Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinėse dirbtuvėse mokosi saugoti aplinką

Dirbtuvėlės „Tapk laisvas“ – taip VŠĮ „Tapk laisvas“ įkurtas socialines dirbtuves vadina jas lankantys socialinės globos centro „Vija“ gyventojai. Sunkią negalią turintys žmonės čia ne tik įgyja gyvenimiškų ir bendravimo įgūdžių, bet ir mokosi pasirūpinti savimi, ruošiasi savarankiškam gyvenimui, dirba, o svarbiausia – pirmą kartą gyvenime patys užsidirba.

Šias socialines dirbtuves lanko 19 socialinės globos centro „Vija“ jaunuolių. Kiekvieną rytą VšĮ „Tapk laisvas“ autobusiukas juos atveža iš globos namų, o jaunuoliai iš grupinio gyvenimo namų moka naudotis visuomeniniu transportu ir atvyksta patys.

Socialinės dirbtuvės įkurtos remiantis užsienio pavyzdžiais

Prieš atidarant socialines dirbtuves patirties buvo semtasi ir iš kitų šalių – buvo susipažinta ne tik su žmonių su negalia gyvenimu, bet ir tiesiogiai prisiliesta prie dirbtuvių, darbo jose. Vizitai į kitas šalis parodė, kad sunkią negalią turintys jaunuoliai gali atlikti įvairius darbus. 

Prieš keturis metus VšĮ „Tapk laisvas“ pradėjo bendradarbiauti su nepavojingų atliekų tvarkymu ir perdirbimu užsiimančia UAB „Zeraida“. Ši įmonė žmonėms su negalia pasiūlė nesudėtingą darbą – tvarkyti jogurto indelius, nuo kurių reikia nuplėšti popierines etiketes, atskirai išrūšiuoti popierių ir plastmasę. Netrukus buvo pastebėta, kad sunkią negalią turintys jaunuoliai pamažu priprato prie tam tikros disciplinos, darbo tvarkos ir puikiai atlieka tokį darbą.

Beveik metus trukęs bandomasis projektas pasiteisino, žmonės įgijo praktinių įgūdžių, tad 2020 m. birželio 1 d. socialinės dirbtuvės sėkmingai įsiliejo į pertvarkos procesą.

Dirbtuvių misija – tvarios aplinkos kūrimas

VšĮ „Tapk laisvas“ dirbtuvės orientuotos į tvarios aplinkos kūrimą, todėl dirbtuvių veikla susijusi su plastmasės, popieriaus, tekstilės antriniu panaudojimu. Taip mažinama aplinkos tarša, mokomasi taupyti gamtos turtus, saugoti aplinką bei kuriamas gyvenimas sveikesnėje ir saugesnėje aplinkoje. Socialinių dirbtuvių lankytojai dalyvauja visose „Darom“ akcijose, taip pat lankosi įvairiuose tvarumo festivaliuose Lietuvoje su dirbtuvių gaminiais bei edukacijomis. 2021 m. dirbtuvės gavo svarbų „Atliekų kultūros“ apdovanojimą „Metų pasiaukojimas 2021“.

Šiuo metu socialinės dirbtuvės užsiima įvairiomis veiklomis: rūšiuoja plastmasę, naudoja tekstilę antrą kartą, tvarko aplinką, veda edukacijas.  Kiekvienas lankytojas darbus pasirenka pagal savo gebėjimus ir tai, ką mėgsta. „Patinka vesti edukacijas, mokyti, kaip daryti žaisliukus, patinka ruošti maistą, padėti kitiems, juos paguosti, tačiau labai nemėgstu lauko darbų,“ – teigia socialinių dirbtuvių lankytoja Reda.

Iš plastmasės liejinių dirbtuvių lankytojai karpo įvairias detales, tvarko jogurto indelius, siuva žaislus, maišelius, gamina suvenyrus, mezga kūdikiams pledukus, kojines, kilimus, pjauna žolę, grėbia, kasa sniegą. Edukacijas veda komanda, sudaryta iš dviejų darbuotojų ir dviejų dirbtuvių lankytojų. Edukacijų metu ne tik mokoma, kaip pasigaminti žaislą, suvenyrą, papuošalą, bet taip pat supažindinama su negalia.

Puikūs dirbtuvių rezultatai atvedė prie bendradarbiavimo su Kauno technologijų mokymo centru – nuo rugsėjo socialinės dirbtuvės „Tapk laisvas“ tapo šio centro partneriais, įgyvendinant naują rankdarbių pameistrystės programą.

Dirbtuvėse švenčiamos įvairios šventės, organizuojamos išvykos

Dirbtuves lanko 19 intelekto negalią turinčių jaunuolių, iš jų – 5 turintys vidutinę negalią ir 14 su sunkia negalia. Džiugu, kad, gaudami nemažai individualios pagalbos, jaunuoliai mokosi – pora jaunuolių pradėjo tarti žodžius ir kartoti trumpus sakinius. Dirbtuvėse dirba profesionalūs specialistai, mėgstantys savo darbą ir turintys begalinę kantrybę, tad kiekvienas lankytojas gauna daug dėmesio, išklausoma nuomonė, gerbiamas jo orumas ir pasirinkimas.

Dirbtuvėse jaunuoliai dirba po 6 valandas su pertraukomis, kai geria arbatą. Dirbtuvėse ne tik dirbama, bet ir švenčiamos šventės, gimtadieniai, ruošiamasi renginiams, viktorinoms ar sporto žaidynėms. 2022 m. dirbtuvių lankytojai turėjo smagią išvyką – trijų dienų kelionę į Švediją, aplankant Rygą ir Taliną.

Dirbtuvėse sunku palaikyti spartesnį tempą, priimti didesnius užsakymus, bet dirbtuvių direktorė Snieguolė Butrimavičienė neabejoja einanti teisingu keliu „Juk pertvarkant institucinius globos namus pirmiausia ir reikia atsigręžti į sunkiausią negalią turinčius žmones, kurių visuomenė vengia, nenori priimti nei į kaimynystę, nei į darbą,“ – teigia ji.

NUOTRAUKA: Socialinių dirbtuvių archyvo nuotr.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.