Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinėse dirbtuvėse sukasi kaip bitės: ir miestui naudinga, ir socialiai atsakinga veikla

Socialinėse dirbtuvėse sustiprėję telšiškiai pradeda svajoti įsidarbinti.

Telšių miesto švara ir grožis – ant socialinių dirbtuvių dalyvių pečių. Bet jiems tai nėra našta. Priešingai – darbštūs žmonės džiaugiasi galimybe išbandyti savo jėgas įvairiose veiklose, didinti darbinius gebėjimus ir užsidirbti.

Didėja savivertė

Socialinės dirbtuvės – paslauga, suteikianti galimybę žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia kurti paklausias prekes ar teikti bendruomenėje reikalingas paslaugas. Taip pat tai ir darbinių bei socialinių įgūdžių lavinimas. Telšiuose šią paslaugą teikia Žemaitijos psichinę negalią turinčių žmonių klubas „Telšių atjauta“. Socialines dirbtuves lanko 11 žmonių. Kas mėnesį už čia atliktus darbus dalyviams mokama kompensacija iš institucinės globos pertvarkos projekte numatytų lėšų, o gerai besidarbuojantys dalyviai motyvuojami priedais iš dirbtuvėse sugeneruotų pajamų. Uždirbti pinigai taip pat naudojami technikai įsigyti.

Pasak „Telšių atjautos“ pirmininko Kazimiero Mitkaus, dirbtuvėse neįgalūs žmonės pasijunta naudingi, reikalingi, patiki savo jėgomis, o galimybė šiek tiek užsidirbti juos ypač džiugina. „Kelios moterys, kurioms patinka siuvimo darbai, patikėjusios savo jėgomis, vis drąsiau pasvajoja ateityje įsidarbinti siuvykloje“, – džiaugiasi „Telšių atjautos“ pirmininkas.

Atliekant įvairius darbus, svarsto pašnekovas, didėja dirbtuvių dalyvių atsakomybės jausmas, savivertė, laiko planavimo įgūdžiai. K. Mitkus džiaugiasi dirbtuvių dalyvių darbštumu.

Darbuojasi miesto labui

Socialinių dirbtuvių paslauga teikiama pusantrų metų. Per tą laiką dirbtuvių dalyviai pelnė partnerių ir miestiečių pasitikėjimą, tad užsakymų darbams gauna vis daugiau. K. Mitkus pasakoja, kad norisi dirbtuvių dalyviams sudaryti galimybes išbandyti savo jėgas kuo įvairesnėse veiklose ir leisti pasirinkti tai, kas labiausiai patinka ir atitinka gebėjimus. Todėl veiklų dirbtuvės vykdo išties daug.

Viena pagrindinių – mažiau prižiūrimų miesto erdvių švarinimas ir tvarkymas. Vykdant šiuos darbus stengiamasi ugdyti dirbtuvių dalyvių savarankiškumą. Darbai vykdomi balandžio-lapkričio mėnesiais. Šiuo metu dirbtuvių dalyviai darbuojasi tvarkydami aplinką prie nedidelių visuomeninių pastatų.

Socialinių dirbtuvių patalpose vyksta mezgimo, siuvinėjimo, siuvimo darbai. Pagal sutartį su siuvykla, dirbtuvėse drabužiams prisiuvamos sagos, palenkiamos suknelių apačios.

Socialiai atsakinga veikla

Bendradarbiaujant su Lietuvos samariečių draugijos Telšių skyriumi, dirbtuvių dalyviai vykdo projektą „Švarinkime Telšius nuo naudotos tekstilės“: surenka ir išrūšiuoja tekstilės konteinerių turinį. Nagingesni dalyviai padeda suremontuoti į samariečių atiduotuvę patekusius daiktus, kurie kažkam nebereikalingi, bet gali dar tarnauti ir tarnauti.

Susidomėję medžio darbais, dirbtuvių dalyviai iš medžio palečių gamina šiukšliadėžes, kurias, nudažę ekologiškais dažais, pastato mieste. Taip pat gamina komposto dėžes, kurios padės ekologinių idėjų įgyvendinimui. Neseniai mieste pakabintos jų gamintos lesyklėlės, o pavasarį planuojama iškabinti ir inkilėlius.

Pastaruoju metu auga dirbtuvių dalyvių teikiamos pagalbos neįgaliesiems ir senjorams paslauga: dalyviai gali padėti susitvarkyti namus, nugenėti vaismedžius, paruošti sėjai daržą ar nuimti derlių. Taip pat teikia kapų priežiūros paslaugą, o neseniai išbandė dar vieną veiklą – žvakių liejimą.  

Vertina galimybę bendrauti

Apie teigiamą socialinių dirbtuvių naudą pasakoja ir socialinė darbuotoja Simona Rubinienė. Specialistė sako, kad pačioje pradžioje dirbtuvių dalyviai buvo uždari, bijojo bendrauti, nejautė didesnės motyvacijos, stokojo ne tik darbinių, bet ir socialinių įgūdžių.

Reikėjo juos mokyti pradėtą darbą atlikti iki galo, planuoti laiką, kad nevėluotų į socialines dirbtuves, o jei vėluos arba negalės atvykti – apie tai pranešti. Bet dalyvaujant bendrose darbinėse veiklose pradėjo skleistis geriausios žmonių savybės.

„Viena moteris buvo ypatingai uždara. Pradėjusi lankyti dirbtuves ji beveik nekalbėjo. Tačiau po kurio laiko, skatinama specialistų, pajutusi, kad yra saugioje ir bendruomeniškoje aplinkoje, ji atsivėrė, pradėjo bendrauti. Tie, kurie ją pažįsta, sako, kad pasikeitė šimtu procentų“, – džiaugiasi socialinė darbuotoja.

S. Rubinienė pastebi, kad dirbtuvių dalyviams labai svarbu bendrauti. Dabar jie vieni kitus vadina draugais.

NUOTRAUKA: „Telšių atjautos“ archyvo nuotr.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.