Namučiai, kuriuose saugu
Viename Šiaulių privačių namų kvartale, niekuo iš pažiūros neišsiskiriančiame name verda kiek kitoks nei įprasta gyvenimas. Čia laikinai apsigyvena iš šeimų paimti vaikai, o jais rūpinasi organizacijos „SOS vaikų kaimai“ darbuotojos. „Mums svarbiausia, kad namučiuose vaikai jaustųsi saugūs“, – sako Šiaurės vakarų padalinio vadovė Jurgita Mikolaitytė. Namučiai – organizacijos įkurti bendruomeniniai vaikų globos namai Šiauliuose, rašo dienraštis „Šiaulių kraštas“.
Pasisvečiavę grįžta į šeimas
Apsilankius namučiuose, vaikų juose nesutikome. Mažieji buvo mokykloje, darželyje. Jurgita aprodė pirmo aukšto bendrą erdvę, panašią į holą, antrame aukšte – vaikų miegamieji. Čia vienu metu gali apsigyventi šeši vaikai. Juos pasikeisdamos prižiūri 4 socialinės darbuotojos, dar vadinamos „SOS tetomis“ ir atvejo vadybininkė.
Nuo 2017 metų birželio, kai išnuomotame privačiame name įsikūrė bendruomeniniai vaikų namai, juose gyveno 14 vaikų. Vieniems pusantro mėnesio pakako čia pasisvečiuoti, kitiems ir metų prireikė. Nėra vienodų šeimų ir vienodų atvejų – tikina Jurgita. Didžiausias jos džiaugsmas, kad net 12 iš tų vaikų sugrįžo į savo tėvų šeimas. Keturi vaikai šiuo metu dar tik ruošiasi šiam džiugiam įvykiui.
Jurgita kelia sau tikslą, kad visi iki 3 metų vaikai augtų tik šeimose, kad ir budinčių globotojų arba nuolatinių globėjų. Tačiau teko padaryti išimtį – jauniausią vaiką, kuris neturėjo 3 metų, apgyvendino kartu su tos pačios šeimos vaikais. Teko už juos prisiimti atsakomybę, nes šeimos, galinčios priimti visus keturis vaikus, neatsirado.
Stengiamasi, kad vienu metu namučiuose gyventų panašaus amžiaus vaikai. Skirtingo amžiaus vaikų yra kitoks prieraišumo atkūrimas, saugumo poreikis. Ypač sudėtinga dirbti su paaugliais, tam reikia stiprios ir pasiruošusios komandos.
„Paaugliai atsineša savo sunkią patirtį, elgesio ir emocijų problemos yra žymiai sudėtingesnės. Saugų prieraišumą vaikas susikuria iki 3 metų, opaaugliui pasitikėjimo atkūrimas yra sudėtingas. Galime stabilizuoti jų emocijas, atliepti fiziologinius poreikius, padėti jiems planuoti. Rezultatai priklauso nuo to, kokią krizę jie išgyvenę“, – pasakoja Jurgita, vedžiodama mus po namus.
Dirba prasmingą darbą
Atvejo vadybininkė Rita Gintilienė atvira: sunkiausia jos darbe, kai vaikai ilgisi tėvų. Dažnai jie tai išreiškia ne tik liūdesiu, bet ir protestu, netinkamu elgesiu.
„SOS teta“ arba socialinė darbuotoja Jolanta Laurinaitienė prisipažįsta, kad naktimis išsimiegoti nepavyksta. „Guli ir klausaisi jų kvėpavimo. Mažiukai naktį dažnai prabunda. Susapnuoja kažką ir bėgi“. Jolanta namučiuose jaučiasi tarsi keturių vaikų mama. Jiems reikia daug dėmesio, apsikabinimų, prisiglaudimų.
„Kartą vyresnysis berniukas paprašė paskaityti pasaką. Aš vienoje vietoje stabtelėjau ir jis pats pradėjo tą pasaką pasakoti. Vadinasi, jis jau atmintinai ją moka, tačiau jam patinka atsisėsti ant sofos, susikelti kojas man ant kelių ir tiesiog klausytis“, – pasakoja Rita.
Ji sako jaučianti didelį skirtumą, kokie šie vaikučiai atvažiavo ir kokie jie yra šiandien. Ramybė, jie žino taisykles, vienas kitą sudrausmina. Primena, kad reikia dantukus valyti, kitus būtinus darbelius atlikti.
Rita džiaugiasi, kad ketveriukės tėvai nori juos susigrąžinti ir stengiasi. „Imam mamą už rankos, vedam ir pas gydytojus, ir į mokyklą, ir į darželį. Mūsų darbo rezultatas – rastas geras kontaktas su tėvais. Mes jų nei smerkiam, nei žeminam. Stengiamės išklausyti ir suprasti. Pamažu jie į mus nebežiūri kaip į priešus. Mes nenurodinėjame jiems, ką jie turi daryti. Tiesiog tariamės, siūlome“, – pasakoja Rita ir priduria, kad apsidžiaugė, kai tėvelis pasiteiravo, ar susigrąžinę vaikus galės joms paskambinti.
Namučių darbuotojos mato didelę prasmę savo darbe. „Dirbame labai prasmingą darbą“, – sako Rita.
Gyvena bendruomenėje
Rita prisiminė, kad sumanius steigti bendruomeninius vaikų globos namus, pasirinko nuomotis privatų namą tame rajone, kuris nėra apkrautas daugiabučiais, o bendruomenė yra artimesnė.
„Iš visų pusių esame apsupti kaimynų ir turime bendrauti. Iššūkių yra kilę visokių. Vaikai ir aibes krečia, berniukai paerzina kaimynus, tačiau jie žaidžia su kaimynų vaikais, ateina pas juos į svečius, kviečia į gimtadienius. Kaimynas mums nukasa sniegą, paremontuoja, jei ką reikia. Esame bendruomenėje“, – sako Jurgita.
Ji džiaugiasi, kad vaikai socialines darbuotoja vadina vardais, nenaudoja žodžių „auklėtoja“, „mokytoja“. Tada atsiranda visai kitoks santykis su vaiku.
Jurgita pasakoja apie išskirtinį atvejį. Vienas vaikas prie kaimynų tvoros padegė žolę, aprūko tvora. Susirado kaimynę, pasakė, kad prisiima visą atsakomybę ir pasirengę atlyginti žalą. Kaimynė nustebo, klausia, kiek laiko jie čia gyvena? Sako – visai nepastebėjusi.
Nėra institucinio pastato. Kartais svečiai klausia, o kodėl nėra prie namo lentelės. Tada Jurgita klausia: „O ar prie savo namų dedate lentelę?“
Ji įsitikinusi, kad mažesnė žmonių koncentracija vaikui leidžia kitaip jaustis, ir požiūris į vaiką yra kitoks. Jei iškyla problemų išorėje, vaikas žino, kad jis bus ne apkaltintas, o atstovaujamas, bus bandoma spręsti problemą, neieškant kaltų, o diskutuojant, kalbantis.
Kaip šeima
Pasakodama Jurgita vis pabrėžia: mes – kaip normali šeima.
„Globotojos dalyvauja tėvų susirinkimuose. Jei renkami pinigėliai ekskursijoms ar kitiems bendriems reikalams, už savo vaiką taip pat duodame. Mokyklose, darželiuose skiriame laiko pokalbiams apie vaiką. Dažniausiai iš pradžių jis atidžiai stebimas, nes mokykloms taip pat neaišku, kas tie bendruomeniniai vaikų globos namai. Mes norime glaudžiai bendradarbiauti, nes vaikas patenka į naują svetimą aplinką ir numatyti jo pirmines reakcijas yra sunku. Tos institucijos, kurias vaikas lankė, mums tampa informacijos šaltiniu apie jį“, – komentuoja Jurgita.
Kartais mokyklą tenka keisti, nes vaikas kartais yra stigmatizuojamas. Kartais tenka pakeisti ugdymo įstaigą dėl vaiko specialiųjų poreikių.
„Dirbame pagal atvejo vadybą, įvertiname kiekvieną vaiką, jo vystymosi poreikius. Bandome surasti reikalingų specialistų komandą nuo privataus logopedo iki psichologo“, – sako Jurgita.
Nenori papildomo dėmesio
Kai tarėmės susitikti, Jurgita perspėjo, kad negalime atskleisti, kur tiksliai bendruomeniniai vaikų globos namai yra įsikūrę. Kodėl?
„Turime aukštus vaikų teisių apsaugos standartus ir pirmenybė teikiama vaikų interesams. Mes to neslepiame, bet ir nebandome plačiajai visuomenei pateikti papildomos informacijos. Nereikalingas padidėjęs visuomenės dėmesys. Kai vaikas, kad ir laikinai, netenka tėvų globos, jam reikia sukurti pačią saugiausią aplinką. Toji saugi aplinka ir yra šitie namučiai“, – atsako.
Darbuotojos neslepia nuo vaikų tėvų, kur jie gyvena, tačiau nežinodami visų vaikų situacijų, neorganizuoja jų susitikimų su tėvais šiuose namučiuose. Be to, vienus vaikus lanko dažniau, kitus – rečiau. Kad joks vaikas nejaustų skriaudos, o „SOS tetos“ neprarastų vaiko pasitikėjimo.
Vaikų susitikimai su tėvais vyksta per veiklą. Stadione futbolą pažaidžia, pikniką pasidaro, parke praleidžia laiką ir panašiai. Priklauso nuo to, kiek laiko vaikui leidžiama bendrauti su tėvais.
Anot Jurgitos, tyrimais įrodyta, kad vaikai, išėję iš didelių institucinių globos namų, nėra pakankamai savarankiški. Didelė vaikų, netekusių tėvų globos, koncentracija vienoje vietoje stigmatizuoja visuomenę.
„Mūsų svajonė, kad visi vaikai augtų šeimose. Kai mūsų paprašo tapti vaiko globėjais, mes susirenkame visą informaciją, aiškinamės, ar tikrai nėra artimo giminaičio, kuris galėtų pasirūpinti tuo vaiku. Kita vertus, mes prisiimame visą atsakomybę, kad po laikinosios globos vaikas negrįžtų į institucinę globą“, – tvirtina Jurgita.
Prisijaukinti vaiką
Namučių moterys vienu balsu tvirtina, kad tai, jog beveik visi vaikai sugrįžta į šeimas yra jų didelio bendro darbo ir bendradarbiavimo su kitomis institucijomis rezultatas.
Vyksta nuolatinė komunikacija su tėvais, socialinės darbuotojos padeda jiems suvokti jų vaikų poreikius. Aiškinasi, kodėl jiems su vaikais kyla konfliktinių situacijų, prisidedama prie tėvų socialinių įgūdžių formavimo. Vaikui ir tėvams sudaromos sąlygos lankytis pas psichologą. Vaiką grąžinus į šeimą dar pusę metų vyksta palydimoji globa, aiškinamasi, kaip jam sekasi.
„Grįžus namo ir vėliau mus susitikę gatvėje jie prieina, apsikabina, pasakoja, kaip gyvena. Vadinasi, jam čia buvo saugi, artima aplinka“, – sako Jurgita.
Tačiau apsigyvenę namučiuose mažiukai ilgisi mamos. Jurgita įsitikinusi, kad vaikui tikrai niekur nebus geriau, nei jo šeimoje, jei ta šeima sugeba užtikrinti jo poreikius. Vyresnio amžiaus vaikai supranta, kad tai yra laikina ir kad nuo jų ir jų šeimos priklauso galimybė sugrįžti į šeimą.
„Visada savo vaikams sakome: tu esi čia dabar, mes padarysime viską, kad turėtum galimybę sugrįžti į šeimą, bet tu turi suprasti, kad kai kurie sprendimai nepriklauso nuo tavęs. Tu neturėtum jaustis kaltas dėl to, kas įvyko. Pirmo mėnesio laikotarpiu turi prisijaukinti vaiką, prisirišti, kad pasipasakotų, kiek tai įmanoma, su kokiomis problemomis susiduria, kokios jo emocijos“.
Norėdami, kad namučių modelis būtų kuo arčiau šeimos modelio, siekiama, kad tetos dažnai nesikeistų, jos dirba paromis.
Jurgita akcentuoja, kad labai svarbu vaikams išlaikyti dienotvarkę, kad aplinka būtų stabili, todėl saugi. Mokyklos, dienos centrai, būreliai, vakare visi kartu gamina vakarienę, tvarko kambarius, žaislus.
Prieš grįžtant į šeimas, savaitgaliais vaikai įgyja svečiavimosi teisę, todėl važiuoja pas tėvus. O šiaip laisvalaikiu eina į kiną, baseiną, organizuojamos išvykos, vyksta į vasaros stovyklas. Dažniausiai mažieji namučių gyventojai į juos susirenka tik vakarais. Bet jei vaikas nenori lankyti dienos centro, o nori lankyti futbolo treniruotes, tai jam nedraudžiama. Tik telefonu „SOS tetai“ turi pranešti, kur ir kada vyksta, kada grįš.
Šeimos biudžetas
„Rūbus pirkti važiuojame kartu su vaikais į bet kokią parduotuvę. Apsipirkinėjame kaip įprasta šeima. Turime šeimos biudžetą ir privalome jame sutilpti. Pati šeima moka už darželius, papildomas gydymo paslaugas, perka maisto produktus, rūbelius ir viską, kas yra susiję su vaikais“, – atskleidžia namučių gyvenimo detales Jurgita.
Bendruomeninių šeimos modelio namų paslauga Šiaulių regione teikiama ir išlaikoma įgyvendinant projektą „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimo Lietuvoje“, paslaugas perka Šiaulių miesto savivaldybė, svariai finansiškai prisideda „SOS vaikų kaimai”.
Grįžimas namo išaugina sparnus
Nuostabiausias metas namučiuose, kai vaikai sužino, jog greitai grįš į savo šeimą.
„Tai būna nuostabiausias laukimo periodas. Tas kelias savaites vaikas būna visai kitoks. Jo nuotaika, emocija visai kitokia, jis būna toks pakylėtas. Vaikui išauga sparnai“, – sako Jurgita.
Jūratės Rauduvienės straipsnį kviečiame skaityti: http://www.skrastas.lt/?data=2019-03-21&rub=1065924812&id=1553098016&fbclid=IwAR0StURqE0kgHwpQnh-bfIPUtBmRjTqfKL0agkLM8MCaVD1HD5jSEoBXgfQ.