Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinių dirbtuvių meistras: „Stengiamės eiti į žmones“

Socialinių dirbtuvių lankytojai darbuojasi Vilniaus universiteto botanikos sode Kairėnuose.

Prieš metus pradėtas Institucinės globos pertvarkos antrasis etapas – tai Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM ir partnerių vykdoma bendruomeninių paslaugų plėtra intelekto ir psichosocialinę negalią turintiems žmonėms. Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Vilniaus viltis“ – vienas iš projekto partnerių Vilniaus apskrityje.

Socialinės dirbtuvės „Vilniaus viltis“ įsikūrusios loftų kvartale Vilniuje, Naujamiestyje, kūrybiškoje aplinkoje. Aplinkui daug kūrybinio verslo įmonių, su dalimi kurių socialinių dirbtuvių lankytojai ir darbuotojai palaiko šiltus santykius, net bendradarbiauja.

„Kasdien susitinkame kaimynus, pasikalbame, visi aplinkui geranoriškai priima socialinių dirbtuvių lankytojus, – sveikinasi, šypsosi. O ir mes stengiamės eiti į žmones, dirbti ne tik dirbtuvėse, o kuo daugiau bendrauti, būti atviri, – pasakoja užimtumo specialistas Giedrius Bagdonas. – Kai organizuojame atvirų durų dieną ar mugę, pasikviesčiame į svečius kuo daugiau kaimynų. Su kai kuriomis verslo įmonėmis susiklostė itin gražios draugystės, pavyzdžiui, UAB „Yara Lietuva“, UAB „Echo Stamp“, „Gift mania“. Su jomis bendradarbiaudami pasitinkame ir Šv.Kalėdas, ir Šv.Velykas“.

Vyras sako, kad įpusėjus pavasariui visi išgirsta gamtos šauksmą ir atsigręžia į darbus su žeme, augalais. Socialinių dirbtuvių lankytojų veilso persikelia į Vilniaus universiteto botanikos sodą Kairėnuose ar Vingio padalinį, Europos skulptūrų parką.

Dirba kruopščiau ir sąžiningiau nei kiti

Vilniaus universiteto botanikos sodo Administravimo ir ūkio skyriaus vedėja Irena Noreikienė džiaugiasi darbuotojais: „Paskirtus darbus negalią turintys žmonės nudirba puikiai tikrai neturime priekaištų. Netgi priešingai – pastebėjau, kad jie dirba sąžiningiau ir kruopščiau nei kiti botanikos sodo darbuotojai. Matosi, kad labai stengiasi“.

Socialinių dirbtuvių „Vilniaus viltis“ talkininkai čia atvyksta padirbėti jau antrus metus. Paprastai jie dirba nesudėtingą, ypatingos kvalifikacijos ir didelio supratimo nereikalaujantį darbą: grėbia lapus, surenka šakas. Tačiau kiekvienas darbas labai svarbus ir reikalingas!

Kaip žmones su negalia priima kiti įstaigos darbuotojai? I. Noreikienė sako, kad specialios apklausos daryti neteko, tačiau akivaizdu, kad kiti darbuotojai irgi pasinėrę į savo darbus ir bendradarbius priima natūraliai, be jokio išankstinio nusisteikimo: „Net, sakyčiau, kad negalią turinčius talkininkus kolegos priima geranoriškai. Pa mus dirba ir kita moteris, kuri pati turi neįgalų vaiką, todėl dauguma kolegų supratingumo nestokoja“.

O kas kitas, jei ne mes?

Siekdami išsiaiškinti verslo įmonių motyvaciją bendradarbiauti ir remti socialinius projektus, „Vilniaus viltis“ pabendravo su UAB „Echo Stamp“ STAMPLINE vykdančiąja direktore Jolanta Stakelskiene. Moters klausė, ką jų įmonei reiškia bendradarbiauti, remti neįgaliesiems padedančias socialines dirbtuves „Vilniaus viltis“.

J. Stakelskienė sako, kad, atsakant į šį klausimą, labai tiktų posakis: „O kas kitas, jei ne aš?“. „Mūsų įmonė turi galimybę padėti, todėl ir pagelbėja tiems, kuriems labiausiai to reikia. Gera suprasti, jog mūsų paaukotos verslo dovanos suteikia džiaugsmo ir atgyja naujam gyvenimui, tampa kūrybos priemone ir dirbtuvėse virsta jaukiu rankomis dekoruotu suvenyru. Labai gražu ir gera matyti tokią nuoširdžią kūrybą!“, – džiaugiasi UAB „Echo Stamp“ STAMPLINE vykdančioji vadovė.

UAB „Echo Stamp“ jau kuris laikas prisideda ir prie kitų socialinių projektų, pavyzdžiui, padeda įstaigoms, kurios rūpinasi socialiai jautrausia visuomenės dalimi.

„Mūsų įmonės darbuotojai – atviri, pozityvūs, nusiteikę priimanti žmones tokius, kokie jie yra. Todėl kai tik sužinojome apie socialines dirbtuves mūsų kaimynystėje, mielai prisidėjome prie palaikymo. Kiekvienas žmogus gali kurti vertę. Svarbiausia – padėti jam tai padaryti, išugdyti jo geriausias savybes ir gebėjimus. O tuomet jis pats savarankiškai galės tęsti savo darbus ir didžiuotis pasiekimais. Būtent tai socialinės dirbtuvės ir daro – ugdo ir padeda žengti pirmuosius žingsnius“, – šypsosi pašnekovė.

Dirbdami drauge pasiekiame daugiau

Zuzana Matonienė, „Yara International“ Lietuvos padalinio Europos verslo paslaugų centro vadovė sako, kad dirba žmonėms su negalia draugiškoje įmonėje. Moteris tvirtina, kad tik dirbant kartu su kitomis organizacijomis, galima sukurti didesnę pridėtinę vertę ir pasiekti daugiau, nei dirbant pavieniui.

„Skatiname socialiai pažeidžiamą grupę įsilieti į darbo rinką, suteikti žmonėms su negalia galimybę pajausti, kad jie gali kurti ir jų darbai yra lygiai taip pat vertingi. Žmogaus kompetencija tam tikram darbui ir yra esminis kriterijus, pagal kurį renkamės darbuotojus, – sako pašnekovė. – Turime neįgaliesiems pritaikytą darbo aplinką ir stengiamės proaktyviai bendradarbiauti su organizacijomis, veikiančiomis socialinės integracijos srityje“.   

Yara International“ Lietuvos padalinio Europos verslo paslaugų centro darbuotojai, įmonės bendruomenė pamėgo „Vilniaus vilties“ socialinių dirbtuvių gaminius. „Pirkti socialinių dirbtuvių lankytojų pagamintus dirbinius, galima sakyti, tapo gražia tradicija. Jie puikios kokybės, niekuo nenusileidžia siūlomiems miesto mugėse. Džiaugiamės, kad mūsų darbuotojai, įsigydami šiuos gaminius, skatina žmones su negalia kurti dar daugiau ir pasitikėti savo jėgomis“ , – šypsosi pašnekovė.

NUOTRAUKA: „Vilniaus viltis“ archyvo nuotr.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.