Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Vilnietis Irmantas: „Galimybė apsigyventi apsaugotame būste man buvo didelis žingsnis į priekį“

namaiApsaugotas būstas – viena pagrindinių bendruomeninių paslaugų intelekto ar psichikos negalią turintiems žmonėms visame pasaulyje. Pagaliau ši patirtis perimta ir Lietuvoje – šešiolika žmonių, turinčių psichikos negalią, apgyvendinta atskiruose būstuose Vilniuje, Tauragėje ir Utenoje.

Kaip sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skelbtą viešąjį pirkimą laimėjusios ir paslaugą teikiančios Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovas Vaidotas Nikžentaitis, apsaugoto būsto programos nauda matyti jau dabar, nors apgyvendinimo paslaugos teikiamos vos porą mėnesių.

„Žmonės pradeda savarankiškai kurti gyvenimą, pasijunta visaverčiai, sveiksta. Be to, paslaugos, teikiamos nedidelei grupei, kur kas labiau pritaikytos konkrečiam atvejui, jos – nenuasmenintos, kaip dažnai būna didelėse globos įstaigose, kur gyvena šimtai žmonių ir dirba daug darbuotojų“, – sako vadovas.

Pasak jo, šiuo metu psichikos ar intelekto negalią turintiems žmonėms jau pradėtos teikti atokvėpio, asmeninio asistento paslaugos, įgyvendinama ir apsaugoto būsto programa. „Taigi jau galima kalbėti apie tas bendruomenines paslaugas, kurios apibrėžiamos ir Europos Sąjungos direktyvose, jų tikslas – suteikti žmogui daugiau lygių galimybių, kad jis pats galėtų priimti sprendimus ir tvarkyti savo gyvenimą“, – teigia V. Nikžentaitis.

Sostinėje išnuomotuose būstuose apsigyvenę žmonės džiaugiasi galimybe pasijusti savarankiški. „Net trejus metus praleidau psichiatrijos ligoninėse. Galimybė apsigyventi apsaugotame būste man buvo didelis žingsnis į priekį. Turiu aukštąjį išsilavinimą, labai norėčiau susirasti darbą. Atvejo vadybininkė Jurgita daug padeda, jau buvau viename darbo pokalbyje. Tikiuosi, įsidarbinti pavyks. Kol kas lankausi užimtumo centre, taip pat sportuoju, lankau draugus“, – pasakoja Irmantas.

Kita sostinės apsaugoto būsto gyventoja Gražina neslepia iki šiol buvusi benamė. Moteris turi ne tik psichikos, bet ir fizinę negalią. „Jau keletą metų negaliu dirbti, viena mano kūno pusė paralyžiuota. Man nustatytas vos 25 proc. darbingumas, viena išgyventi negalėčiau. Darbo rasti niekaip nepavyksta“, – skundžiasi moteris. Galimybę apsigyventi apsaugotame būste Gražina vertina kaip tikrą išsigelbėjimą ir stebuklą.

Visą Linos Jakubauskienės straipsnį „Vietoj benamystės ir ligoninių – gyvenimas apsaugotame būste“ portalo Lrytas.lt rubrikoje „Aš galiu“ kviečiame skaityti: https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/kriminalai/2018/08/03/news/nustebo-net-visko-mate-muitininkai-kontrabanda-slepe-po-i-paroda-veztais-sunimis-7155691/.