Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

„Šiaulių dienose“ socialinių dirbtuvių lankytojai jautėsi bendruomenės dalimi

Socialinių dirbtuvių krautuvėlė šį savaitgalį persikelia į #Šiauliųdienos785! savo feisbuko paskyroje skelbė Šiaulių savivaldybės globos namų dienos centras „Goda“.

Antrąjį rugsėjo savaitgalį miesto jubiliejinės šventės proga Šiaulių Vilniaus gatvėje nusidreikusioje šventinėje mugėje buvo galima rasti šio centro įkurtų socialinių dirbtuvių palapinę. Savo prekyvietes mugėje įsirengė ir dvi kitos Šiauliuose įsikūrusios socialinės dirbtuvės. Šiauliečiai ir miesto svečiai turėjo progos susipažinti su dirbtuvių lankytojais bei įsigyti jų rankomis pagamintų dirbinių.

Dienos centro „Goda“ socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.

Aktyvūs šventės dalyviai

Dienos centro „Goda“ socialinių dirbtuvių rinkodaros specialistė Edita Bernotienė pasakoja, kad šių dirbtuvių specializacija – keramika ir maisto gamyba. Deja, mugėje prekiauti dirbtuvėse iškeptais sausainiais, kanelėmis, kibinais nebuvo galima, tad pristatyti tik keramikos dirbiniai.

Speciaistė pasakoja, kad socialinių dirbtuvių lankytojai patys renkasi, ką norėtų dirbti. Keli iš jų noriai darbuojasi virtuvėje, kiti renkasi keramikos dirbtuves, o likusieji veiklas mėgsta kaitalioti.

Edita sako, kad kiekvienas dirbtuvėse pagamintas keramikos dirbinys yra savitas, unikalus – tai pastebi ir pirkėjai: „Negaliu pasakyti, kad mugėje žmonės viską iš eilės šlavė, bet tikrai domėjosi, pirko. Jei kuriam nereikėjo keramikos, tai bent arbatžolių nusipirko. Turim kelias pakeltas lysveles, auginom arbatžoles, jas išdžiovinom, supakavom ir mugėje pardavėm keletą ryšuliukų.“

Pasak Editos, socialinių dirbtuvių lankytojai mugėje aktyviai dalyvavo, padėjo pakuoti, stengėsi pirkėjams siūlyti savo gaminius. Mugei pasibaigus keturi vyrukai savo iniciatyva atėjo padėti susitvarkyti.

„Atsidėkodami už pagalbą visiems įteikėm sausainių, – sako specialistė. – Sausainiai, žinoma, kepti pas mus, turim kelių rūšių, kitokių neperkam. Kai rengiame susirinkimus, aptarinėjam darbus, taip pat prie kavos ar arbatos puodelio vaišinamės mūsų pačių gamintais sausainiais.“

Edita priduria, kad dirbtuvių lankytojai ne tik darbavosi mugėje, bet ir aktyviai dalyvavo „Šiaulių dienų“ renginiuose.

„Jie visada džiaugiasi, kai turi progą kur nors išeiti, dalyvauti. Mugėje šalia mūsų buvo įsitaisiusi Raudonojo kryžiaus palapinė, tai jie aktyviai domėjosi, kas ten vyksta, taip pat klausėsi paskaitos apie saugų eismą, apsilankė šventiniuose koncertuose“, – pasakoja specialistė.

Sulaukė daug pirkėjų

„Šiaulių dienų 785“ mugėje savo prekyvietę buvo įsirengusios ir VšĮ Motinos Teresės šeimų namų socialinės dirbtuvės. Valentas Ansius, Individualios priežiūros personalo specialistas, šiuo metu vaduojantis ir užimtumo specialistą, sako, kad dirbtuvių lankytojai dažniausiai atlieka įvairias paslaugas, o keletas žmonių gamina rankdarbius.

Motinos Teresės šeimų namų socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.

„Mūsų rankdarbiai labai gražūs: iš siūlų nertos sapnų gaudyklės, virvele apsukti angeliukai, gaminiai iš modelino – angeliukai, širdelės, gėlytės“, – vardija Valentas. Visų šių dirbinių buvo galima įsigyti šventinėje mugėje.

Specialistas džiaugiasi, kad mugė buvo sėkminga: „Jau turėjome patirties, nes praėjusią vasarą dalyvavome Šiauliuose organizuotoje „Terbakauskio“ mugėje. Tada pirkėjų buvo mažai – gal žmones paveikė pandemija, visi norėjo pataupyti. Šiemet feisbuke iš anksto plačiai reklamavomės, skelbėm, kad savo dirbiniais prekiausim mugėje, ir sulaukėm tikrai daug pirkėjų, pardavėm nemažai rankdarbių. Smagu, kad žmonės labai domėjosi, klausinėjo apie projektą, apie mūsų veiklas, klausė, ar lėšos, gautos už parduotus gaminius, atitenka neįgaliesiems.“

Pasak Valento, mugėje dalyvavo keletas socialinių dirbtuvių lankytojų. Daugumai tai buvo nauja patirtis – teko įveikti baimę ir bendrauti su pirkėjais, paduoti jiems prekes.

Specialistas pasakoja, kad socialinėse dirbtuvėse kiekvienam randama veiklos pagal sugebėjimus: „Turim 10 projekto dalyvių, įvertinam, ką kiekvienas iš jų sugeba, kokia jų sveikatos būklė. Vieniems sekasi daryti rankdarbius, kitiems – atlikti fizinius darbus: griovį iškasti, gėlynus apravėti, malkas suvežti. Būna, kad ta pati veikla atsibosta, tada ieškom kito užsiėmimo.“

Iš mugės grįžo laimingos

VšĮ „Socialinių inovacijų centras“ (SIC) socialinės dirbtuvės mugės lankytojams pateikė siurprizą – dirbtuvių lankytojos, įsikūrusios prie prekystalio, pasikeisdamos audė ir mezgė savo darbelius, tad pirkėjai galėjo savo akimis įsitikinti, kaip kruopščiai sugeba dirbti negalią turintys žmonės.

SIC socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.

SIC socialinių dirbtuvių administratorė Gabrielė Milašienė sako, kad ši mugė dirbtuvėms – ne pirmoji: „Šių metų vasarą savo rankdarbius ir liejamas natūralaus vaško žvakes pristatėme Šiaulių arenoje surengtoje mados ir grožio mugėje. Tokius pat dirbinius atsivežėm ir į „Šiaulių dienų“ mugę. Mūsų gaminiai yra labai įvairūs ir unikalūs: kvapnios natūralaus vaško žvakės, austi stalo takeliai, kosmetinės, nerti padėkliukai, rankinės, kompiuterio dėklai, kojinės, riešinės, kilimai. Be to, vadovaudamiesi zero waste filosofija, įvairius rankdarbius darome iš panaudotos tekstilės“, – vardija administratorė.

Ji pasakoja, kad 6 dirbtuvių lankytojos iš mugės grįžo puikios nuotaikos: „Projekto dalyvės sakė, kad joms labai patiko dalyvauti mugėje, džiaugėsi, kad žmonės domisi jų darbeliais, juos perka. Jos jautėsi laimingos galėdamos tiesiogiai pabendrauti su žmonėmis, kurie perka jų darbelius.“

Pasak administratorės, dirbtuves iš viso lanko 12 klientų, kiekvienam iš jų randama veikla pagal sugebėjimus: „Ieškome idėjų, užimtumo specialistė projekto dalyvius moko naujų technikų. Jei projekto dalyviui nesiseka, imasi kito darbelio, o jei sekasi – stengiamės tobulinti įgūdžius. Teikiame ir valymo paslaugas – kelios moterys, prižiūrint socialinio darbuotojo padėjėjai, valo laiptines, privačius namus. Joms puikiai sekasi.“

Specialistė sako, kad klientų ieško patys: „Ieškom skelbimų, skambinam, siūlom paslaugas. Būna, kad mūsų pasiūlymo atsisako, kai sužino, jog valymo darbus atliks negalią turintys žmonės.“

Gabrielė norėtų, kad visuomenės požiūris į intelekto ir psichosocialinę negalią turinčius žmones greičiau keistųsi. Prie požiūro kaitos kaip tik prisideda ir socialinės dirbtuvės.

Socialinės dirbtuvės – projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, kurį įgyvendina Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, dalis. 2020 metų gegužę startavusio projekto metu išbandomos intelekto ir psichosocialinę negalią turintiems žmonėms skirtos paslaugos, kuriančios jiems galimybę gyventi bendruomenėje kartu su visais.

Etaplius.lt ir Institucinės globos pertvarkos projekto informacija