Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Įdarbinimas su pagalba padeda įgyvendinti svajones

Įdarbinimo su pagalba paslauga keičia gyvenimus.

Dirbti svarbu ne tik dėl finansinės gerovės, bet ir dėl galimybės užsiimti mėgstama veikla, realizuoti savo gebėjimus, išmokti kažko naujo, susirasti bendraminčių ir draugų. Žmonės, turintys intelekto ar psichosocialinę negalią, norėdami įsidarbinti, susiduria su įvairiomis kliūtimis. Tokiu atveju padėti gali įdarbinimo su pagalba specialistas.

Platus pagalbos spektras

Elvyra Andriuškevičienė, VšĮ „Rastis“ įdarbinimo su pagalba specialistė, sako, kad ši paslauga neįgaliesiems labai svarbi dėl daugelio dalykų. Įdarbinimo su pagalba paslaugos tikslas – padėti norinčiam ir galinčiam dirbti asmeniui, turinčiam intelekto ar psichosocialinę negalią, įsitvirtinti atviroje darbo rinkoje.  

Įdarbinimo su pagalba specialistas žmogui padeda parengti gyvenimo aprašymą, rasti stiprybes, kurias galima pritaikyti darbe, ugdyti silpnesniąsias puses. Specialistas kartu su paslaugos gavėju nagrinėja darbo rinkos situaciją, ieško gebėjimus atitinkančių darbų.

Svarbi paslaugos dalis – darbo pokalbių ir pokalbių telefonu imitacija, kurių metu mokomasi, kaip pristatyti save, kokius klausimus užduoti darbdaviui. Tai išmokti reikalinga, kad ateityje paslaugos gavėjas galėtų savarankiškai kreiptis į darbdavius.

Specialistui svarbu atrasti, kas žmogų motyvuoja dirbti, nes, kaip pastebi E. Andriuškevičienė, ne visus motyvuoja atlygis. Kai kuriems ne mažiau svarbu pakeisti aplinką, pasijusti naudingais, reikalingais, darbo vietoje užmegzti socialinius santykius.

Pagalba paslaugos gavėjui teikiama ir jau pradėjus dirbti. Pašnekovė pasakoja, kad šiame etape reikia padėti suprasti darbo sutartį, konsultuoti dėl darbo grafiko sudarymo subtilybių, palaikyti psichologiškai, nes darbe kartais kyla ir iššūkių. Su klientu nuolat kalbama, ar darbas atitinka lūkesčius, ar čia jis jaučiasi gerai. Išsilaikyti darbe, sako E. Andriuškevičienė, gali būti taip pat sudėtinga kaip ir rasti darbą.

Konsultuoja ir darbdavius

Kodėl susiklosto, kad žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia sudėtinga įsidarbinti? E. Andriuškevičienė apgailestauja, kad visuomenėje dar sklando įvairių mitų. Tie mitai – kad žmogus negebės atlikti užduočių arba jas atliks nekokybiškai, elgsis neatsakingai, bus konfliktiškas.

Specialistė pastebi, kad sunkumus lemia ne tik darbdavių požiūris, bet ir sumažėjęs neįgaliųjų pasitikėjimas savo jėgomis, nedidelė darbinė patirtis, naujovių baimė. Bet, specialistės teigimu, svarbiausia – norėti, nes kai nori, galima ir kalnus nuversti.

Įdarbinimo su pagalba paslauga, pasakoja pašnekovė, teikiama dviem kryptimis. Pirma – pagalba paslaugos gavėjui, antra – darbas su darbdaviu. Kad pavyktų sėkmingai teikti paslaugą, ieškoma socialiai atsakingų darbdavių. Specialistas konsultuoja darbdavius apie darbo vietos ir aplinkos pritaikymą, darbų saugą, apie konkretaus žmogaus negalios specifiką. Jei vėlesniuose etapuose darbdaviui kyla klausimų, jis bet kada gali kreiptis į specialistą.

Kalbėdama apie šią paslaugą specialistė akcentuoja, kad žmogui su negalia svarbu ne tik rasti gebėjimus atitinkantį, bet ir patinkantį darbą.

Sėkmės pavyzdžiai

E. Andriuškevičienės patirtis rodo, kad neįgalieji ne tik nori, bet ir gali dirbti. Vienas jos klientas jau aštuonis mėnesius dirba statybose. Pirmiausia įsidarbino puse etato, vėliau panoro dirbti didesniu krūviu. Darbdavys buvo labai geranoriškas ir sudarė galimybes pabandyti. Visgi vyrui toks krūvis pasirodė per didelis, tad šiuo metu jis dirba 0,75 etato. Įdarbinimo su pagalba specialistė sako, kad svarbu, jog darbdavys ir jos klientas gebėtų ieškoti kompromisų.

Kitas vyras jau aštuonis mėnesius dirba prekių surinkėju. Dirba visu etatu, darbas jam sekasi ir patinka. Vyras čia susirado bendraminčių, įprasmina savo gebėjimus ir laiką, yra vertinamas darbdavio.

Viena mergina jau kurį laiką dirba pradinių klasių mokytojos padėjėja. Iš pradžių ėjo pavaduojančias pareigas, bet galiausiai mokyklos vadovybė jai pasiūlė darbą visu etatu.

E. Andriuškevičienė svarsto, kad jei, žiūrėdami į žmones, dažniau ieškotume jų stiprybių, gyventume daug gražesnėje, draugiškesnėje, tolerantiškesnėje visuomenėje.

NUOTRAUKA: Asociatyvioji iš Unsplash.com

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos