Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinėse dirbtuvėse įgyjami naudingi įgūdžiai

Socialinėse dirbtuvėse žmonės su negalia įgyja įvairiausių įgūdžių.

Dideli pokyčiai prasideda nuo drąsių svajonių ir žingsnių tikslo link. Puikus to pavyzdys – Kaune veikiančios socialinės dirbtuvės „Tapk laisvas“. Jau pačiame pavadinime užkoduota, kad dirbtuvių tikslas – išlaisvinti savo gebėjimus.

Socialinės dirbtuvėlės „Tapk laisvas“ netrukus švęs trečiąjį gimtadienį. VšĮ „Tapk laisvas“ vadovė Snieguolė Butrimavičienė prisimena, kad iš pradžių jas lankė 12 intelekto negalią turinčių globos namų gyventojų, o dabar jų dvigubai daugiau.

„Draugiškai nutarėme, kad galima dieną praleisti prasmingai dirbant, ne tik piešiant, pramogaujant ar žaidžiant. Taip ir prasidėjo kelias darbų link. Svarstėme, ką gali dirbti sunkią negalią turintys jaunuoliai, kokie jų gebėjimai, kokia jų motyvacija. Aiškumo įnešė komandiruotė į Šiaurės Vokietijos den Werkstatten neįgaliųjų dirbtuves. Pamatėme, kad dirbtuvėse pagal savo gebėjimus absoliučiai kiekvienas lankytojas randa sau tinkamą darbą“, – pradžią prisimena pašnekovė.

S. Butrimavičienė pasakoja maloniai nustebusi, kad Vokietijoje kiekvienas žmogus su negalia stengiasi būti svarbus ir naudingas įstaigai, savo šaliai, prisidėdamas darbu tiek, kiek gali.

Anot pašnekovės, vadovaujantis požiūriu „kiekvienas esame svarbus ir vertingas“, ir pradėtos kurti šios socialinės dirbtuvės. Dabar jų veiklos modelis orientuotas į tvarios aplinkos kūrimą, išteklių išsaugojimą, gamtos resursų ir energijos taupymą. Visi dirbtuvėse atliekami darbai yra susiję su plastiko, popieriaus, tekstilės antriniu panaudojimu, aplinkos švarinimu.

Džiaugiasi turį užsakovų

Šiuo metu dirbtuves lanko 20 intelekto negalią turinčių jaunuolių iš socialinės globos centro „Vija“. Septyni jaunuoliai gyvena grupinio gyvenimo namuose Kaune, likusieji – globos centre. „Džiaugiamės, kad grupinių namų gyventojai išmoko savarankiškai naudotis viešuoju transportu, –  atvažiuoja patys, o iš globos centro lankytojus atsivežame“, – pasakoja S. Butrimavičienė.

„Treti metai bendradarbiaujame su UAB „Zeraida“, antri – su UAB „Rimantėja“. Šios įmonės socialinių dirbtuvių lankytojams duoda darbo, susijusio su plastmasės, popieriaus rūšiavimu ir perdirbimu. Taip pat draugaujame su keliomis siuvyklomis Kaune, – šios mums atiduoda visas atraižas, neišmeta jų į konteinerius. Dirbtuvių užimtumo specialistė Sandra Kariackaitė, profesionali siuvimo dizainerė, iš atiduotų atraižų su dirbtuvių lankytojais kuria nuostabius žaislus, aksesuarus, maišelius, įvairias dekoracijas“, – pasakoja „Tapk laisvas“ vadovė.

Išmoko daugiau nei tikėtasi

S. Butrimavičienė labai džiaugiasi, kad dirbtuvių lankytojai jau ir patys tampa mokytojais. Socialinėse dirbtuvėse pradėti vesti edukaciniai užsiėmimai, kuriuose mokytojais tampa žmonės su negalia. Jie ateinančius suaugusius ar vaikus moko iš antrinių žaliavų pasigaminti žaislus, dekoracijas.

Socialinių dirbtuvių lankytojai atlieka įvairius popieriaus ir plastmasės rūšiavimo darbus, darbai iš panaudotos tekstilės siuva daugkartinio naudojimo maišelius, žaislus, servetėles iš lino, megztinių riešines, kojines, tapkutes, pagalves, užklotus ir pan., iš medinių palečių gamina įvairias dekoracijas, iš popieriaus – pakavimo dėžutes.

„Ugdydami darbinius įgūdžius, išmokome labai daug: bendrauti ir bendradarbiauti, dirbti komandoje, atlikti darbą iki galo, susitvarkyti darbo vietą, padėti draugui. Vienas vaikinas išmoko gerai siūti siuvimo mašina, kitas – tvarkingai sukasti žemę, paruošti sėjai, merginos – siuvinėti karoliukais ir pan. Didelė sėkmė, kad per darbą labai pagerėjo ir kalbos įgūdžiai – mažai kalbantys lankytojai pradėjo kalbėti, skaičiuoti, net savo kūrybos eilėraščius deklamuoti. Kai reikia vykti namo, neatsiranda norinčių, visi nori likti ir toliau dirbti, – šypsosi S. Butrimavičienė. –  Socialinės dirbtuvės –  tai antri namai, kuriuose visi yra laukiami, vertinami, mylimi“.

NUOTRAUKA: VšĮ „Tapk laisvas“ archyvo.

TEKSTAS: Institucinės globos pertvarkos.