokalbių telefonu imitacija, kurių metu mokomasi, kaip prisistatyti, kokius klausimus užduoti darbdaviui. Tai išmokti reikalinga, kad ateityje paslaugos gavėjas galėtų savarankiškai kreiptis į darbdavius.

Suteikti šansą

Tokią pagalbą iš VšĮ „Tapk laisvas“ įdarbinimo su pagalba specialistės gavęs Paulius šiandien dirba metalo konstrukcijų gamybos įmonėje pagalbiniu darbuotoju prie metalo konstrukcijų dažymo. L. Latušinskienė džiaugiasi Pauliaus pasiekimais: „Džiugu, kad Paulius dirba ir yra patenkintas savo darbu. Gera matyti, kad jis turi planų ir ateities svajonių. Tiesa, iš pokalbių su darbdaviu žinau, kad jam dar nelengva įvykdyti normas dėl lėtesnio darbo tempo, bet progresas yra. Na, o man, kaip specialistei, svarbu, kad galiu padėti Pauliui ne tik darbo santykių klausimais, bet ir sprendžiant kitus socialinius rūpesčius. Jį domina informacija apie socialines išmokas, socialinį būstą, nedarbingumo apmokėjimo tvarką.“

Specialistė L. Latušinskienė sako, kad siekiant sėkmingos neįgaliųjų integracijos į atvirą darbo rinką, svarbu suburti socialiai atsakingų ir supratingų darbdavių tinklą. Deja, kol kas tokių nėra daug. Tačiau bendradarbystė su Pauliaus darbdaviu džiugina. Ypač todėl, kad jis, nors ir mato, kad kol kas Pauliui nėra lengva, pasitiki ir suteikia šansą toliau mokytis ir ugdyti darbui reikalingas savybes.

Svajoja apie didesnį savarankiškumą

Pats Paulius pasakoja, kad dirbti jam svarbu: ne tik dėl uždarbio, bet ir dėl užimtumo, galimybės pabendrauti su bendradarbiais. Bendravimas jam – viena didžiausių vertybių. Tądien, kai kalbamės, Paulius nedirba, mat dėl traumos (patirtos ne darbe) turi nedarbingumą. Bet nosies nenukabina ir laukia, kol pasveiks ir vėl galės darbuotis. Taip pat Paulius dirba padėdamas kaimynei: atneša vandens, suskaldo malkas.

Prakalbus apie laisvalaikį, Paulius sako mėgstantis klausytis muzikos, būti gamtoje. „Turiu draugę, mėgstu leisti su ja laiką. Ji, bendravimas su draugais ir darbas man suteikia laimės pojūtį“, – šypsosi Paulius. O paklausus, kokias geriausias savo savybes išskirtų, sako esąs linksmas, draugiškas, mielai padedantis kitiems.

Šiuo metu jaunas vaikinas gyvena su šeima. Ir nors su namiškiais sutaria neblogai, žengęs žingsnį link savarankiškumo, svajoja gyventi dar savarankiškiau: įsigyti automobilį, turėti nuosavus namus ir sukurti šeimą.

NUOTRAUKA: asmeninio albumo nuotr.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.