Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pagalba priimant sprendimus – vartai į bendruomenės gyvenimą

Pagalbos priimant sprendimus specialistė džiaugiasi, kad ši paslauga didina savarankiškumą ir lengvina integraciją.

Ilgą laiką vienišės gyvenimą gyvenusi Nijolė (vardas pakeistas) puoselėjo svajonę susiremontuoti namus, tačiau nežinojo, nei nuo ko pradėti, nei kur kreiptis dėl remonto darbų, be to, moteriai sunkiai sekėsi taupyti. Sudėtinga buitis blogino jos emocinę būseną: Nijolė tapo uždara, pradėjo vengti žmonių. Situacija ėmė keistis, kai moteris gavo pagalbos priimant sprendimus paslaugą.

Nesprendžia už žmogų
Pusantrų metų Lietuvoje vykdomas institucinės globos pertvarkos projektas „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, kurio metu 6 šalies regionuose žmonėms, turintiems intelekto ir / ar psichosocialinę negalią, teikiamos 4 paslaugos, palengvinančios integraciją į bendruomenę, gerinančios savarankiškumo ir socialinius įgūdžius.

Viena iš tų paslaugų – pagalba priimant sprendimus.

Pasak Sandros Navickienės, Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovės, ši paslauga neįgaliesiems atveria platesnes galimybes dalyvauti bendruomenės gyvenime ir įgalina prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą.

Pagalbos priimant sprendimus specialistė sako, kad neįgaliesiems gali būti sunku priimti įvairius sprendimus ne tik dėl įgūdžių stokos, bet ir dėl menkos savivertės, kurią neretai nulemia neigiamos visuomenės nuostatos.

„Neįgalieji turi menkesnę savivertę, neretai jie yra vieniši ir stokoja palaikymo, tad susidėlioti prioritetus gali būti sudėtinga. Priešingai nei socialiniai darbuotojai, mes nesakome žmogui, ko jam reikia, o, išklausę jo poreikius ir norus, padedame įvertinti situaciją ir siekti užsibrėžtų tikslų“, – pasakoja S. Navickienė.

Išaugo savivertė
Nijolės istorija – gražus pavyzdys, kaip specialistei pavyko užmegzti santykį su kliente ir pagelbėti. „Kai pirmą kartą nuvažiavau į jos namus, buvau nustebinta gyvenimo sąlygų. Namo langai buvo sudėti gal prieš 30 metų, pro juos pūtė vėjas, lašėjo lietus. Kai lydavo, moteris kambaryje pastatydavo kibirą lietaus vandeniui, – pirmąjį susitikimą pamena specialistė. – Nijolė iškart įvardijo, kad norėtų remonto, susitvarkyti virtuvę, pakeisti langus, bet nežinojo, nuo ko pradėti.“

Padedama specialistės, moteris pradėjo taupyti ir per vienerius metus pavyko nusipirkti naują spintą, pakeisti dviejų kambarių langus, atlikti virtuvės remontą. „Šie buities pasikeitimai buvo svarbūs jos emocinei būsenai. Ji ir pati džiaugiasi, ir kaimynai pastebi, kad Nijolė tapo aktyvesnė: dažniau išeina iš namų pasivaikščioti, nueina į parduotuvę, ateina į neįgaliųjų bendriją pabendrauti su žmonėmis. Pradėjo labiau savimi pasitikėti, tapo linksmesnė, laimingesnė“, – teigiamus pokyčius vardija S. Navickienė.

Didina savarankiškumą
Pasak S. Navickienės, ne su visais taip lengva užmegzti santykį kaip su Nijole. Tiesa, įdėjus pastangų, aiškiai išdiskutavus paslaugos esmę, dažniausiai pavyksta.

„Yra įvairių klientų. Būna, kad žmogus nori šios paslaugos, bet nežino, kokių pasikeitimų norėtų ir kokių jam reikia. Būna ir taip, kad nepavyksta užmegzti santykio su vienu specialistu, tada siūlome kitą. Kartais klientui reikia tiesiog padrąsinimo ir palaikymo, kartais – patarimo, – kalba Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovė. – Klientų patirtys – labai įvairios. Teko sutikti žmonių, kurie nė karto nėra buvę teatre. Ne dėl pinigų stygiaus, o būtent dėl sunkumų priimant sprendimą ir susidėliojant prioritetus.“

S. Navickienė pasakoja, kokių pozityvių pokyčių padeda pasiekti pagalbos priimant sprendimus paslauga: žmonės su intelekto ar psichosocialine negalia pradeda mokytis, dirbti, atnaujina nutrūkusius santykius su artimaisiais, užmezga naujus santykius, atsikrato žalingų įpročių, išmoksta tvarkytis su finansais, pradeda dalyvauti viešuose renginiuose, paauga jų savivertė, atsiranda atsakomybės jausmas.

„Šios paslaugos tikslas – sudaryti sąlygas lengviau integruotis į bendruomenę, dalyvauti visuomeniniame gyvenime, aktyviau išreikšti savo poreikius, būti savarankiškesniems“, – paslaugos esmę nusako specialistė.

Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija pagalbos priimant sprendimus paslaugą jau suteikė 36 žmonėms, o šiuo metu teikia 24. Ši paslauga teikiama ir gyvenantiems bendruomenėje, ir Dūseikių socialinės globos namuose. Norinčius pasinaudoti paslauga S. Navickienė kviečia kreiptis į Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendriją.

NUOTRAUKA – S. Navickienės asmeninio albumo.

TEKSTAS – Institucinės globos pertvarkos.