Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Konferencijoje pristatyta pertvarkos eiga ir iššūkiai

Siekiant, kad tėvų globos netekę vaikai ir negalią turintys žmonės gautų jiems reikalingą individualizuotą pagalbą savo bendruomenėse ir neturėtų gyventi ne didžiulėse institucijose, kur sunku tenkinti individualius poreikius, ir gyventi orų pilnavertišką gyvenimą Lietuvoje jau nuo 2014 m. vykdoma deinstitucionalizacija, t.y., stambių socialinės globos įstaigų reorganizavimas. Seime vykstančioje konferencijoje „Deinstitucionalizavimo patirtys ir iššūkiai“ kalbėta apie perėjimą nuo institucinės globos prie paslaugų bendruomenėje vaikams su negalia, žmogaus teises, vaiko teises, sveikatos paslaugas įgyvendinant deinstitucionalizavimą, bandomąsias bendruomenines paslaugas ir kt.

Iki 2017 m. pab. buvo įsteigta SADM pavaldžių 11 grupinio gyvenimo namų 62 suaugusiems asmenims su negalia ir 10 vaikų su negalia, taip sudarant jiems galimybę lankyti dienos užimtumo centrus bendruomenėje, 2018 m. pirmoje pusėje veiklą pradės dar 13 grupinio gyvenimo namų (88suaugusiems asmenims su negalia ir 14 vaikų su negalia).

Šiuo metu paslaugas į namus neįgaliems vaikams ir suaugusiems teikia 121 įstaiga visoje Lietuvoje, jas gauna per 3,3 tūkst. žmonių, o dienos centruose lankosi 17,3 tūkst. žmonių. Įkurti 21 savarankiško gyvenimo namai.

Vaikų globos įstaigos turi iki 2020 metų persitvarkyti į bendruomeninius vaikų globos namus (BVGN), kur gyventų daugiausia 8-10 vaikų ir tokie namai nebūtų sukoncentruoti vienoje teritorijoje. Iki šiol pagal Pertvarkos projektą reorganizuoti Pabradės vaikų globos namai (vaikai persikėlė į BVGN), laipsniškai Pertvarkos projekto rėmuose reorganizuojasi Varėnos Spenglos, Viešvilės Skalvijos VGN, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai, šis procesas vyks ir Vilniaus „Gilėje“, Obelių VGN, Saugų VGN, Klaipėdos VGN „Rytas“. Dar virš penkiolikos įvairaus pavaldumo VGN reorganizuojasi į bendruomeninius VGN patys, ne Pertvarkos projekto rėmuose.

„Džiugu, kad ne vien projekto rėmuose daroma pertvarka, bet ir savivaldybės rodo iniciatyvą, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis prieš konferenciją „Deinstitucionalizavimo patirtys ir iššūkiai“ Seime vykusioje spaudos konferencijoje. „Didžioji pertvarkos esmė – užtikrinti, kad neįgaliam žmogui būtų siūlomos socialinės paslaugos bendruomenėje, ir jam nebūtinai reiktų kraustytis į globos namus“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos socialinės aprėpties departamento direktorė Violeta Toleikienė pristatė pertvarkos eigą ir iššūkius. Dalinamės skaitytu pranešimu: Pertvarkos eiga ir issukiai

Spaudos konferencijos ir konferencijos įrašas.