Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinių dirbtuvių „Atvira bendruomenė“ vadovė: „Norime keisti visuomenės požiūrį“

Gal sukate galvą, kokią staigmeną įteikti mylimam žmogui? Arba nežinote, kaip nudžiuginti mamą ar seniai nematytą draugą? Socialinių dirbtuvių „Atvira bendruomenė“ komanda pasiruošusi Jums padėti – su meile pagamins, supakuos ir jūsų brangiam žmogui išsiųs pasirinktą dovaną.

Pal. J. Matulaičio socialiniame centre jau 20 metų teikiamos paslaugos žmonėms, turintiems intelekto sutrikimų. Praėjusių metų pavasarį centras įsijungė į projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ ir įkūrė socialines dirbtuves, kurias lanko 10 bičiulių. Čia jie gamina žvakes, ikonas, keramikos papuošalus, atvirukus. Beveik pusmetį dirbtuvėms vadovauja Jolanta Zeleniūtė-Pires. Su ja kalbamės apie jos vadovaujamos komandos kasdienybę ir svajones.

Kas pasikeitė pradėjus dalyvauti projekte?

Mūsų centrą lankantys bičiuliai panašiomis veiklomis užsiėmė ir anksčiau. Steigdami socialines dirbtuves norėjome, kad jas lankantys jaustųsi turintys rimtą darbą, gaminantys tikrai gerus ir patrauklius produktus. Įkūrus dirbtuves atsirado daugiau įrankių šioms idėjoms įgyvendinti. Siekdami gaminti kokybiškus, konkurencingus gaminius, ėmėme dar labiau gilintis į technologijas. Be to, dirbtuvėse atsirado nauja veikla – paslaugos įmonėms: pradėjome teikti pakavimo paslaugas. Dabar daugelis mūsų dirbtuves lankančių bičiulių sako: „Einam į darbą.“

Kaip jūsų veiklą pakeitė karantinas?

Džiaugiamės, kad ir toliau galim dirbti. Per pirmąjį karantiną įsitikinome, kad labai sudėtinga žmonėms paslaugas teikti per nuotolį, todėl nusprendėm, kad dalis jų gali ateiti į dirbtuves ir darbuotis mažomis grupelėmis, žinoma, imantis visų apsaugos priemonių. Keletas bičiulių dirba namuose, vežame jiems į namus užduotis, nuolat su jais palaikome ryšį. Dirbantys namuose labai pasiilgsta draugų, nes draugystė, bendravimas šiems žmonėms yra labai stiprus motyvas eiti į darbą. Pas mus visada buvo nemažai savanorių, deja, per karantiną jie centre negali lankytis, tačiau jiems nuolat apie save primename, siunčiame nuotraukas iš mūsų gyvenimo, organizuojame vaizdo susitikimus.

Ar dirbtuvių lankytojai keičia veiklas, ar jau turi tam tikrą specializaciją?

Jie visi turi skirtingų gabumų, tad norim, kad kiekvienas iš jų rastų veiklas, kurios jiems labiausiai patinka ir tinka. Paprastai jie, susiskirstę į grupeles, dirba tai, kas labiausiai sekasi, bet visada gali ir išbandyti ką nors nauja. Pas mus dirbantys socialiniai darbuotojai, užimtumo ir individualios priežiūros specialistai ugdo bičiulių savarankiškumą, stengiasi, kad jie išmoktų be pagalbos atlikti savo darbą.

Kokius darbus dirbtuvėse atlieka bičiuliai?

Mūsų dirbtuvių gaminių technologija nesudėtinga, bet viskam reikia daug kruopštaus rankų darbo. Pavyzdžiui, bičiuliai iš natūralaus sojų ir bičių vaško lieja žvakes, jas puošia levandomis, rožių žiedlapiais, kadagių spygliukais. Šios žvakės labai skiriasi nuo masinių gaminių iš parafino – užsidegus tokią žvakę pakvimpa visi namai. Jau daugiau nei 10 metų gaminame ikonas – ant medinio pagrindo klijuojame šventų paveikslų reprodukcijas. Dirbtuvių lankytojai šlifuoja lenteles, jas nušveičia švitriniu popieriumi, lakuoja. Beje, kadangi mums svarbios tvarumo idėjos, ikonas neretai gaminame iš įvairių medienos likučių. „Atviros bendruomenės“ dirbtuvių atvirutės – taip pat rankų darbo dirbiniai. Šiai veiklai apie 10 metų vadovaujanti menininkė Gabrielė Gervickaitė daug eksperimentuoja, ieško originalių, netikėtų kūrybinių sprendimų. Dirbtuvėse daromos ne tik šventinės atvirutės, priimame užsakymus ir įvairiomis kitomis progoms. Kaip minėjau, nauja mūsų veiklos sritis – paslaugos įmonėms. Šiuo metu statybinių prekių įmonės užsakymu atliekame pakavimo-rūšiavimo darbus. Šias dirbtuves bičiuliai labai mėgsta, nes viskas, ką reikia padaryti, yra konkretu ir aišku. Taigi, laukiame darbo pasiūlymų.

Kaip randate klientų?

Rinkodaros srityje esame dar naujokai, klientų ieškome visais mums prieinamais kanalais, savo gaminius reklamuojame feisbuke, žmones, kuriems patinka mūsų produkcija, prašome mus rekomenduoti draugams ir pažįstamiems. Beje, jau turim ir savo paskyrą instagrame, kviečiame mus sekti. Pakavimo paslaugų užsakymų kaip tik gavome per pažįstamus. Esame patalpinę skelbimą ir viename darbo paieškos portale, kol kad dar laukiam darbo pasiūlymų.

Iki šiol skleisti informaciją „iš lūpų į lūpas“ mums neblogai sekėsi, vis dėlto norisi dar geresnių rezultatų. Turim idėjų savo produkciją siūlyti ambasadoms – pavyzdžiui, danai labai mėgsta žvakes, tai – jų pamėgtos namų jaukumo filosofijos „hygge“ dalis. Žodžiu, bandysim, ieškosim. Svarbiausias mūsų tikslas – keisti visuomenės požiūrį, stereotipus, todėl norim, kad mūsų produkciją pirktų dėl to, kad tai yra gražūs, kokybiški, originalūs gaminiai, o ne dėl to, kad juos pagamino negalią turintys žmonės. Norim, kad šie žmonės jaustųsi orūs, todėl siekiame skleisti žinią, kad intelekto sutrikimų turintys asmenys turi gebėjimų sukurti kokybiškų, originalių produktų ir būti naudingi visuomenei.

Keisti visuomenės požiūrį – sudėtingiausia užduotis. Esu baigusi socialinio darbo studijas. Nuo pat studentiškų laikų mane traukė darbas su neįgaliaisiais, maniau, kad man tai būtų labai įdomu. Metams bėgant pastebėjau, kad bičiulių negalias pastebiu vis rečiau. Kartu su jais dirbdama ar leisdama laiką pradėjau pastebėti kitus dalykus: jie visada žino, kada reikia sustoti, pailsėti, dažnai prisimena savo draugus, savanorius, šeimos narius, apie juos pasakoja, nepamiršta paklausti, kaip sekasi tau. Tai atsitinka, kai atsiranda santykis. Juk ir tyrimai rodo, kad visuomenės požiūris į negalią keičiasi ne apie tai kalbant, o kai įvyksta susitikimas, įgyjama reali patirtis.

bernardinai.lt inf.