Bitininkystė padeda atskleisti kiekvieno vertingumą
Išsaugoti žmogaus orumą, atskleisti ir pabrėžti kiekvieno individualumą, suteikti užimtumą – išmokyti su priežiūra ar savarankiškai dirbti patinkančius darbus bitininkystės srityje. Tokius tikslus sau kelia Trakų neįgaliųjų užimtumo centro socialinių dirbtuvių darbuotojai, dirbantys su 11 lankytojų.
„Pagal turimus Lietuvos bitininkų sąjungos duomenis, esame išskirtiniai ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje kaip neįgaliųjų organizacija, kurioje pagrindinė užimtumo veikla – bitininkystė“, – pagrįstai savo veikla didžiuojasi užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius.
Ugdo darbinius ir socialinius įgūdžius
Trakų neįgaliųjų užimtumo centro socialinėse dirbtuvėse žmonėms, turintiems intelekto sutrikimų, teikiama profesionali pagalba: parengiamas individualus darbinio užimtumo planas, prieš tai įvertinus žmogaus gebėjimus, lūkesčius, motyvaciją. Jeigu tik yra galimybių, bendradarbiaujama su socialinių dirbtuvių lankytojo šeima, artimaisiais, išklausomi ir jų lūkesčiai, pastebėjimai, pasiūlymai.
Pašnekovai pritaria, kad jau neužtenka tik didinti neįgaliųjų priežiūros paslaugas, nes jos, nors ir patenkina pagrindinius poreikius, nesuteikia galimybių žmonėms su intelekto sutrikimais ugdyti reikiamus darbinius įgūdžius, ateityje galbūt įsidarbinti atviroje darbo rinkoje ar aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime, atstovaujant savo interesus bei teises.
Žiemą šių socialinių dirbtuvių lankytojai gamina naujus rėmelius bičių koriams ir atnaujina jau buvusius avilyje, o senus, tamsius korius išpjauna iš rėmelių, juos įvielina ir įlydo naujas vaškuoles. Senus korius perlydo ir iš gauto vaško lieja įvairių formų žvakes.
Gaminiai paklausūs visus metus
„Esame pasirašę sutartį su Onuškio Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčia, kurios dėka iš panaudotų žvakigalių liedami naujas bažnytines žvakes papildomai užsidirbame ir dar kartą panaudojame vašką. Taip pat kuliame bičių duonelę, gaminame kreminį medų ir medaus mišinius su įvairiomis liofilizuotomis uogomis bei žolelėmis. Su pagaminta produkcija dalyvaujame įvairiuose renginiuose ir mugėse“, – pasakoja rinkodaros specialistas Gaudentas Naujokas. Jis jau dabar žino, kad vasarą prekiaus kioske prie Trakų pilies ir su didžiule nostalgija prisimena išskirtinę galimybę dalyvauti kalėdinėje mugėje Vilniuje, Katedros aikštėje.
Patirtis ir motyvacija daro stebuklus
Bitininkystės meistras nuosekliai moko neįgaliuosius teorinių bitininkavimo žinių: pasakoja apie bitininkystės tradicijas Lietuvoje, bičių fiziologiją, darbą gamtoje ir avilyje, jų bendruomeniškumą ir instinktą darbui, bičių naudingumą žmonijos gyvenime.
„Turėdami daugiametę patirtį dirbant su neįgaliaisiais bei reikiamą įrangą, pasiekiame puikių rezultatų. Visų pirma, dirbtuvių lankytojai sėkmingai ugdo darbinius įgūdžius, o tai jiems suteiks galimybę ateityje gauti už darbą atlygį. Tai motyvuoja stengtis, dar daugiau dirbti ir išmokti vis naujų veiklų“, – pabrėžia G. Naujokas.
Pasak pašnekovo, čia įgyjama savarankiškumo, atsakomybės kokybiškai atlikti paskirtą darbą. Taip pat labai didėja neįgaliųjų savivertė, pasitenkinimas darbu, o tuo pačiu – žmogiškasis orumas, finansinė gerovė. Bendradarbiaujant su partneriais, dalyvaujant renginiuose tiesiog natūraliai įsiliejama į bendruomenę.
Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius J. Norinkevičius džiaugiasi netrukus turėsiąs dar geresnių žinių – jau parengti dokumentai dėl dviejų lankytojų įdarbinimo atviroje darbo rinkoje.
Teigiami pokyčiai akivaizdūs
Pašnekovai vienbalsiai tvirtina, kad bičių priežiūros darbai ugdo bendrus socialinius sugebėjimus ir darbą komandoje, skatina atsakingumą, pareigingumą, gebėjimą atlikti visą užduotį, siekti galutinio rezultato, nes tai ateityje taps dirbtuvių lankytojų profesine veikla.
O kad viskas vyktų sėkmingai, dirba nemaža socialinių dirbtuvių komanda: socialinis darbuotojas, individualios priežiūros personalo specialistai, bitininkystės meistras, rinkodaros specialistas.
NUOTRAUKOS: Trakų NUC archyvo.
TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.