Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pokyčiai: atnaujinti santykiai su vaikais, įgyvendinta svajonė piešti

Pagalba priimant sprendimus – kelias į savarankiškumą.

Pasikalbėti su Daiva, Diana, Albina, Raimundu ir Romualdu susitinkame nuotoliniu būdu. Labiau atsiveria išgirdę klausimą, ar šiandien jaučiasi esantys laimingi. Gyvenimo etapą, ties kuriuo viskas pradėjo gerėti, įvardija lengvai: tai akimirka, kai prieš dvejus metus susipažino su pagalbos priimant sprendimus specialiste Dovile Dapkiene ir pradėjo gauti šią paslaugą.

Pagalba priimant sprendimus – visose srityse

Pagalbos priimant sprendimus paslauga skirta suaugusiems žmonėms, turintiems intelekto ar psichosocialinę negalią, kuriems nustatytas ribotas gebėjimas priimti sprendimus tam tikroje srityje. Ši paslauga įgalina žmogų veikti savarankiškai, leidžia pačiam kontroliuoti savo gyvenimą ir dalyvauti visuomeniniuose santykiuose.

Daiva, Diana, Albina, Raimundas ir Romualdas šią paslaugą gauti pradėjo, kai apsigyveno Aukštelkės socialinės globos namų grupinio gyvenimo namuose. Savarankiškesnio gyvenimo galimybė juos itin džiugina, bet patys pripažįsta, kad kartais tvarkytis savarankiškai, patiems priimti sprendimus nėra lengva.

Romualdas turi talentą piešti ir seniai svajojo kaip nors savo gabumus realizuoti. Specialia kompiuterine programa piešiantis vaikinas norėjo dalyvauti parodose, tik nežinojo, kaip svajonę įgyvendinti. Nuo paslaugos gavimo pradžios jam jau pavyko surengti tris dideles parodas.

Raimundo svajonė įsidarbinti kol kas sunkiai pildosi – tokiame mažame mieste galimybių mažai. Tačiau jis rado alternatyvą: išmoko naudotis žoliapjove ir pjauna žolę kituose grupinio gyvenimo namuose. Anksčiau jam buvo sunku įsivertinti atlygį, o dabar jau pats geba pasakyti, kokio užmokesčio norėtų.

Geriau klysti, nei išvis nebandyti

Daiva troško atnaujinti santykius su dukromis. Daiva ir Albina – išmokti tvarkytis su finansais. Pasak D. Dapkienės, intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms neretai sunku priimti sprendimus ne tik dėl patirties stokos, bet ir dėl silpno pasitikėjimo savimi. „Daiva labai menkai pasitiki savimi. Nuolat bijo, kad kažką padarys ne taip, jai reikia patvirtinimo, kad vienas ar kitas pasirinkimas teisingas“, – kalba D. Dapkienė.

Albinai ir Daivai vis dar sunku tvarkytis su finansais, apsispęsti, ką pirkti, bet jos jau vis savarankiškiau rūpinasi turimais pinigais, išmoko naudotis banko kortele, savarankiškai apsipirkti. Daivai pavyko atnaujinti ryšius su dukromis. Diana svajojo atnaujinti santykius su paaugliu sūnumi, svajonė išsipildė. Tai – vienas didesnių pasiekimų teikiant šią paslaugą. Jos sūnus augo vaikų globos namuose, laikui bėgant pradėjo gėdytis neįgalios motinos ir buvo atsisakęs su ja bendrauti. Pagalbos priimant sprendimus dėka pavyko atnaujinti bendravimą ir tinkamai jį palaikyti.

Pagalbos priimant sprendimus specialistė D. Dapkienė sako, kad teikiant šią paslaugą svarbiausia nenutolti nuo kliento tikrųjų interesų. Taip pat labai svarbu nepatarinėti ir nenuspręsti už juos. Paslaugos teikimo metu klientas, padedamas specialisto, išsigrynina galimas kiekvieno sprendimo rizikas ir priima sprendimą pats.

Paslaugos gavėjai apie pagalbos priimant sprendimus paslaugą

Raimundas. Noriu spręsti savarankiškai. Geras jausmas, kai gali spręsti pats. Su Dovilės pagalba išmokau naudotis banko kortele, telefonu. Išmokau pjauti žolę, pjaudamas žolę užsidirbu. Dovilė labai šauni, nesako man, kaip ir ką daryti, skatina apsispręsti pačiam. Dabar gyvenu gerai.

Romualdas. Dvejus metus gaunu šią paslaugą. Mano gyvenimas labai pasikeitė. Nuo vaikystės mėgau piešti, bet galėdavau piešti tik ranka, nebuvo galimybės piešti su kompiuteriu. Kai atsirado tokia galimybė, svajojau apie parodas. Piešti patinka, bet kokia prasmė, jei tai darai tik sau, negali niekam parodyti? Nauja mano svajonė – gaminti ir pardavinėti sportinius maišelius su mano piešiniais.

Daiva. Man reikėjo pagalbos, patarimų, kaip pačiai apsipirkti, kaip išsirinkti pirkinius. Būna sunku nuspręsti – tiks tas dalykas man ar netiks. Dovilė niekada nesako, ką pirkti, o ko – ne. Tenka nuspręsti pačiai. Bet ji visada palaiko, o tai suteikia pasitikėjimo savimi.

Diana. Turiu septyniolikos metų sūnų, labai gerai sutariam, aplankom vienas kitą. Mėgstu jį palepinti, nupirkti kažką dovanų, pavyzdžiui, batus arba saldainių.Gaudama šią paslaugą, išmokau taupyti. Kartais pasipykstam su Dovile, nes aš pradedu „rodyti ožius“, bet džiaugiuosi, jog susipažinom.

Albina. Kai atsikrausčiau į grupinio gyvenimo namus, nemokėjau naudotis banko kortele, pati apsipirkti. Dovilė parodė, kaip tai daroma, o toliau patys mokomės. Patys nusiimam pinigus, apsiperkam. Jei reikia pagalbos, Dovilė palydi į parduotuvę, bet nesako, ką pirkti. Malonu rūpintis savimi, malonu spręsti pačiai.

NUOTRAUKA: asociatyvi nuotrauka iš Unsplash.com

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.